Zorza polarna to bezdyskusyjnie jedno z najpiękniejszych zjawisk meteorologicznych. W tym tygodniu można ją było obserwować nad Finlandią.
O tym, by ujrzeć zorzę polarną, marzy wielu. Niezwykle piękną jej odsłonę nad fińskim Rovaniemi udało się zaobserwować i sfilmować reporterom magazynu podróżniczego "All about Lapland".
Zorzę można było jednak oglądać nie tylko w Laponii, ale na znacznym obszarze Finlandii, nawet w regionach południowych.
Jak powstaje zorza?
Zorza polarna, zwana inaczej aurora borealis lub światła północy, jest zjawiskiem świetlnym obserwowanym w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych. Występuje najczęściej w wysokich szerokościach geograficznych, za kołem podbiegunowym.
Zjawisko powstaje wtedy, gdy na Słońcu dojdzie do rozbłysku. Strumień energii, który dociera do atmosfery naszej planety reaguje z zawartymi w niej cząsteczkami, tworząc świetliste smugi. Im rozbłysk był silniejszy, tym większe prawdopodobieństwo, że dotrze na niższe szerokości geograficzne, w tym także nad Polskę.
Przyjmuje różne barwy
Kolor zorzy zależy od intensywności strumienia energii. Mogą to być różne odcienie niebieskiego, zielonego, żółtego, czerwonego oraz często białego. Drugim z czynników sprawczych powstawania barw jest zawartość konkretnych gazów na wysokości, na której występuje zjawisko.
Zorza występuje również na półkuli południowej. Nazywa się ją wtedy aurora australis.
Zobacz całe nagranie pokazujące zorzę w Laponii:
Autor: ao//rzw / Źródło: Reuters, TVN Meteo. Żródło głównego zdjęcia: Reuters