Skała Gibraltarska "dymiła". Za tym widowiskiem wcale nie stał ogień

Autor:
anw
Źródło:
Reuters

Nad Skałą Gibraltarską za sprawą wiatru o nazwie lewanter utworzyły się nietypowe chmury. Wiatr ten występuje głównie w środkowej części Morza Śródziemnego lub wokół Balearów i może być zwiastunem opadów deszczu.

W czwartek nad Skałą Gibraltarską uformowały się chmury przypominające smugi dymu. Stało się tak za sprawą lokalnego wiatru wiejącego z Morza Śródziemnego w kierunku Atlantyku, nazywanego lewanterem. 

Jak powiedziała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziolek, chmura ta powstała w wyniku zafalowania powietrza nad wierzchołkiem góry, tutaj nad skałą, gdy względnie stabilne powietrze zostało wypychane w górę.

Lewanter

Kiedy lewanter wieje umiarkowanie lub silnie, na Morzu Śródziemnym powstają wysokie fale. Zwykle jednak jest łagodny i niesie ze sobą sporą ilość wilgoci, co sprawia, że aura staje się pochmurna i pada deszcz.

Wiatr ten występuje głównie w środkowej części Morza Śródziemnego lub wokół Balearów, wieje na zachód osiągając największą intensywność w rejonie Cieśniny Gibraltarskiej.

Gibraltar

Gibraltar to zamorskie terytorium położone na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, należy do Wielkiej Brytanii. Zajmuje powierzchnię 6,55 kilometrów kwadratowych. Mieszka tam około 34 tysiące mieszkańców.

Autor:anw

Źródło: Reuters