Alerty hydrologiczne drugiego stopnia. Mogą zostać przekroczone stany alarmowe

Autor:
anw
Źródło:
IMGW
Warunki biometeorologiczne w czwartek 30.03
Warunki biometeorologiczne w czwartek 30.03tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś 02.02

W części kraju obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia, wydane przez IMGW. W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych poziom wody będzie rósł, mogą zostać przekroczone stany alarmowe.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Dotyczą one Wybrzeża i morskich wód wewnętrznych RP (Bałtyku Południowego, Bałtyku Południowo-Wschodniego). W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (547 cm) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na Wybrzeżu przewiduje się wahania i wzrosty poziomów wody w strefie stanów wysokich i powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych. Ostrzeżenia te ważne będą do godziny 23 w środę.

Alerty drugiego stopnia obowiązują też na terenie województw:

- zachodniopomorskiego, dotyczą Zalewu Szczecińskiego i ujście Odry;

- pomorskiego, dotyczą Żuław i Zalewu Wiślanego;

- warmińsko-mazurskiego, dotyczą Żuław i Zalewu Wiślanego;

- lubelskiego, dotyczą zlewni rzeki Krzny;

- świętokrzyskiego, dotyczą zlewni Kamiennej wraz ze zb. Brody Iłżeckie, Nidy do Brzegów, Czarnej od zb. Chańcza do ujścia. W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych prognozowane są wzrosty poziomu wody w strefie wody wysokiej, z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego.

Ostrzeżenia na Ziemi Świętokrzyskiej stracą ważność o godz. 19 we wtorek, na Lubelszczyźnie o godz. 19 w czwartek, a na Warmii i Mazurach oraz Pomorzu o godz. 21 we wtorek.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWIMGW

Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Autor:anw

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości