Jest źle i w najbliższym czasie nie będzie lepiej. "Wchodzimy w zdecydowanie nieprzyjemną fazę"

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24
Tomasz Wasilewski o pogodzie w Polsce
Tomasz Wasilewski o pogodzie w PolsceTVN24
wideo 2/18
TVN24Tomasz Wasilewski o pogodzie w Polsce

Smog spowija Polskę. W poniedziałek wieczorem w niektórych miejscach jakość powietrza określa się jako złą. Synoptycy nie mają dobrych wiadomości na kolejne dni. Pogoda będzie sprzyjać utrzymywaniu się zanieczyszczeń.

Poniedziałek to kolejny dzień ze smogiem w Polsce. Wieczorem niektórzy mieszkańcy kraju oddychają powietrzem, którego jakość określa się jako złą. Według danych na godzinę 18 najgorsza sytuacja występowała w Pińczowie (województwo świętokrzyskie), gdzie stężenie pyłu PM10 wyniosło 96 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3), co stanowi 160 procent normy dobowej, a stężenie pyłu PM2,5 - 89 µg/m3 (247 proc. normy dobowej). Podobnie było w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie stacja pomiarowa wykazała stężenie PM10 na poziomie 90 µg/m3 (150 proc. normy dobowej), a stężenie PM2,5 wyniosło 87 µg/m3 (242 proc. normy dobowej). W wielu innych miejscowościach jakość powietrza była niezdrowa lub średnia.

Pogoda wpływa i będzie wpływać na to, czym oddychamy.

Sprawdź szczegóły prognozy pogody na najbliższe pięć dni.

Pogoda będzie sprzyjać smogowi

- Wchodzimy w zdecydowanie nieprzyjemną fazę pogodową - stwierdził w "Faktach po południu" w TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski. Jak mówił, czeka nas "dużo chmur, mgieł, wilgotnego powietrza, zgnilizny pogodowej i mało pogodnego nieba". Zaznaczył, że to "pogoda wybitnie sprzyjająca" smogowi.

Jak tłumaczył, obecna cyrkulacja powietrza sprawia, że "wszystkie pyły i zanieczyszczenia osiadają, są wręcz przyciskane do powierzchni ziemi i my tym oddychamy". - Wchodzimy w czas pogody niekoniecznie przyjemnej i zdrowej - dodał. Taka sytuacja ma utrzymać się co najmniej przez tydzień.

SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOJEJ OKOLICY - SERWIS SMOGOWY TVNMETEO.PL

Kiedy powietrze ma dobrą jakość

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:

- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);

- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;

- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

Co to jest PM10

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.

Co to jest PM2,5

PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.

Co to jest benzen

Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.

Źródła emisji pyłu PM10Polski Alarm Smogowy

Autor:ps

Źródło: tvnmeteo.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości