Polacy utknęli w okolicach Gerlacha w słowackich Tatrach. Akcja ratunkowa trwała nocą

Autor:
dd
Źródło:
PAP
Ratownik tłumaczy, do czego służą raczki
Ratownik tłumaczy, do czego służą raczkiTVN24
wideo 2/24
Bezpieczeństwo w górach

Dwóch polskich taterników utknęło w niedzielę wieczorem w żlebie pomiędzy Litworowym i Lawinowym Szczytem, w okolicach Gerlacha w słowackich Tatrach. Mężczyzn w nocy z masywu sprowadzili słowaccy ratownicy Horskiej Zachrannej Służby (HZS).

W niedzielę wieczorem do centrali słowackich ratowników dotarła wiadomość o kłopotach Polaków. 29- i 30-latek utknęli w żlebie opadającym do Doliny Wielickiej.

Jak relacjonują ratownicy HZS, Polacy mieli odpowiedni sprzęt wspinaczkowy oraz oświetlenie, ale nie potrafili bezpiecznie zejść do doliny. Ponadto taternicy nie mieli aktywowanego roamingu w swoich telefonach komórkowych, dlatego ratownicy nie mogli się z nimi bezpośrednio kontaktować. Możliwy był jedynie kontakt tylko przez połączenia alarmowe na numer 112 w Polsce.

Ratownicy HZS ze Starego Smokowca wyruszyli na pomoc Polakom. Najpierw pojazdem dotarli do schroniska Dom Śląski i dalej poszli na nartach. Ratownicy zlokalizowali poszkodowanych dzięki sygnałom świetlnym. Dotarli metodami wspinaczkowymi do Polaków i bezpiecznie sprowadzili ich na dół do schroniska w Dolinie Wielickiej. Akcja ratunkowa zakończyła się tuż przed godziną 3.

Autor:dd

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/hzs.sk

Pozostałe wiadomości