Jedna osoba ranna po czwartkowych burzach. Woda zalewała piwnice, wiatr łamał konary

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP
Burze w okolicach Wojnicza
Burze w okolicach WojniczaStraż Pożarna Tarnów
wideo 2/8
Burze w okolicach WojniczaStraż Pożarna Tarnów

Czwartek przyniósł Polsce gwałtowne burze. Najintensywniej wiało i padało w południowych regionach kraju. Strażacy mieli pełne ręce roboty.

W czwartek przez część kraju przechodziły burze z silnymi opadami. Synoptyk tvnmeteop.pl Daniel Kowalczyk od rana przekazywał, że miejscami towarzyszyły im opady sięgające nawet 30 litrów wody na metr kwadratowy.

>>> Czytaj dalej: Gdzie jest burza? Aktualna sytuacja pogodowa w Polsce

Przed pogodą ostrzegali także synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Były miejsca, w których do późnego wieczora obowiązywać będą ostrzeżenia meteorologiczne. W sporej części kraju wydano alarmy drugiego stopnia.

>>> Sprawdź też: Pomarańczowe alerty IMGW w dużej części kraju

Lubelszczyzna. Jedna ranna osoba

46-letni kierowca został poszkodowany w wyniku przewrócenia się konaru drzewa na jadący samochód w gminie Kamionka (pow. lubartowski). Jak przekazał dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie, do sytuacji doszło w czwartek po południu.

- Przednia szyba w skodzie została rozbita. 46-letni kierowca z obrażeniami został przewieziony do szpitala - przekazał dyżurny.

Dodał, że w czwartek strażacy interweniowali 15 razy w związku z burzami i opadami deszczu, które przechodzą nad regionem. - Większość zgłoszeń dotyczyło zalanych piwnic i posesji oraz połamanych gałęzi i konarów. Zgłoszenia pochodziły między innymi z powiatu kraśnickiego i opolskiego - wymienił dyżurny.

Sytuacja w Małopolsce

W Małopolsce niebezpieczne zjawiska pojawiły się przed południem. Do godziny 13.40 Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie odnotowała 38 interwencji w regionie. Według danych na godzinę 16 liczba wyjazdów sięgnęła już niemal stu. Interwencje dotyczyły głównie wypompowywania wody z zalanych piwnic, budynków i sklepów.

W Nowym Sączu pojawiły się punktowe zalania niektórych dróg.

Niebezpiecznie zrobiło się też w miejscowości Doły (pow. brzeski). W związku z ostrzeżeniem meteorologicznym drugiego stopnia komendant obozu harcerskiego "Zawisza" podjął decyzję o ewakuacji uczestników obozowiska. Do pobliskiej OSP ewakuowano 41 dzieci i czworo opiekunów.

W Wojniczu woda wdzierała się na posesje. Jak mówił jeden z mieszkańców, burza zaczęła się około godziny 12.30 i w ciągu pół godziny woda zbliżyła się niebezpiecznie do domu.

- Studzienki nie były w stanie przyjąć tak dużej ilości wody. Woda przechodziła przez całą posesję, spiętrzała się na chodniku, i dostawała się do piwnicy. Część mieszkalna budynku nie została objęta jakimkolwiek zagrożeniem czy też zalaniem. Cała woda dostała się do piwnic, gdzie mieliśmy 50 centymetrów wody. Uszkodzeniu uległy pompy wody, artykuły gospodarstwa domowego [...] Nie mieliśmy nigdy takiej sytuacji - opowiadał mieszkaniec Wojnicza Wojciech Setlak.

Zalania w Wojniczu
Zalania w Wojniczu

Zalania nie ominęły także Wieliczki. Wielu turystów, którzy zwiedzali kopalnię, a potem wrócili do zaparkowanych aut, czekała nieprzyjemna niespodzianka. Poziom wody opadowej, który pozostał na parkingu, był bardzo wysoki.

- Całkowicie zalane, w środku woda była do siedzeń pasażerów, bagażnik pełen wody, no i niestety musieliśmy auto odholować i teraz czekamy na zastępcze. [...] Naprawdę tragedia, płakać się chce, że miasto pozwoliło na parking w takim miejscu, gdzie cztery lata temu to samo się wydarzyło... Bo to jest przyroda, w każdej chwili to mogło nastąpić, że nie zabezpieczyli, żeby aż woda była do pasa - opowiadała jedna z poszkodowanych turystek. - Samochód pływał. Tragedia, życie to jest, przyroda [...] Całkowite zalanie i całkowita szkoda prawdopodobnie - dodała.

