Trzęsienie ziemi na Haiti. Kilkaset ofiar śmiertelnych, zniszczone domy, szkoły, kościoły


Liczba ofiar śmiertelnych sobotniego trzęsienia ziemi w zachodniej części Haiti wzrosła w nocy z soboty na niedzielę polskiego czasu do co najmniej 304. Jest wielu rannych i zaginionych. Zniszczone są domy, szkoły, kościoły. Trzęsienie było odczuwalne w całym kraju. Premier Ariel Henry ogłosił stan wyjątkowy. "Odwołuję się do ducha solidarności i zaangażowania wszystkich Haitańczyków i Haitanek, aby zjednoczyli się we wspólnym froncie i stawili czoło tej dramatycznej sytuacji" - zaapelował.

Co najmniej 304 osoby zginęły, ponad 1800 zostało rannych a setki uważa się za zaginione w rezultacie sobotniego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,2 st. na Haiti - poinformowały władze w nocy z soboty na niedzielę polskiego czasu. Żywioł wyrządził olbrzymie zniszczenia, trwa akcja ratunkowa. Liczne kraje świata oferują pomoc.

Trzęsienie ziemi na Haiti

Do trzęsienia ziemi doszło o godzinie 8.29 czasu miejscowego (w Polsce była wtedy godz. 13.29). Miało magnitudę 7,2 i wystąpiło w odległości około 13 kilometrów na południowy wschód od miasta Petit Trou de Nippes - poinformowała amerykańska agencja United States Geological Survey (USGS). To 160 km na południowy zachód od stolicy kraju, Port-au-Prince. Ziemia zatrzęsła się na głębokości 10 km - podała USGS.

Premier Haiti Ariel Henry napisał na Twitterze, że trzęsienie ziemi spowodowało "ogromne szkody" w departamentach Grand'Anse, Nippes i na południu kraju.

"Liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się i wynosi 227. Zarejestrowano setki rannych i osób, które zaginęły bez wieści. Pierwsze działania prowadzone przez ratowników i osoby cywilne pozwoliły wyciągnąć wielu ludzi spod ruin" - napisała na Twitterze tamtejsza Agencja Obrony Cywilnej. Wcześniej władze informowały o 29 zabitych.

Zniszczone domy, szkoły i kościoły

"Odwołuję się do ducha solidarności i zaangażowania wszystkich Haitańczyków i Haitanek, aby zjednoczyli się we wspólnym froncie i stawili czoło tej dramatycznej sytuacji" - zaapelował premier. Jak dodał, udaje się na miejsce katastrofy, aby ocenić sytuację.

Premier ogłosił stan wyjątkowy, który potrwa przez miesiąc. Na konferencji prasowej powiedział, że na razie nie zwraca się o pomoc zagraniczną, gdyż nie jest jeszcze znany rozmiar zniszczeń.

Trzęsienie było odczuwalne w całym kraju, w wielu miastach zanotowano znaczne straty materialne. Zniszczone są domy, szkoły, kościoły.

Duże zniszczenia wystąpiły w ponad 200-tysięcznym mieście Jeremie na południowym zachodzie Haiti. W centrum zniszczone zostały stare jednopiętrowe domy, a z katedry zerwało dach. Na filmach udostępnionych w internecie pokazano ruiny różnych budynków, w tym kościoła w miejscowości Les Anglais, 200 km na południowy zachód od stolicy, w którym w sobotę odbywała się msza.

Wstrząsy dało się odczuć między innymi także na Jamajce. - To mnie obudziło. Mój dach wydaje jakieś dźwięki - mówił mieszkaniec Kingston, stolicy Jamajki.

Władze Haiti ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami, lecz szybko je odwołały.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zaoferował Haiti pomoc swego kraju - poinformował Biały Dom. Prezydent "natychmiast zareagował i polecił, aby dyrektor amerykańskiej agencji pomocy międzynarodowej (USAID) Samantha Powers ją koordynowała" - oznajmił dziennikarzom urzędnik Białego Domu.

Trzęsienie ziemi w Haiti (USGS)USGS

Pomoc deklaruje PSP

Pomoc dla Haiti zadeklarowała w sobotę Państwowa Straż Pożarna.

"W związku z trzęsieniem ziemi na Haiti, Komendant Główny PSP nadbrygadier Andrzej Bartkowiak polecił sprawdzenie gotowości bojowej grup poszukiwawczo-ratowniczych PSP działających w ramach #USAR POLAND i #MUSAR POLAND" - podała PSP na Twitterze.

"Stolica nie uległa zniszczeniu tak jak to miało miejsce 11 lat temu"

Haiti, najbiedniejszy kraj obydwu Ameryk, zachowuje w pamięci trzęsienie ziemi z 12 stycznia 2010 roku, które spowodowało poważne zniszczenia w stolicy i innych miastach. Zginęło wtedy około 300 tysięcy ludzi, a ponad 300 tys. zostało rannych.

Ponad 1,5 miliona Haitańczyków zostało wtedy bez dachu nad głową, stawiając władze i międzynarodową społeczność humanitarną przed kolosalnym wyzwaniem odbudowy kraju bez ksiąg wieczystych i przepisów budowlanych. Nie potrafiąc sprostać temu wyzwaniu, Haiti, które również regularnie nawiedzają huragany, w ciągu 10 lat pogrążyło się w ostrym kryzysie społeczno-politycznym.

Jak zwróciła uwagę w sobotę wieczorem na antenie TVN24 Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej, siła sobotniego trzęsienia ziemi jest porównywalna do siły trzęsienia sprzed 11 lat. Miało ono magnitudę około 7. - Szczęście w nieszczęściu w tym wypadku jest takie, że (trzęsienie - red.) zdarzyło się około 120 kilometrów na południowy zachód od stolicy, czyli stolica kraju nie uległa zniszczeniu tak jak to miało miejsce 11 lat temu - wyjaśniała Olasińska-Chart. Jak zaznaczyła, "również ofiar śmiertelnych powinno być mniej".

Do sobotniego trzęsienia ziemi doszło ponad miesiąc po zabójstwie prezydenta Jovenela Moise'ego, które pogrążyło kraj w politycznym chaosie.

Krajowe Centrum Huraganów przewiduje, że w poniedziałek w nocy, lub we wtorek rano do Haiti dotrze tropikalny huragan Grace.

Autor: ps / Źródło: PAP, Reuters, TVN24

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc. Święta przyniosą zarówno słońce, jak i deszcz. Lokalnie mogą pojawić się też burze. A czego możemy spodziewać się po świętach? Sprawdź naszą najnowszą prognozę.

Pogoda na Wielkanoc. W lany poniedziałek mogą pojawić się burze

Pogoda na Wielkanoc. W lany poniedziałek mogą pojawić się burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Niedziela Wielkanocna 20.04 w prawie całym kraju przyniesie pogodne, słoneczne niebo. Więcej chmur pojawi się jedynie w północnych regionach. Na termometrach zobaczymy od 17 do 23 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 20.04. Wielkanoc pod znakiem pogodnego nieba

Pogoda na dziś - niedziela 20.04. Wielkanoc pod znakiem pogodnego nieba

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nawałnica przeszła przez podkarpacką gminę Pawłosiów. Obfite opady spowodowały, że wylał tam niewielki potok. Zalanych zostało ponad 150 budynków. - Straty są ogromne, mieszkańcy mówią, również ci najstarsi, że tak wielkich opadów deszczu sobie nie przypominają - relacjonował Marcin Kwaśny, reporter TVN24.

"To nie była zwykła burza". Ogromne straty w gminie na Podkarpaciu

"To nie była zwykła burza". Ogromne straty w gminie na Podkarpaciu

Źródło:
TVN24, PAP, tvnmeteo.pl

W sobotę w Tatrach doszło do dwóch groźnych wypadków. Jak przekazało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, mimo pogodnej aury warunki w górach są trudne. Podczas wycieczek powinniśmy zachować ostrożność i mieć przy sobie niezbędny sprzęt.

Dwa niebezpieczne wypadki w Tatrach

Dwa niebezpieczne wypadki w Tatrach

Źródło:
PAP, TOPR

Uderzenie pioruna było prawdopodobnie przyczyną spłonięcia dzwonnicy w ponad stuletnim kościele w Minnesocie. Do zdarzenia doszło w czwartek, gdy nad regionem przechodziły burze i ulewy. To nie jedyny przypadek pożaru, do jakiego doszło podczas gwałtownych zjawisk atmosferycznych.

Zabytkowy kościół zapalił się podczas burzy

Zabytkowy kościół zapalił się podczas burzy

Źródło:
CBS News, MPR News

Donald Trump podpisał rozporządzenia umożliwiające prowadzenie komercyjnych połowów na chronionym obszarze Pacyfiku. Według organizacji ekologicznych, decyzja ta zagraża bezpieczeństwu wielu morskich gatunków. Może ona również negatywnie wpłynąć na produktywność lokalnego rybołówstwa.

Decyzja Trumpa ma pomóc rybakom. Naukowcy apelują, że tylko im przeszkodzi

Decyzja Trumpa ma pomóc rybakom. Naukowcy apelują, że tylko im przeszkodzi

Źródło:
Spectrum News, Oceana

Co najmniej pięć osób utonęło od piątku u wybrzeży Australii. Od kilku dni południowy wschód kraju zmaga się z silnymi, wysokimi falami, szczególnie groźnymi dla osób odpoczywających na niestrzeżonych plażach. Jak przekazała policja, trwają poszukiwania dwóch zaginionych.

Nękają ich wysokie fale. W dwa dni zginęło pięć osób

Nękają ich wysokie fale. W dwa dni zginęło pięć osób

Źródło:
BBC, ABC News, NSW Police Force

W piątek gwałtowne burze przetoczyły się nad częścią Polski. Najtrudniejsza sytuacja była na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Jak poinformował starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP, strażacy przeprowadzili blisko 700 interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu powalonych drzew i gałęzi oraz wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i posesji.

Zalane domy, powalone drzewa. Prawie 700 interwencji strażaków

Zalane domy, powalone drzewa. Prawie 700 interwencji strażaków

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, TVN24, tvnmeteo.pl

Zmarł turysta, którego w czwartek porwała lawina w Alpach Francuskich. Do wypadku doszło w popularnym kurorcie Val Thorens. Jak podały lokalne media, tego dnia nad Alpami przechodziła intensywna burza śnieżna, która zatrzymała ruch w części Francji, Włoch i Szwajcarii.

Lawina porwała turystę w popularnym kurorcie. Zmarł w szpitalu

Lawina porwała turystę w popularnym kurorcie. Zmarł w szpitalu

Źródło:
BBC, France24

Pirania w Sanie, bambus na Podkarpaciu - w Polsce coraz częściej pojawiają się nowe gatunki inwazyjne. Eksperci wyjaśniają, że do ich "ucieczki" często dochodzi przez przypadek lub nieuwagę hodowców. Inwazja obcych gatunków jest łatwiejsza do zatrzymania, jeśli wystarczająco wcześnie się ją wykryje.

"Biegnący" bambus i pirania. W Polsce

"Biegnący" bambus i pirania. W Polsce

Źródło:
PAP, Scientific Reports

Silna burza przeszła przez stan Nebraska. Podczas wyładowań mocno sypnęło gradem. Lokalne media podały, że w mieście Fremont lodowe kule powybijały okna w budynkach i samochodach.

Grad walił jak oszalały. Lodowe kule wybiły okna w autach i hotelu

Grad walił jak oszalały. Lodowe kule wybiły okna w autach i hotelu

Źródło:
Reuters, BBC

Ciepłe i bezśnieżne zimy sprawiają, że kleszcze stanowią większe zagrożenie zdrowotne, roznosząc groźne choroby. Kontakt z nimi może mieć każdy, kto przebywa w parkach, lasach lub obszarach, gdzie trawa jest wysoka. Warto znać skuteczne metody ochrony przed tymi pajęczakami.

Po bezśnieżnej zimie kleszcze są groźniejsze

Po bezśnieżnej zimie kleszcze są groźniejsze

Źródło:
PAP

Część koryta Wisły pod Wadowicami kilka dni temu prawie całkowicie wyschła, a sieć obiegły zatrważające zdjęcia. Na niski stan wody nałożył się remont elektrowni wodnej i brak odpowiedniej komunikacji. Wędkarze obawiają się "zachwiania równowagi biologicznej rzeki", a posłanka Daria Gosek-Popiołek pisze w interwencji o "katastrofie całego ekosystemu".

"Wisła zniknęła". Woda uciekła wędkarzom spod stóp, jest interwencja posłanki

"Wisła zniknęła". Woda uciekła wędkarzom spod stóp, jest interwencja posłanki

Źródło:
tvn24.pl

Meksykańskie władze potwierdziły w piątek pierwszy w kraju przypadek zakażenia człowieka larwami muchy śrubowej. Ten groźny pasożyt składa jaja w ciele żywych zwierząt, najczęściej bydła, ale również ludzi. Zakres jego występowania w ostatnich latach rośnie.

Zakażenie larwami muchy śrubowej. Pierwszy taki przypadek u człowieka

Zakażenie larwami muchy śrubowej. Pierwszy taki przypadek u człowieka

Źródło:
PAP

Na północy Włoch panuje trudna sytuacja po intensywnych opadach deszczu. Mieszkańcy kilku regionów zmagają się powodziami oraz osuwiskami ziemi. Tysiące gospodarstw domowych nie mają prądu. Pojawiają się informacje o ofiarach śmiertelnych.

Północne Włochy pod wodą. Nie żyją ojciec z synem

Północne Włochy pod wodą. Nie żyją ojciec z synem

Źródło:
Meteo.it, ANSA, ENEX

Fala tornad przetoczyła się przez amerykańskie stany Nebraska oraz Iowa. W czwartek krajowe służby odnotowały co najmniej 11 takich zjawisk. Jedno z nich udało się uchwycić na nagraniu.

Tornado uchwycone na nagraniu

Tornado uchwycone na nagraniu

Źródło:
CNN, FOX Weather, NWS

Parlament Japonii zezwolił na używanie broni myśliwskiej do odstrzału niedźwiedzi w miastach. Jest to związane z rosnącą liczbą ataków tych zwierząt na ludzi. Lokalne media podkreśliły, że prawo obejmować będzie tylko osobniki, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców miast.

Poluźnili przepisy dotyczące odstrzału niedźwiedzi

Poluźnili przepisy dotyczące odstrzału niedźwiedzi

Źródło:
PAP, The Japan Times

W piątek aura w Polsce będzie groźna. Jak powinniśmy zachować się podczas burzy? Zobacz specjalną animację, którą w wirtualnym studiu zaprezentował reporter TVN24 Artur Molęda.

Jak przygotować się na burzę? Zobacz animację

Jak przygotować się na burzę? Zobacz animację

Źródło:
TVN24

Zmiany klimatu sprawiają, że alergie na użądlenia owadów mogą stać się coraz bardziej powszechne - alarmują eksperci. Cieplejsze zimy i wcześniejsze wiosny powodują, że owadów może być więcej, a wokół nas pojawią się gatunki, które wcześniej zamieszkiwały inne rejony świata. U części osób użądlenie może prowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.

Alergia na ukąszenia owadów może być coraz częstsza

Alergia na ukąszenia owadów może być coraz częstsza

Źródło:
vox.com, diag.pl

Napływ gorącego, afrykańskiego powietrza sprawił, że w czwartek w Polsce zamiast wiosny mieliśmy lato. Termometry pokazały prawie 30 stopni. Sprawdź, gdzie było najgoręcej. 

Lato w kwietniu. Prawie 30 stopni na termometrach

Lato w kwietniu. Prawie 30 stopni na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Astronomowie wykryli najbardziej obiecujące jak dotąd oznaki życia poza Układem Słonecznym. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Badacze wyjaśnili, że dotychczasowe obserwacje nie wystarczą jednak, by w stu procentach potwierdzić pochodzenie związku.

Dostrzegli możliwy ślad pozaziemskiego życia. "Sygnał był silny i wyraźny"

Dostrzegli możliwy ślad pozaziemskiego życia. "Sygnał był silny i wyraźny"

Źródło:
University of Cambridge, BBC

Drastyczny spadek temperatury i opady śniegu - takie warunki wystąpiły w wielu obszarach górskich w części Hiszpanii. Zimowy front przetoczył się od północno-zachodniej Galicji aż po południowo-wschodnią Andaluzję.

Śnieg zaskoczył ich w Wielkim Tygodniu

Śnieg zaskoczył ich w Wielkim Tygodniu

Źródło:
Tiempo.es

Do Polski dotarły masy powietrza zawierające saharyjski pył. Ich obecność gołym okiem można zaobserwować w Tatrach, gdzie pojawiło się charakterystycznie matowe i przyćmione niebo. Oprócz pogorszenia widzialności w górach wzrosło także zagrożenie lawinowe związane z gwałtownym ociepleniem.

Saharyjski pył nad Tatrami. Niebo "zmieniło" kolor

Saharyjski pył nad Tatrami. Niebo "zmieniło" kolor

Źródło:
PAP, IMGW

Rząd Korei Południowej przedstawił nowe dane dotyczące zniszczeń w trakcie tragicznych pożarów lasów z marca tego roku, największych w historii kraju. Wynika z nich, że spłonąć mogło nawet dwa razy więcej terenu niż wcześniej zakładała służba leśna. To największy tego typu kataklizm w historii kraju.

Największy pożar w historii okazał się tragiczniejszy niż przypuszczano

Największy pożar w historii okazał się tragiczniejszy niż przypuszczano

Źródło:
PAP

Nad Polską pojawiła się zorza polarna. W nocy ze środy na czwartek na półkuli północnej panowały wyjątkowo korzystne warunki do wystąpienia tego zjawiska. Zobacz, jak Światła Północy prezentowały się w materiałach Reporterów24.

Ubiegłej nocy niebo lśniło od Bałtyku po Śląsk

Ubiegłej nocy niebo lśniło od Bałtyku po Śląsk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Dwuletni bóbr o imieniu Kalafior uciekł z ogrodu zoologicznego w Utica w stanie Nowy Jork. Władze zoo przekazały, że wykorzystują drony do poszukiwania zbiegłego gryzonia.

Kalafior uciekł. Szukają go za pomocą dronów

Kalafior uciekł. Szukają go za pomocą dronów

Źródło:
PAP, upi.com

Naukowcy, wykorzystując fragment mysiego mózgu wielkości ziarnka piasku, stworzyli superprecyzyjną trójwymiarową mapę mózgu ssaka. Praca ta jest zwieńczeniem prawie dekady badań prowadzonych przez 150 ekspertów.

Takiej mapy mózgu ssaka jeszcze nie było. "Wygląda jak odległa galaktyka"

Źródło:
CNN

Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Źródło:
Materiał promocyjny

Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski powoli kończy szkolenie, które ma go przygotować do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Czy obawia się lotu rakietą i życia na stacji? - Na pewno jest dużo obaw. Start rakiety jest dosyć niebezpieczny i jest dużo strachu we mnie, ale przede wszystkim dużo ekscytacji - powiedział w rozmowie z Hubertem Kijkiem, reporterem TVN24 BiS.

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24