Z astmą nie ma żartów. To choroba przewlekła, która niekontrolowana i nieleczona może doprowadzić do poważnych zmian w budowie oskrzeli.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!
Astma jest chorobą przewlekłą, związaną ze stanem zapalnym w oskrzelach, który powoduje zwiększoną skłonność do skurczu. Żyje z nią aż 10 proc. Polaków. Wyróżnia się 3 rodzaje astmy: związane z alergią, która wywołuje zwiększoną produkcję przeciwciał przeciwko alergenom unoszącym się w powietrzu, związane z atopią (postacią infekcyjną) i powysiłkowa.
Kaszel i ucisk
Objawy astmy są dość charakterystyczne - to suchy kaszel, uczucie ucisku w klatce piersiowej, duszność i świszczący oddech. Wywołują je np. narażenie na alergen lub zimne powietrze, silny zapach, infekcja lub wysiłek fizyczny. Dobrze kontrolowana astma nie jest aż tak dokuczliwa i nie utrudnia codziennego życia. Jej ignorowanie może natomiast doprowadzić do poważnych zmian w budowie oskrzeli.
Przyczyną astmy może być alergia. - Alergię możemy podzielić na stopnie - wyjaśniała w programie "Cegiełka zdrowia" dietetyk kliniczny Iwona Wierzbicka. Alergie 1. stopnia to te, w których reakcja, np. opuchlizna, występuje niemalże natychmiast po spożyciu danego produktu.
- Alergia 3. stopnia to alergia, która jest oparta na nietolerancji pokarmowej - wyjaśniała. - Produkty, które jemy przez długi okres czasu mogą wywoływać określone reakcje w naszym organizmie - dodała. Wyjaśniła, że "astma może wynikać z alergii 1., jak i 3. stopnia".
Kluczowe odżywianie
Jak się więc odżywiać wiedząc, że jesteśmy alergikami? Po pierwsze najważniejsze jest wiedzieć, na co jesteśmy uczuleni. To pomoże uniknąć reakcji alergicznej. Warto także wiedzieć, jaki jest rodzaj naszej alergii, zwłaszcza, że alergia wziewna "bardzo często reaguje krzyżowo z produktami".
Jeżeli jesteśmy uczuleni na trawę czy bylicę to, jak podkreśla Wierzbicka, nasz organizm będzie reagował krzyżowo z produktami zbożowymi, z kaszami czy z ryżem. Niewykluczone, że reakcję wzbudzi także zjedzenie owoców. Dla niektórych problematyczne mogą być warzywa psiankowate, takie jak pomidory, papryka, bakłażan czy ziemniaki.
Dietą w alergię
- Obserwując moich pacjentów zauważyłam, że istnieje bardzo duża szansa na to, żeby w nowy sezon pylenia bez objawów alergicznych. Wystarczy mieć świadomość, które produkty będą reagowały krzyżowo - wyjaśniła.
- Około pół roku niejedzenia produktów krzyżowych przed okresem pylenia może spowodować, że w ów okres wejdziemy bez żadnych dolegliwości - dodała.
Trenuj na zdrowie
Warto pamiętać, że astma nie jest przeszkodą do aktywnego trybu życia. Trenerka personalna Anna Podsiedlik-Ciebiera wyjaśniała, jak powinien wyglądać trening astmatyków i na co powinni oni zwracać uwagę.
Autor: stella/rp / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock