Alerty IMGW - burze, grad, ulewy i upał. Niebezpieczna pogoda w większości kraju

Aktualizacja:
Autor:
kw,anw,ps
Źródło:
IMGW
Pogoda na noc 29/30.03
Pogoda na noc 29/30.03tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

IMGW ostrzega przed szeregiem pogodowych niebezpieczeństw. Obowiązują alarmy drugiego i pierwszego stopnia przed burzami z gradem, intensywnymi opadami deszczu oraz upałem. Sprawdź, gdzie pogoda może być zagrożeniem dla życia i zdrowia.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alerty IMGW drugiego i pierwszego stopnia.

Alerty IMGW drugiego stopnia - burze z gradem

Alarmy drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwach małopolskim i śląskim (w powiatach południowych i centralnych).

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 40 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Miejscami spadnie grad.

Alarmy ważne będą do godziny 1 we wtorek.

Alerty IMGW drugiego stopnia - upał

Synoptycy ostrzegają także przed upałem. Alarmy drugiego stopnia przed tym zagrożeniem wydane zostały dla województw:

- warmińsko-mazurskiego, w powiatach: węgorzewskim, gołdapskim, oleckim, giżyckim, ełckim, piskim;

- podlaskiego;

- mazowieckiego, w powiatach na zachodzie regionu;

- lubelskiego.

Temperatura maksymalna w dzień sięgnie od 29 do 32 stopni Celsjusza w cieniu. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 16 do 19 st. C.

Ostrzeżenia będą ważne od godz. 12 we wtorek do godz. 20 w poniedziałek 29 sierpnia.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Alerty IMGW pierwszego stopnia - intensywne opady deszczu

Żółte alarmy przed ulewnym deszczem obowiązują w województwie dolnośląskim. Prognozowane są tam opady o umiarkowanym, okresami silnym natężeniu. Spaść może od 25 do 40 l/mkw.

Ostrzeżenia ważne będą do godz. 10 we wtorek.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak zachować się podczas burzy w lesieLasy Państwowe

Autor:kw,anw,ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: meteo

Pozostałe wiadomości