Oceaniczna "strefa mroku" może stać się strefą martwą

Źródło:
University of Exeter, Woods Hole Oceanographic Institution, tvnmeteo.pl
Moment odnalezienia i pobrania próbki tajemniczego "złotego jaja"
Moment odnalezienia i pobrania próbki tajemniczego "złotego jaja"NOAA Ocean Exploration, Seascape Alaska
wideo 2/13
Zwierzęta morskie

"Strefa mroku" - pogrążona w półmroku część oceanów - może w najbliższej przyszłości opustoszeć. Najnowsze badanie wskazuje, że w poprzednich okresach ocieplenia się Ziemi ilość zamieszkujących ją organizmów znacząco malała. Jak wynika z modeli klimatycznych, emisje gazów cieplarnianych mogą doprowadzić do całkowitego wymarcia zamieszkujących ją zwierząt, co miałoby drastyczne konsekwencje dla bioróżnorodności.

Strefa mezopelagialu to jedno z kluczowych miejsc dla oceanicznych ekosystemów - zamieszkuje ją więcej gatunków ryb niż wszystkie pozostałe warstwy oceanu razem wzięte. Rozciąga się ona na głębokości od 200 do 1000 metrów, czyli tam, gdzie do wód dociera niewiele światła słonecznego, przez co niekiedy nazywana jest ona "strefą mroku". Jak pokazuje badanie opublikowane na łamach czasopisma "Nature Communications", zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do zmniejszenia liczby zamieszkujących ją gatunków, a w najgorszym wypadku doprowadzić do jej całkowitego opustoszenia.

Lodówka dla ryb

Aby sprawdzić, jak klimat wpływa na bogactwo życia w mezopelagialu, międzynarodowa grupa naukowców postanowiła zbadać osady oceaniczne pochodzące z dwóch ciepłych okresów w historii Ziemi. Jeden z nich odnotowano 50 milionów lat temu, zaś drugi - 15 mln. Jak się okazało, w obydwu tych okresach strefa była zamieszkana przez znacznie mniej zwierząt.

- W tych ciepłych okresach znacznie mniej organizmów zamieszkiwało "strefę mroku", ponieważ docierało do niej mniej pożywienia z powierzchni - wyjaśnił współautor badania, Paul Pearson z Uniwersytetu w Cardiff.

Zwierzęta zamieszkujące mezopelagial odżywiają się głównie cząstkami materii organicznej, które spadają w głąb toni morskiej z powierzchni oceanu. Badanie pokazało, że gdy wody powierzchniowe stają się cieplejsze, zamieszkujące je bakterie rozkładają szczątki zwierząt w ekspresowym tempie, przez co nie docierają one do "strefy mroku".

- Różnorodność zwierząt ze "strefy mroku" wyewoluowała w ciągu ostatnich milionów lat, kiedy chłodne wody oceaniczne działały jak lodówka, pozostawiając pożywienie świeżym przez dłuższy czas - dodała Katherine Crichton z Uniwersytetu w Exeter, główna autorka badania.

Chauliodus sloani - jeden z gatunków ryb z mezopelagialuAdobe Stock

Martwa strefa mroku?

Autorzy postanowili również odpowiedzieć na pytanie, co stanie się ze "strefą mroku" w dobie ocieplającego się świata. Jak pokazały modele klimatyczne, ich pierwsze skutki możemy zobaczyć już w ciągu kolejnych dekad.

- Nasze wyniki sugerują, że znaczące zmiany mogą zachodzić już w tym momencie - wyjaśniła Crichton. - Jeśli nie ograniczymy szybko emisji gazów cieplarnianych, może to doprowadzić do całkowitego zaniku lub wyginięcia dużej części życia w mezopelagialu w ciągu 150 lat, a efekty tego mogą być odczuwalne przez tysiąclecia - dodała.

Jak tłumaczą naukowcy, nawet niska emisja gazów cieplarnianych (625 miliardów ton dwutlenku węgla od roku 2010) może mieć znaczący wpływ na różnorodność życia w "strefie mroku", ale najpoważniejsze konsekwencje widoczne są w scenariuszach zakładających średnią i wysoką emisję (od 2500 do 5000 miliardów ton). Przy obecnym tempie, "średni" poziom emisji osiągniemy za około 50 lat.

- Nasze badanie jest pierwszym krokiem do ustalenia, jak wrażliwe może być to siedlisko oceaniczne na ocieplenie klimatu - dodała Crichton.

Ciepły Atlantykclimatereanalyzer.org

Autorka/Autor:as/dd

Źródło: University of Exeter, Woods Hole Oceanographic Institution, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości

Od kilku dni w Polsce jest chłodno jak na początek lipca. Na horyzoncie widać jednak zmianę. Jak opowiadał na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, w weekend sytuacja "zmieni się zasadniczo". Do Polski napłyną fale upalnego powietrza znad Afryki.

Upał wróci do Polski. "Anomalia dodatnia będzie bardzo duża"

Upał wróci do Polski. "Anomalia dodatnia będzie bardzo duża"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Polski konsulat w Rzymie zaapelował w środę do polskich turystów wybierających się do Włoch. Jak wynika z prognoz meteorologów, na północy kraju istnieje ryzyko wystąpienia burz i ulew. Pogoda ma się pogorszyć także w centrum kraju.

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Przez Atlantyk w kierunku Jamajki zmierza Beryl, huragan czwartej kategorii. Wcześniej siał spustoszenie na południowo-wschodnich Karaibach. Nie żyje co najmniej siedem osób. Zniszczone są domy, brakuje prądu, a służby mają duże trudności z niesieniem pomocy poszkodowanym.

Beryl sunie po Atlantyku. Na trasie niszczycielskiego huraganu jest Jamajka

Beryl sunie po Atlantyku. Na trasie niszczycielskiego huraganu jest Jamajka

Źródło:
PAP, AP, CNN, Reuters

Niebezpieczna pogoda może wrócić w kolejnych dniach. IMGW wydał prognozę zagrożeń, z której wynika, że powrócą burze i upały. Sprawdź, gdzie trudne warunki pogodowe mogą dać się we znaki.

Powrót groźnej pogody na horyzoncie. Tu mogą pojawić się ostrzeżenia

Powrót groźnej pogody na horyzoncie. Tu mogą pojawić się ostrzeżenia

Źródło:
IMGW

Za nami zarówno upalne, jak i burzowe chwile. Pierwszego lipca aura w Polsce znacząco się ochłodziła i uspokoiła. Co dalej z pogodą w wakacje? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła modele prognostyczne największych ośrodków, żeby sprawdzić, jaka pogoda czeka nas w lipcu i sierpniu.

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na greckiej wyspie Kos szalał na początku tygodnia pożar, który doprowadził do ewakuacji ludności. Żywioł udało się opanować. To, jak wyglądała sytuacja na miejscu z perspektywy turysty z Polski, opowiadał na antenie TVN24 pan Wojciech.

"Pożar wzniecał się bardzo szybko, telefony w rękach, niepokój"

"Pożar wzniecał się bardzo szybko, telefony w rękach, niepokój"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Chińscy naukowcy odkryli gatunek rośliny, która jest w stanie przetrwać na Marsie. To rodzaj mchu - Syntrichia caninervis - występujący w najtrudniejszych do życia ziemskich obszarach, między innymi na pustyni Mojave w Kalifornii, w Tybecie oraz na Antarktydzie.

Odkryto roślinę, która mogłaby rosnąć na powierzchni Marsa

Odkryto roślinę, która mogłaby rosnąć na powierzchni Marsa

Źródło:
PAP, "Guardian"

Miejscowość Cogne w Dolinie Aosty na północy Włoch została w weekend poważnie dotknięta skutkami powodzi wywołanej ulewnym deszczem. Dojazd do miejsca jest utrudniony, bo zniszczona jest jedyna droga łącząca je z doliną. Włoska minister zapowiedziała sprowadzanie tam turystów za pomocą śmigłowca, co spotkało się z falą krytyki.

Powódź zniszczyła jedyną drogę, mają sprowadzić turystów śmigłowcami

Powódź zniszczyła jedyną drogę, mają sprowadzić turystów śmigłowcami

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Środa 3.07 przyniesie spore zachmurzenie i przelotne opady deszczu. Powieje zachodni, słaby i umiarkowany wiatr. Termometry pokażą maksymalnie 22 stopnie.

Pogoda na dziś - środa, 3.07. Zmokniemy, od 18 do 22 stopni

Pogoda na dziś - środa, 3.07. Zmokniemy, od 18 do 22 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Aż cztery leje kondensacyjne pojawiły się we wtorek w tym samym momencie w okolicach Krynicy Morskiej (woj. pomorskie). Dwa z nich to trąby wodne. Niezwykłe zjawiska udało się uchwycić na jednym zdjęciu.

Cztery leje kondensacyjne na niebie

Cztery leje kondensacyjne na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bolid, czyli jasny meteor, rozbłysnął nad Polską w nocy z poniedziałku na wtorek. Tuż po północy niebo nad centralnymi regionami naszego kraju na chwilę stało się jasne. Jak przekazali analitycy z projektu Skytinel, którzy nagrali to zjawisko, kosmiczny gość pochodził z pasa planetoid.

Kula ognia rozświetliła nocne niebo. Co przeleciało nad Polską

Kula ognia rozświetliła nocne niebo. Co przeleciało nad Polską

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Kryzys sanitarny nad jeziorem Garda we Włoszech. W miejscowości Torri del Benaco w ciągu zaledwie kilku dni zanotowano setki przypadków zapalenia żołądka i jelit. Badania mikrobiologiczne wykazały obecność norowirusów w zbiornikach dookoła miasta.

W kilka dni zachorowało prawie tysiąc osób

W kilka dni zachorowało prawie tysiąc osób

Źródło:
PAP, tg24.sky.it

Już jutro startuje Open'er Festival 2024. Na lotnisku Gdynia-Kosakowo będzie można posłuchać największych gwiazd muzyki. Jaka pogoda będzie w Gdyni? Sprawdź najnowszą prognozę. 

Open'er Festival 2024. Jaka będzie pogoda?

Open'er Festival 2024. Jaka będzie pogoda?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wezbrany potok porwał samochód w Bieszczadach. Na pomoc ruszyli strażacy i policja, ale kierowcy nie udało się uratować. Od poniedziałku nad regionem przechodzą burze z ulewnymi opadami deszczu, a w wielu miejscach jest niebezpiecznie.

Woda porwała auto w Bieszczadach. Kierowca nie żyje

Woda porwała auto w Bieszczadach. Kierowca nie żyje

Źródło:
PAP, KP PSP Ustrzyki Dolne

Do czterech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ulew i burz, które w weekend przetoczyły się nad Szwajcarią. W alpejskich kantonach wciąż trwają poszukiwania kilku zaginionych osób. Region został dotknięty licznymi podtopieniami i osuwiskami.

Osuwiska zmiotły drogi, woda zalała domy. Cztery osoby nie żyją

Osuwiska zmiotły drogi, woda zalała domy. Cztery osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, PAP

Najbliższe dni przyniosą przelotne opady deszczu. Ale w weekend nastąpi zmiana aury. Napłynie cieplejsze powietrze, które sprawi, że miejscami termometry znów pokażą ponad 30 stopni. Wraz z upałem pojawią się też burze.

Pogoda na 5 dni. Niedługo znów będzie ponad 30 stopni

Pogoda na 5 dni. Niedługo znów będzie ponad 30 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Władze Parku Narodowego Yellowstone po niemal miesiącu od narodzin potwierdziły pojawienie się ekstremalnie rzadkiego białego bizona. Przekazały jednak, że od dnia narodzin nikt więcej go nie widział i jak dotąd nie udało się zlokalizować tego niezwykłego zwierzęcia.

Miał być spełnieniem dawnej przepowiedni. Biały bizon narodził się i znikł

Miał być spełnieniem dawnej przepowiedni. Biały bizon narodził się i znikł

Źródło:
Guardian, New York Times, tvn24.pl

Podczas testów rakiety kosmicznej Tianlong-3 doszło do jej przypadkowego wystrzelenia, poinformował producent, chińska firma Space Pioneer. Rakieta wzniosła się na kilkaset metrów, po czym spadła i roztrzaskała się, tworząc ogromną kulę ognia i dymu i wywołując pożar. Tianlong-3 to całkiem nowa rakieta tego producenta, która w ten sposób "zaliczyła" swój pierwszy start w historii.

Przypadkowo wystrzelili rakietę kosmiczną podczas testów, tłumaczą się "awarią strukturalną"

Przypadkowo wystrzelili rakietę kosmiczną podczas testów, tłumaczą się "awarią strukturalną"

Źródło:
Reuters, CNN

Grecja zmaga się z pożarami. Walkę z żywiołem utrudniają wysoka temperatura i silny wiatr. Zginęła jedna osoba, a dwie zostały ciężko ranne.

Ogień trawi Grecję. Nie żyje jedna osoba, dwie są ciężko ranne

Ogień trawi Grecję. Nie żyje jedna osoba, dwie są ciężko ranne

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, eKathimerini, skai.gr, Kontakt 24

Niedziela minęła w Polsce pod znakiem nawałnic. Podmuchy wiatru niszczyły budynki i powalały drzewa. W Wielkopolsce uszkodzona przez burzę ściana stodoły przewróciła się na kobietę, zaś na Górnym Śląsku wichura powaliła słupy wysokiego napięcia. Łącznie strażacy interweniowali ponad 2100 razy.

Stodoła przygniotła kobietę, wiatr powalił słupy wysokiego napięcia. Nawałnice w Polsce

Stodoła przygniotła kobietę, wiatr powalił słupy wysokiego napięcia. Nawałnice w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Niedzielne nawałnice spowodowały poważne szkody na cmentarzu w Rudzie w powiecie wieluńskim (woj. łódzkie) - połamane drzewa potrzaskały wiele nagrobków. We wsi Strugi silny wiatr zerwał cały dach z budynku mieszkalnego. Problemy mieli także strażacy z miejscowości Staw, gdzie po uderzeniu pioruna zapaliła się remiza.

Połamane drzewa zniszczyły nagrobki, piorun trafił w remizę

Połamane drzewa zniszczyły nagrobki, piorun trafił w remizę

Źródło:
KP PSP Wieluń, TVN24

Za nami upalna niedziela. W trzech miastach w kraju temperatura sięgnęła 35,5 stopnia Celsjusza - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Tu termometry pokazały 35,5 stopnia. Do rekordu ciepła trochę zabrakło

Tu termometry pokazały 35,5 stopnia. Do rekordu ciepła trochę zabrakło

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po upalnym weekendzie temperatura spadnie nawet o kilkanaście stopni. Jak pogoda czeka nas w pierwszej połowie lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy doprowadziły do lokalnych powodzi i lawin błotnych w Piemoncie i Dolinie Aosty na północnym zachodzie Włoch. W niedzielę straż pożarna uratowała rodzinę z małym dzieckiem, która utknęła w samochodzie pośród wzbierającej wody.

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Źródło:
PAP, Reuters, La Stampa, tvnmeteo.pl

W wyniku ulew, które w minionych dniach nawiedziły stolicę Indii, zginęło co najmniej 11 osób - podała w niedzielę agencja informacyjna Reuters. Wśród ofiar są cztery osoby, które utonęły w zalanych przejściach podziemnych. W ciągu minionej doby z głównego lotniska w Nowym Delhi odwołano prawie 60 lotów.

Cztery osoby zginęły w przejściach podziemnych

Źródło:
Reuters, PAP, The New Indian Express

Aktywiści z organizacji International Fund for Animal Welfare uratowali w sobotę w amerykańskim stanie Massachusetts 125 delfinów białobokich przed śmiercią na mieliźnie - podała stacja Associated Press.

Uratowano ponad sto delfinów przed śmiercią na mieliźnie

Uratowano ponad sto delfinów przed śmiercią na mieliźnie

Źródło:
Associated Press, PAP

Ogromny lej krasowy otworzył się na boisku piłkarskim w stanie Illinois. Według lokalnych władz, przyczyną jego powstania było prawdopodobnie tąpnięcie w kopalni, która znajduje się w pobliżu obiektu. Moment powstania dziury w ziemi uchwyciły kamery.

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Źródło:
Reuters, The Guardian, Alton Telegraph

Ulewy nawiedziły Meksyk. W położonej na przedmieściach stolicy miejscowości Chalco wylały kanały i rzeki, porywając ze sobą kawałki gruntu i zapełniając ulice gęstym błotem. Jak podały lokalne media, podtopienia dotknęły ponad 650 rodzin.

Fale gęstego błota zalały ulice. "Dziś cieszę się, że żyję"

Fale gęstego błota zalały ulice. "Dziś cieszę się, że żyję"

Źródło:
Reporteros en Movimiento, Reuters

Nie żyje 13-latka, która została rażona piorunem na plaży na Półwyspie Chalcydyckim w Grecji. Jak podają greckie media, dziewczynka wraz z rodziną wyszła z morza, by schronić się przed nadciągającą burzą.

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Źródło:
ekathimerini.com, PAP, greekreporter.com, newsit.gr

Ogień szaleje w Arizonie. Gigantyczny pożar nieopodal stolicy stanu, Phoenix, od czwartkowego popołudnia strawił ponad 1500 hektarów terenów zielonych. Mieszkańcy niektórych miejscowości musieli opuścić swoje domy w środku męczącej fali upałów, z temperaturami wzrastającymi do 43 stopni Celsjusza.

Języki ognia sięgały na wysokość 12 metrów. "Coś takiego powoduje, że od razu zaczynasz wpadać w panikę"

Języki ognia sięgały na wysokość 12 metrów. "Coś takiego powoduje, że od razu zaczynasz wpadać w panikę"

Źródło:
NWS Phoenix, Reuters, CNN, AZ Central