Stolica Indii - Nowe Delhi - po raz czwarty z rzędu została uznana za najbardziej zanieczyszczoną stolicę na świecie. Eksperci zauważyli też, że jakość powietrza w całym kraju pozostawia wiele do życzenia. Ich zdaniem konieczne jest zwiększenie działań, mających na celu walkę ze smogiem.
Według raportu opublikowanego we wtorek przez szwajcarską firmę IQAir, Nowe Delhi w 2021 zostało najbardziej zanieczyszczoną stolicą świata. Jak podała firma, niechlubny tytuł przypadł indyjskiemu miastu czwarty rok z rzędu. Zdaniem ekspertów podkreśla to potrzebę podjęcia bardziej zdecydowanych działań w celu zwalczania smogu, który każdego roku zabija miliony osób.
Smog przyczynia się do różnych schorzeń
Wyniki badań oparto na średniej rocznej krajowej zawartości pyłu zawieszonego PM2,5 - cząstek zawieszonych o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra. Długotrwałe narażenie na działanie PM2,5 może prowadzić do śmiertelnych chorób, w tym raka i problemów z sercem.
Z różnych badań wynika, że każdego roku ponad milion mieszkańców Indii traci życie z powodu zanieczyszczonego powietrza.
Nie tylko Nowe Delhi
Problem zanieczyszczenia w Nowym Delhi, spotęgowany przez duży ruch uliczny, szczególnie nasila się w październiku i listopadzie, gdy dym z pożarów upraw i spalin dłużej pozostaje uwięziony w chłodnym, wolno poruszającym się powietrzu.
Wiele indyjskich miast często znajduje się na czołowych miejscach rankingów miast z powietrzem o najgorszej jakości. Jak twierdzą eksperci, wszystko dlatego, że działania mające na celu długotrwałą poprawę sytuacji, traktowane są bardzo niedbale.
Źródło: Reuters