Jaka będzie pogoda w kwietniu? Rosjanie, Amerykanie i Europejczycy są zgodni

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na wtorek
Prognoza pogody na wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Jaki będzie kwiecień w Polsce? Największe ośrodki badawcze na świecie wyliczają, że ciepły i z obfitymi opadami deszczu, niemal przypominający maj. Ale te prognozy mogą ukrywać również zjawiska niebezpieczne, jak burze i podtopienia. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła, jak rysują się prognozy na kwiecień.

Natura dąży do równowagi, wciąż uruchamiając potężne siły, przez które świat jest w ciągłym ruchu. Starożytna filozofia chińska dała nam ciekawą koncepcję yin i yang, wyjaśniającą tę ciągłą cyrkulację. Dwie pierwotne i przeciwne siły mają wzajemnie się uzupełniać i stanowić przyczynę powstawania i zmiany wszystkich rzeczy we Wszechświecie. Wystarczy sama obserwacja zjawisk następujących po sobie cyklicznie, takich jak dzień i noc lub ocieplenie i ochłodzenie. Stanowiąc przeciwieństwo, tworzą całość, bo jedno nie istniałoby bez drugiego.

Idea ta dobrze uzewnętrznia się w atmosferze, kiedy w krótkim okresie czasu doświadczamy najpierw oddziaływania słońca i silnego uderzenia ciepła, a po nim napływu zimna i skłębionych stalowych chmur. Takiego dramatycznego splotu światła i cienia, bieli z czernią, doświadczyliśmy na przełomie marca i kwietnia. Bo stan yang, rozumiany dosłownie jako "nasłonecznione miejsce" oraz yin, czyli "miejsce zacienione", przeplotły się mocno ze sobą w ciągu zaledwie czterech dni, między 30 marca a 2 kwietnia. Stan yang reprezentowało słońce, radość, siła przenosząca pył znad Sahary i letnia temperatura, a yin - zimno, ponure niebo, wichury i smutek, które nastąpiły później.

Analiza pola temperatury na wysokości 1,5 km w poniedziałek 1 kwietniawetter3.de

Dwie masy - ciepła i zimna - ścierają się ze sobą

Silny splot ciepła z chłodem obrazuje analiza pola temperatury z poniedziałku, 1 kwietnia, kiedy w porcję gorącego powietrza znad Afryki wbijał się chłód znad północnego Atlantyku. Dwie zupełnie różne masy powietrza zwarły się tego dnia w uścisku rozciągniętym od Norwegii, przez zachodnie regiony Polski oraz Niemcy, po Sycylię. Skutkiem było wymuszenie silnego przepływu mas powietrza nad górami, co poskutkowało silnym południowym wiatrem przed chłodnym frontem, niosącym zniszczenie w obszarach podgórskich. Później przetoczyły się przez Polskę deszcz i burze

W środę, 3 kwietnia, dwie masy ciepła i zimna ścierają się już w rejonie Zatoki Fińskiej i Estonii. Polska doświadcza spływu zimna z północy, który stwarza warunki do wystąpienia właśnie teraz opadów śniegu na północy kraju.

Yin i yang nad Zatoka Fińskąwetter3.de

Prześledzenie trajektorii mas powietrza, które dotarły do naszego kraju w sobotę, 30 marca, oraz we wtorek, 2 kwietnia, uzmysławia, do jak wielkiego przetasowania doszło w atmosferze. W Wielką Sobotę na wysokości od 1 do 4 kilometrów unosił się nad naszymi głowami pył zaciągnięty w masie powietrza z głębi Sahary (na wykresie linia niebieska), podczas gdy we wtorek i środę, po świętach, masa powietrza, która dociera do Warszawy, ma swój obszar źródłowy w rejonie Grenlandii i Islandii (wszystkie linie pokazują drogę porcji powietrza w atmosferze w profilu od Ziemi do wysokości około 5 km).

Trajektoria mas powietrza 31 marcawetter3.de
Trajektoria mas powietrza 3 kwietniawetter3.de

Fala ciepła, a później nastanie burzowy czas

Ochłodzenie, które wkroczyło do Polski, utrzyma się kilka dni, by około 6 kwietnia zacząć ustępować miejsca ciepłu. Według amerykańskiego modelu GFS kolejnego napływu powietrza znad Afryki mamy spodziewać się 7 kwietnia. Widoczny w prognozach klin gorąca na wysokości 1,5 km, gdzie temperatura wynieść ma około 15 stopni Celsjusza, pozwala szacować temperaturę przy ziemi rzędu 26-28 st. C na południu i zachodzie kraju.

Prognoza temperatury na wysokości 1,5 km 7 kwietnia. Widać klin gorąca znad Afrykiwetter3.de

Jednak po fali ciepła, rozciągającej się od północno-zachodniej Afryki po Polskę, między 7 a 9 kwietnia, wejść mają do kraju około 10 kwietnia deszcz i burze od zachodu. Rozpoczną one okres pogody chłodniejszej, atlantyckiej, trwającej tydzień.

Druga połowa miesiąca rysuje się w prognozach europejskiego ośrodka prognoz średnioterminowych ECMWF ciepło z odchyleniem temperatury od normy o 1-2 st. C. Badacze dają więc spore szanse na przewagę napływu ciepłych mas, ale bez szaleństw i rekordów. Fale silnego gorąca z pierwszej połowy miesiąca mogą się nie powtórzyć później, ale wciąż po 20 kwietnia w całej Europie ma być nieco cieplej niż zwykle i z opadami w normie. Wygląda na to, że wiosna ma szanse rozkwitnąć w pełni już w kwietniu, a nie w maju.  

Prognoza odchylenia średnia temperatury od normy w dniach 8-14 kwietniaECMWF
Prognoza odchylenia średnia temperatury od normy w dniach 22-28 kwietniaECMWF

Ciepły i mokry kwiecień. Prognoza Amerykanów

Przed nami kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata. Czy pogoda przez najbliższe cztery tygodnie będzie odzwierciedleniem orientalnej wizji świata? Prognozy długoterminowe amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA) wyliczają średnią miesięczną temperaturę dla kwietnia mocno odchyloną od normy z wielolecia. Ostatnie dane modelu szacują, że odchylenie to wyniesie nawet 3-4 st. C, podczas gdy prognozy sprzed czterech tygodni mówiły o odchyleniu rzędu 1-2 st. C.

Średnia dla kwietnia z ostatnich dwudziestu lat wynosi dla Warszawy 9,4 st. C, a w latach 1970-2000 średnia ta wynosiła 7,9 st. W świetle prognoz NOAA możemy więc liczyć, że kwiecień w tym roku będzie przypominał termicznie maj z drugiej połowy wieku XX. Jednocześnie miesiąc ma być bardzo mokry, z silnym odchyleniem od średniej z wielolecia sum opadów, choć wcześniej amerykańskie wyliczenia rysowały obraz miesiąca ciepłego, ale z niedoborem opadów. Kwiecień, ciepły i mokry, byłby więc spełnieniem marzeń ogrodników, sadowników i rolników, gdyż "kwiecień co deszczem rosi, wiele owoców przynosi".

Prognoza odchylenia średniej temperatury miesięcznej od normy wieloletniejNOAA
Prognoza odchylenia średniej temperatury miesięcznej od normy wieloletniejNOAA
Prognoza odchylenia średniej sumy opadów od normy wieloletniejNOAA

Rosyjska prognoza

Prognozy ośrodka amerykańskiego zakładają, że w kwietniowej pogodzie będziemy mieli w Polsce więcej ciepłego pierwiastka yang. Po przeciwnej stronie globu, w rosyjskim ośrodku prognostycznym Roshydromet, wyliczono, że wschodnia Europa, aż do polskich granic, pozostanie w przeważającej mierze pod wpływem ciepłych mas powietrza. Temperatura średnia miesięczna miałaby odchylić się od normy z wielolecia o co najmniej 1 st. C. Opady miałyby być na ogół w normie. Tym samym prognozy są zbieżne.

Prognoza odchylenia temperatury w kwietniu od normy według Roshydromet Roshydromet

Kwiecień według wyliczeń ośrodka europejskiego

W miesięcznych prognozach Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody ECMWF także wyraźnie widać w kwietniu przewagę ciepła nad chłodem. Temperatura w całym miesiącu ma odchylić się od normy o 1-2 st. C, szczególnie na południu kraju.

Model kreślący obszar "gorąca", rozciągającego się od Bliskiego Wschodu, przez Turcję, Bałkany, po południową Polskę, sugeruje, że napływ mas powietrza pochodzenia zwrotnikowego, który pojawił się w Wielkanoc, zapoczątkował okres, w którym doświadczymy więcej fal ciepła z dalekiego południa. Zakłada również, że opady w kwietniu mają być raczej w normie, a ta w ostatnich dwóch dekadach nie była zbyt imponująca, w Warszawie rzędu 33,7 litra wody na metr kwadratowy. Tylko na południu i południowym wschodzie miałoby tych opadów być nieco więcej.

Wyliczenia ośrodka europejskiego są bardziej stonowane w porównaniu z ostatnimi wyliczeniami amerykańskimi, ale również obstają przy kwietniu cieplejszym niż zwykle. Szacują również, że sporo wilgoci dotrze do nas znad Morza Śródziemnego, niosąc większe opady w górach i na przedgórzach.

Prognoza odchylenia średniej temperatury miesięcznej w kwietniu wg ECMWF ECMWF
Prognoza odchylenia średniej sumy opadów w kwietniu wg ECMWF ECMWF

Przed nami "przeplatanka słońca z deszczem i burzami"

Najważniejsze ośrodki prognostyczne na świecie wyliczają kwiecień jak marzenie - ciepły niczym maj i z obfitym deszczem, coraz rzadziej widzianym wiosną. Ale te prognozy mogą ukrywać również zjawiska niebezpieczne, jak burze i podtopienia. Bo niemożliwe jest, by cały miesiąc był łagodny.

Zbyt silny napływ mas powietrza z południa wymusi prędzej czy później spływ chłodu z północy i rozbudowę frontów deszczowo-burzowych. Pogoda w kwietniu będzie raczej ciągłym wirowaniem yin i yang nad naszymi głowami, ścieraniem się mas powietrza znad Afryki i Bliskiego Wschodu oraz Atlantyku, przeplatanką słońca z deszczem i burzami. Bo zmienność, ciepło i chłód, niebo pogodne i pochmurne, spokój i ruch, są częścią naturalnego porządku świata i podstawą wszechrzeczy.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com,ECMWF

Pozostałe wiadomości

Zimowa aura utrzyma się w Polsce jeszcze przez kilka dni. Nocami będzie chwytał mróz, poza tym pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Od piątku zacznie się ocieplać. W niedzielę termometry mogą pokazać ponad 20 stopni Celsjusza.

Widać koniec zimna. Wkrótce może być ponad 20 stopni

Widać koniec zimna. Wkrótce może być ponad 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed nocnymi opadami śniegu. W części kraju spaść może do 10 centymetrów białego puchu. Niemal w całej Polsce obowiązują także żółte alarmy przed przymrozkami.

Tutaj w nocy dosypie śniegu. IMGW wydał alarmy

Tutaj w nocy dosypie śniegu. IMGW wydał alarmy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 08.04. Noc w całej Polsce zapowiada się pochmurno, lokalnie może prószyć śnieg i padać śnieg z deszczem. W dzień parasole przydadzą się jedynie na wschodzie, gdzie wciąż może padać deszcz ze śniegiem. Opadom towarzyszyć mogą silniejsze podmuchy wiatru.

Pogoda na jutro - wtorek 08.04. Przed nami zimna noc

Pogoda na jutro - wtorek 08.04. Przed nami zimna noc

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek nad Białymstokiem pojawiło się interesujące zjawisko optyczne. Wokół Słońca utworzyła się kolorowa "tarcza świetlna" zwana wieńcem. Jeden z naszych czytelników uchwycił ją na zdjęciu.

"Tarcza świetlna" wokół Słońca

"Tarcza świetlna" wokół Słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Miniona noc była w części kraju mroźna, temperatura przy gruncie spadła miejscami do -9 stopni Celsjusza. To jednak nie koniec przymrozków. Kolejne noce również przyniosą spadek temperatury poniżej zera.

-9 stopni przy gruncie. Kolejne noce też będą mroźne

-9 stopni przy gruncie. Kolejne noce też będą mroźne

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Rośnie liczba ofiar katastrofalnej powodzi, jaka nawiedziła stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Oficjalne dane mówią o co najmniej 33 zabitych, to o trzech więcej niż informowano w niedzielę. Kataklizm wywołały wielogodzinne, ulewne opady deszczu, które - według prognoz - mogą wystąpić także w innych regionach kraju.

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

Źródło:
Reuters, BBC

Mieszkańcy Indii zmagają się z ekstremalnymi upałami. Mimo wczesnej pory roku termometry w Delhi pokazały w poniedziałek 39 stopni Celsjusza. W północnych regionach kraju obowiązują żółte, pomarańczowe i czerwone ostrzeżenia.

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

Źródło:
PAP, BBC

W ostatnich dniach mocno sypnęło śniegiem w Tatrach. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już 110 centymetrów śniegu, a na Kasprowym Wierchu niemal 90 cm - wynika z poniedziałkowych pomiarów IMGW.

Ponad metr śniegu w Tatrach

Ponad metr śniegu w Tatrach

Źródło:
IMGW, PAP

Fala zimna dotarła do północnych i północno-wschodnich regionów Grecji. W poniedziałek ulice i domy znalazły się pod warstwą śniegu, a termometry pokazały ujemne wartości. Według prognoz w najbliższych dniach chłód rozleje się po całym kraju.

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Źródło:
Greekreporter, ENEX

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

W nizinnych lasach deszczowych Panamy naukowcy odkryli drzewo "odporne" na uderzenia piorunów. Trwające wiele lat badania wykazały, że niezwykła budowa Dipteryx oleifera pozwala na czerpanie korzyści z tego, co dla innych drzew jest śmiertelnym zagrożeniem.

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

Źródło:
PAP, caryinstitute.org, livescience.com

Dwa żółwie słoniowe w jednym z zoo w Filadelfii po raz pierwszy zostały rodzicami, wydając na świat cztery młode. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dlatego, że ten podgatunek żółwia jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Również dlatego, że świeżo upieczeni rodzice są około stulatkami.

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Źródło:
BBC, ABC News, tvn24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak stado żubrów zareagowało na załamanie pogody. Jak napisał Reporter24 pan Antoni, autor wideo, zwierzęta kompletnie nie przejęły się sypiącym śniegiem.

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tornado przeszło przez hrabstwo Tippah w stanie Missisipi. Wirujący lej poderwał w górę dom jednej z rodzin i rzucił nim na odległość ponad 70 metrów. W środku byli ludzie.

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Źródło:
CNN, wlbt.com

Suzu gangesowy, delfin żyjący w mętnych wodach rzeki Ganges i Brahmaputra, może wyginąć przez działalność człowieka. Jak pisze BBC, ponad 6,3 tysięcy osobników tego gatunku jest zagrożonych z powodu polowań oraz rejsów turystycznych.

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Źródło:
BBC, PAP

Pogoda na dziś. Poniedziałek 07.04 w całym kraju zapowiada się pochmurno. W prawie całym kraju chmury przyniosą opady od deszczu po mokry śnieg. Termometry pokażą od 4 do 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 07.04. Chłodny początek tygodnia z opadami

Pogoda na dziś - poniedziałek 07.04. Chłodny początek tygodnia z opadami

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Fale powodziowe zmyły most kolejowy... wraz ze stojącym na nim pociągiem. Do zdarzenia doszło w stanie Arkansas, który od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podały lokalne media, chociaż wypadek wyglądał groźnie, nikt nie został ranny.

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Źródło:
CNN, KY3

Sobota przyniosła części kraju niebezpieczną aurę. Strażacy przeprowadzili łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu - poinformował w niedzielę st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News