To już pewne. Tegoroczny lipiec był najgorętszym miesiącem w historii pomiarów

[object Object]
Ekstremalne zjawiska na świecietvn24
wideo 2/11

Lipiec 2019 roku był najgorętszym miesiącem w historii pomiarów - poinformowała amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA). W wielu krajach świata padły rekordy temperatury.

Lipiec jest zazwyczaj najcieplejszym miesiącem w roku. Jednak w tym roku przyniósł niespotykany dotąd upał.

Już pod koniec lipca Światowa Organizacja Meteorologiczna informowała, że ten lipiec może być rekordowy. Teraz potwierdziła to amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA).

CZYTAJ RAPORT O KRYZYSIE KLIMATYCZNYM

Pobite rekordy

Według naukowców z Narodowego Centrum Informacji o Środowisku, podlegającego Narodowej Służbie Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA), średnia temperatura dla lipca wzrosła o 0,95 stopnia powyżej średniej z XX wieku wynoszącej 15,77 st. C. To czyni go najgorętszym lipcem w trwającej od prawie 140 lat historii pomiarów. Poprzedni rekord padł w lipcu 2016 roku.

Średnia globalna temperatura powierzchni lądów w lipcu tego roku była o 1,23 stopnia wyższa od średniej z XX wieku, która wynosi 14,33 st. C. Rekord jednak nadal należy do 2017 roku z temperaturą wyższą o 1,24 stopnia od średniej.

Dziewięć z dziesięciu najgorętszych lipców notowano od 2005 roku, a ostatnie pięć lat uplasowało się na pierwszych pięciu miejscach.

W okresie od stycznia do lipca 2019 średnia temperatura na świecie była o 0,95 stopnia wyższa od średniej z XX wieku. Co oznacza, że pod tym względem 2019 rok uplasował się na drugiej pozycji wraz z tym samym okresem w 2017 roku. Na pierwszym miejscu niezmiennie jest rok 2016 z anomalią na poziomie 1,09 stopnia.

Anomalie temperatury na przestrzeni lat 1880-2019 (ncdc.noaa.gov)ncdc.noaa.gov

Gdzie było najcieplej

Rok 2019 jest jak dotąd najgorętszym rokiem dla części Ameryki Północnej i Południowej, Azji, Australii, Nowej Zelandii, południowej części Afryki, części zachodniej Oceanu Spokojnego, zachodniego Oceanu Indyjskiego i Oceanu Atlantyckiego. W niektórych miejscach został pobity rekord ciepła.

Rekord pobity został między innymi w Afryce. W lipcu średnia temperatura była wyższa od średniej o 1,65 stopnia. To wartość wyższa od poprzedniego rekordu - z 2015 roku - o 0,18 stopnia.

Rekordy ciepła zostały przekroczone między innymi w Phoenix w Stanach Zjednoczonych, w Alercie, najdalej wysuniętym na północ zamieszkanym miejscu na świecie, w Bordeaux we Francji czy w ogrodzie botanicznym w Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Odchylenie od średniej temperatury w lipcu 2019 roku (ncdc.noaa.gov)ncdc.noaa.gov

Woda i lód

Wyjątkowe ciepło sprawiło, że zmniejszyła się pokrywa arktycznego lodu morskiego. Jego zasięg osiągnął poziom 19,8 procent poniżej średniej z lat 1981–2010. Tym samym przekroczono poprzednie historyczne minimum z lipca 2012 roku.

Na Antarktydzie zasięg lodu morskiego był niższy o 4,3 procent od średniej z lat 1981-2010.

Średnia globalna temperatura powierzchni morza w lipcu była wyższa o 0,84 stopnia od średniej z XX wieku. Tym samym pobity został rekord dla lipca z 2016 roku, kiedy anomalia wynosiła 0,82 stopnia.

Jednocześnie tegoroczny lipiec, wraz z wrześniem 2015 roku, uplasował się na szóstej pozycji pod względem odchylenia temperatury oceanów od średniej. Dziesięć pierwszych pozycji tego rankingu to miesiące od września 2015 roku.

Zasięg pokrywy lodowej w lipcu 2019 (NOAA)NOAA
Wybrane znaczące anomalie klimatyczne i wydarzenia w lipcu 2019 (tvnmeteonoaa.gov

Autor: kw/aw / Źródło: noaa.gov, edition.cnn.com, ncei.noaa.gov

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/noaa.gov

Pozostałe wiadomości

Intensywne opady śniegu będą przechodzić nad południową Polską w nocy z piątku na sobotę i w sobotę. Na terenie dwóch województw, gdzie obowiązują czerwone alerty wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pokrywa śnieżna ma wzrosnąć nawet o około pół metra. IMGW ostrzega również przed gołoledzią i intensywnymi opadami deszczu.

Spadnie nawet pół metra śniegu. Alerty najwyższego stopnia

Spadnie nawet pół metra śniegu. Alerty najwyższego stopnia

Aktualizacja:
Autor:
anw,dd,ps
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Śnieg już przykrywa znaczny obszar Polski, a w pierwszy weekend grudnia jeszcze go przybędzie. I to w dużych ilościach. Jak zapowiadają się kolejne tygodnie tego miesiąca? Co widać w pierwszych prognozach pogody na święta Bożego Narodzenia? O tym wszystkim pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Czy przez cały grudzień zima będzie tak zdeterminowana? Czy w święta będzie śnieg? Sprawdza nasza synoptyk

Czy przez cały grudzień zima będzie tak zdeterminowana? Czy w święta będzie śnieg? Sprawdza nasza synoptyk

Autor:
Arleta
Unton-Pyziołek
Źródło:
tvnmeteo.pl

W piątek od rana nad Polską unosi się smog. Najgorzej jest na południu kraju. W godzinach wieczornych w wielu miastach jakość powietrza określa się jako złą.

W tych miastach oddycha się najgorzej. Normy znacznie przekroczone

W tych miastach oddycha się najgorzej. Normy znacznie przekroczone

Aktualizacja:
Autor:
anw,ps
Źródło:
PAP, RCB, tvnmeteo.pl

W nocy z piątku na sobotę i w sobotę na południu kraju będą występować intensywne opady śniegu. Termometry w ciągu dnia wskażą od -3 do 0 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 02.12. Obfite opady śniegu w dużej części kraju

Pogoda na jutro - sobota 02.12. Obfite opady śniegu w dużej części kraju

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert dla części Małopolski i Podkarpacia w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami śniegu na najbliższą noc i sobotę. Szczególnie powinni uważać kierowcy. RCB informuje również o możliwych przerwach w dostawie prądu.

"Drogi mogą być nieprzejezdne. Śledź komunikaty pogodowe"

"Drogi mogą być nieprzejezdne. Śledź komunikaty pogodowe"

Autor:
ps
/ prpb
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju. - Człowiek i jego potrzeby muszą być na czele transformacji energetycznej. To obecne i przyszłe zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt ludzi powinny być umieszczane w centrum każdej polityki klimatycznej - mówił polski przywódca. Dodał, że "planeta, na której żyjemy, jest naszym wspólnym dziedzictwem, które wymaga szczególnej troski".

Duda: społeczność międzynarodowa powinna stać z tym problemem twarzą w twarz

Duda: społeczność międzynarodowa powinna stać z tym problemem twarzą w twarz

Autor:
ps
/ prpb
Źródło:
PAP

Od piątku dla ruchu turystycznego zamknięty jest popularny szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka. Zimuje tam niedźwiedzica z młodymi.

Zamknięty popularny szlak w Tatrach. Zimuje tam niedźwiedzica

Zamknięty popularny szlak w Tatrach. Zimuje tam niedźwiedzica

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Etna, najwyższy wulkan Europy, ponownie wyrzuciła z siebie kłęby wulkanicznego pyłu i rozgrzaną lawę. Ten sycylijski wulkan rozświetlił o świcie niebo nad Katanią. To już kolejna erupcja w ciągu zaledwie tygodnia.

Erupcja Etny o świcie. Ognisty pióropusz rozświetlił niebo

Erupcja Etny o świcie. Ognisty pióropusz rozświetlił niebo

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
Reuters, lasicilia.it

Funkcjonariusze z Vastogirardi we Włoszech od ponad roku poszukiwali sprawcy serii przebić opon. W dochodzenie zaangażowano dodatkowe siły, pod uwagę brano możliwość lokalnych porachunków i próbę zastraszenia mieszkańców. Odpowiedzialnym za dziurawienie opon okazał się tymczasem pies cierpiący na zapalenie dziąseł.  

Obawiano się porachunków, ściągnięto dodatkowe siły. Ściganym okazał się pies  

Obawiano się porachunków, ściągnięto dodatkowe siły. Ściganym okazał się pies  

Autor:
jdw\\mm
Źródło:
La Stampa, Sky TG24

Kaskadowy Łuk Wulkaniczny rozciąga się od południowo-zachodniej Kolumbii Brytyjskiej, przez Waszyngton i Oregon, po północną Kalifornię. Obejmuje kilkanaście wulkanów. Amerykańska Służba Geologiczna USGS klasyfikuje 11 z nich, w tym Mount Baker i Mount Hood, jako wulkany "bardzo dużego zagrożenia".

Kaskadowy Łuk Wulkaniczny zagraża milionom ludzi

Kaskadowy Łuk Wulkaniczny zagraża milionom ludzi

Autor:
anw
Źródło:
phys.org

Na Babiej Górze zaczął obowiązywać w czwartek wieczorem drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jak ostrzegają ratownicy, "poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa".

Wzrosło zagrożenie lawinami na Babiej Górze

Wzrosło zagrożenie lawinami na Babiej Górze

Autor:
ps
Źródło:
PAP, gopr.pl

Rozpoczynający się właśnie szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju może być przełomowym dla walki z ociepleniem planety, tak przynajmniej twierdzą jego organizatorzy. Nie brakuje jednak kontrowersji, jak ta, gdzie się szczyt odbywa. Zjednoczone Emiraty Arabskie są w czołówce państw produkujących ropę naftową.

COP28. "Punkt zwrotny" czy "bla, bla, bla"? Rusza szczyt klimatyczny w Dubaju

COP28. "Punkt zwrotny" czy "bla, bla, bla"? Rusza szczyt klimatyczny w Dubaju

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl

Śnieg pokrył dużą część Danii. W niektórych miejscach spadło go najwięcej od pięciu lat. Sytuacja była o tyle trudna, że w Aarhus zawieszono kursowanie komunikacji miejskiej.

Zima zawładnęła Danią. Największe opady i największy mróz od lat

Zima zawładnęła Danią. Największe opady i największy mróz od lat

Autor:
ps
Źródło:
dr.dk, avisendanmark.dk, dmi.dk, ENEX

W Czechach sypnęło śniegiem. Na drogach zrobiło się ślisko, doszło do licznych wypadków. "Prosimy wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i rozważności. Warunki na drogach są trudne" - apelowały służby drogowe.

Zderzenie czterech ciężarówek, autobus w rowie. Potężny atak zimy na Czechy

Zderzenie czterech ciężarówek, autobus w rowie. Potężny atak zimy na Czechy

Autor:
anw
Źródło:
ENEX, qap.cz

Kryzys klimatyczny zbiera swoje żniwo na Antarktydzie. Na tym mroźnym kontynencie zawalił się kolejny lodowiec szelfowy. Zniknięcie Cadmana widać na zdjęciach satelitarnych.

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Autor:
anw
Źródło:
space.com, ESA

Unoszące się nad horyzontem na półkuli północnej fioletowe i zielone światła wcale nie muszą być zorzą polarną. Może to być mało znane zjawisko świetlne nazwane Steve.

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
CNN

W rejonie japońskiej wyspy Iwo Jima doszło do erupcji wulkanicznej. W powietrze na 200 metrów wystrzelone zostały skały wulkaniczne, nad wyspą unosił się także znacznie wyższy słup popiołu i dymu. Można to zobaczyć na nagraniu, które wykonała Japońska Straż Przybrzeżna.

Japoński wulkan pokazał moc. Efektowne nagranie wykonane z lotu ptaka

Japoński wulkan pokazał moc. Efektowne nagranie wykonane z lotu ptaka

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
BBC, Japońska Straż Przybrzeżna, tvnmeteo.pl

Astronomowie znaleźli w Wielkim Obłoku Magellana dysk wokół młodej gwiazdy, która rośnie i pochłania materię ze swojego otoczenia. O odkryciu, które jest pierwszym takim poza naszą galaktyką, poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Autor:
dd
Źródło:
ESO, tvnmeteo.pl

Nietoperze z gatunku mroczek późny kopulują bez wykorzystania penetracji - sugerują wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "Current Biology". Zdaniem autorów pracy zachowania seksualne tego gatunku mogą być podobne do zachowań reprodukcyjnych ptaków. To pierwszy raz, kiedy taki sposób rozmnażania się zaobserwowano u ssaka.

Kopulują bez penetracji? Naukowcy: to jedyne takie ssaki  

Kopulują bez penetracji? Naukowcy: to jedyne takie ssaki  

Autor:
jdw//am
Źródło:
CNN, TVN24.pl

Zdolność wyczuwania goryczy w pożywieniu może być starsza, niż wcześniej przypuszczano. Prawdopodobnie po raz pierwszy smak ten wyewoluował u kręgowców około 460 milionów lat temu, gdy rekiny i inne ryby chrzęstnoszkieletowe oddzieliły się od kręgowców takich jak my - donoszą niemieccy badacze.

Przodkowie dzisiejszych rekinów mogli być pionierami w wyczuwaniu goryczy

Przodkowie dzisiejszych rekinów mogli być pionierami w wyczuwaniu goryczy

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
science.org, PAP, PNAS

W pobliżu miejscowości Gerik w Malezji samochód osobowy potrącił słoniątko, które wraz ze stadem przechodziło przez drogę. Pozostałe osobniki w odpowiedzi zaatakowały pojazd i zaczęły go deptać. Autem podróżowały trzy osoby.

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN

Ptak dodo, a właściwie dront dodo, może wrócić do żywych? Zajmująca się biotechnologią i inżynierią genetyczną amerykańska firma Colossal Biosciences podpisała umowę z pozarządową organizacją Mauritian Wildlife Foundation. Ma ona na celu odtworzyć wymarłego w XVII wieku ptaka.

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
PAP, BBC News, Mauritian Wildlife Foundation