Zalany parking w Wieliczce
Zalany parking w WieliczceTVN24
Skutki zalań w WieliczceWielicka Informacja Komunikacyjna
Skutki zalań w WieliczceWielicka Informacja Komunikacyjna

Awarie prądu na Podkarpaciu

W czwartek podkarpaccy strażacy interweniowali około 50 razy w związku z burzami i opadami deszczu, które przechodziły nad regionem. W zdecydowanej większości interwencje dotyczyły usuwania z ulic połamanych gałęzi. Kilka interwencji dotyczyło zalanych garaży. Najwięcej pracy mieli strażacy w Przemyślu, gdzie interweniowali 10 razy.

Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarzadzania Kryzysowego w Rzeszowie Wojciech Czanerle, mimo ostrzeżeń IMGW drugiego stopnia przed deszczami i burzami do godz. 17 nie odnotowano poważniejszych zdarzeń z tego powodu.

Czanerle podał, że prądu nie ma około 1,4 tysiąca odbiorców z okolic Mielca, gdzie zerwana została jedna linia. - Jeszcze dziś linia powinna zostać naprawiona - podkreślił.

W związku z opadami deszczu w czwartek wieczorem ewakuowany został obóz harcerski w Ruszelczycach w powiecie przemyskim. Harcerze spędzą noc w pobliskim ośrodku wypoczynkowym. W sumie ewakuowanych zostało siedmioro opiekunów oraz 61 dzieci.

Niebezpiecznie także na Śląsku

Interwencje w związku z pogodą odnotowano także w województwie śląskim. Od rana strażacy wyjeżdżali 35 razy - podał dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa.

Działania strażaków polegały w większości na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic, chodników i jezdni. Najwięcej zdarzeń odnotowano w Cieszynie - dziewięć i Bielsku-Białej - osiem.

Sytuacja w województwie świętokrzyskim

Świętokrzyscy strażacy interweniowali w związku z lokalnymi podtopieniami spowodowanymi intensywnymi opadami deszczu. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło południowo-wschodniej części regionu - poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach. Przekazał, że łącznie strażacy wyjeżdżali około 40 razy.

- Interwencje dotyczyły przede wszystkim udrażniania przepustów i rowów melioracyjnych, odpompowywania wody z posesji i zalanych budynków. Najwięcej zgłoszeń otrzymaliśmy z powiatów: staszowskiego, buskiego i sandomierskiego - dodał.

Autorka/Autor:kw

Źródło: tvnmeteo.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wielicka Informacja Komunikacyjna

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. W trakcie wyładowań wiatr może rozpędzać się do 80 kilometrów na godzinę. Lokalnie może też sypnąć gradem.

Przed nami niespokojna noc. IMGW ostrzega przed burzami

Przed nami niespokojna noc. IMGW ostrzega przed burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli wtorek 23.07. W nocy przez kraj przetoczy się fala przelotnych opadów deszczu z możliwymi burzami. Dzień będzie pochmurny, również z opadami deszczu. Na termometrach maksymalnie zobaczymy 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek, 23.07. Temperatura w całym kraju spadnie poniżej 30 stopni Celsjusza

Pogoda na jutro - wtorek, 23.07. Temperatura w całym kraju spadnie poniżej 30 stopni Celsjusza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służbę ratowniczą, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

W nadchodzących dniach gorące zwrotnikowe powietrze zostanie wyparte znad Polski. Pojawią się burze, podczas których będzie mocno wiać i obficie padać. Już w pierwszy dzień weekendu rozpogodzi się i temperatura sięgnie 32 stopni Celsjusza.

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

Cypryjski departament meteorologii (DOM) ostrzega przed spiekotą. Trzy osoby zmarły, a co najmniej kilka trafiło do szpitali w trakcie trwającej właśnie fali upałów na wyspie. Miejscami temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Źródło:
PAP, DOM, Cyprus Mail

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. W poniedziałek rano termometry na wyspie Honsiu pokazywały ponad 37 stopni Celsjusza. Gorąco było także w weekend, a mieszkańcy Tokio starali się schłodzić na różne sposoby.

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

Źródło:
NHK, Reuters

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl