Indie i Pakistan zmagają się z falą upałów. Według prognoz synoptyków miejscami temperatura może sięgać nawet 50 stopni Celsjusza, a skwar prędko nie odpuści. Takie warunki sprawiają, że aura stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia setek milionów ludzi.
Dla mieszkańców Indii i Pakistanu wczesne nadejście letnich fal upałów stało się przerażającą rzeczywistością. Zwykle oba kraje doświadczają ich w maju i czerwcu, ale w tym roku wysokie wartości na termometrach pojawiły się wcześniej niż zwykle.
Oczekuje się, że w tym tygodniu temperatury w obu krajach osiągną niebezpieczny poziom.
W Pakistanie skwar jak w Dolinie Śmierci
Według pakistańskiego departamentu meteorologicznego, między 14 a 18 kwietnia w niektórych częściach kraju temperatura ma wynosić nawet o 8 stopni Celsjusza powyżej średniej. Maksymalne temperatury w Beludżystanie, w południowo-zachodniej części kraju, mogą osiągnąć nawet 49 stopni Celsjusza. To tak, jakby mieszkać w Dolinie Śmierci, najgorętszym i najbardziej suchym miejscu w Ameryce Północnej, gdzie letnie temperatury w ciągu dnia często osiągają podobny poziom - zauważa stacja CNN.
Ayoub Khosa, który mieszka w mieście Dera Murad Jamali w Beludżystanie, powiedział, że fala upałów nadeszła z "intensywnością, która zaskoczyła wielu", tworząc poważne wyzwania dla mieszkańców.
- Jedną z głównych kwestii są uporczywe przerwy w dostawie prądu - powiedział Khosa, dodając, że mogą one trwać dziennie nawet do 16 godzin.
Gorąco w Indiach przyszło wcześniej niż zwykle
W sąsiednich Indiach również panują ekstremalne upały, które pojawiły się wcześniej niż zwykle. Tamtejszy departament metrologiczny ostrzegł mieszkańców niektórych części kraju, aby przygotowali się na "większą niż normalnie liczbę dni fali upałów" w kwietniu. Maksymalne temperatury w stolicy, Nowym Delhi, przekroczyły już 40 st. C co najmniej trzy razy w tym miesiącu - podał departament meteorologiczny.
Z upałem boryka się także kilka sąsiednich stanów, w tym Radżastan na północnym zachodzie. Tam robotnicy i rolnicy zmagają się z trudnościami i zaczynają pojawiać się doniesienia o chorobach. Według departamentu meteorologicznego, maksymalne zarejestrowane temperatury w niektórych częściach Radżastanu osiągnęły w poniedziałek 44 stopnie Celsjusza.
Ludzie wymiotują, mają zawroty głowy
Anita Soni, członkini jednej z kobiecych organizacji, powiedziała, że upał jest znacznie gorszy niż w poprzednich latach, i martwi się, jak wpłynie on na dzieci i kobiety. Jak relacjonowała, kiedy robotnicy lub rolnicy wychodzą na zewnątrz, ludzie często wymiotują, chorują lub mają zawroty głowy.
Rolnik Balu Lal powiedział, że ludzie już chorują przez pracę w takich warunkach.
- Nie możemy nawet pracować. Kiedy jestem poza domem, mam wrażenie, że ludzie spłoną z powodu panującego na zewnątrz upał - opowiadał. Mężczyzna martwi się o swoją pracę i o to, jak zarobi pieniądze dla swojej rodziny. - Nie mamy dokąd pójść - dodał Lal.
Z badań naukowców wynika, że Indie i Pakistan będą jednymi z krajów najbardziej dotkniętych kryzysem klimatycznym - przewiduje się, że jego skutki odczuje ponad miliard ludzi w tym regionie.
Źródło: CNN, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: HARISH TYAGI/PAP