W jednym z teksańskich parków wodnych na świat przyszła orka. Taka sytuacja ma już się nigdy więcej nie wydarzyć. Władze obiektu nie planują rozmnażania tych zwierząt.
25-letnia orka Takara, mieszkanka parku wodnego SeaWorld w teksańskim San Antonio, urodziła młode w czwartek o godzinie 14.33 czasu polskiego.
- To dla nas emocjonujący dzień. Wszyscy jesteśmy dumni z tego, że po półtora roku oczekiwania mała orka przyszła na świat. Takara jest niesamowitą matką. Inspiruje gości parku do pogłębiania wiedzy o zwierzętach i o tym, jak chronić je na wolności - powiedział Chris Bellows, zastępca dyrektora ds. operacji zoologicznych.
Przełomowy film
Dlaczego narodziny orki to tak ważne wydarzenie?
W latach 60. XX wieku SeaWorld spopularyzował pokazy orek. W 2013 roku powstał film dokumentalny, który skupił się na pewnym incydencie z 2010 roku.
Orka Tilikum w trakcie pokazu w Orlando, zabiła swoją trenerkę Dawn Brancheau. Ssak wciągnął kobietę do basenu po pokazie "Dine with Shamu". Orka przyczyniła się również do śmierci dwóch kolejnych trenerów.
W produkcji i po jej emisji trenerzy orek zarzucili firmie SeaWorld, że stres wywołany niewolą jest bardzo szkodliwy zarówno dla zwierząt, jak i ich opiekunów. "Miejsce orek jest na wolności, nie powinny być one hodowane", mówiło wielu z nich.
Zbyt duży stres
Orki wciąż będą żyć w SeaWold, jednak nie planuje się już rozmnażania ich w parku. Tłumaczy się to faktem, iż wypuszczane na wolność zwierzęta nie radzą sobie w swoim naturalnym środowisku. Są narażone na śmierć.
SeaWorld po zaobserwowaniu rosnącej krytycznej opinii publicznej wobec pokazów z udziałem orek i delfinów, postanowił je zakończyć. Zobowiązanie to ogłoszono w 2015 roku, kiedy to Takara już była ciężarna. Planuje się, że do 2019 roku pokazy orek mają zupełnie zniknąć z oferty parku wodnego.
Obecnie we wszystkich parkach wodnych SeaWorld przebywają 23 orki. Zwierzęta wciąż będą mieszkać w parku. Planuje się stworzenie nowych atrakcji edukacyjnych oraz odnowienie basenów dla ssaków.
Walka ekologów
O zakończenie hodowli orek walczą organizacje ekologiczne, w tym między innymi PETA (ang. People for the Ethical Treatment of Animals, pol. Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt). Działacze organizacji wzywają SeaWorld do pozwolenie na przejście na emeryturę Takary wraz z jej młodym.
- Jest wiele osób, które chcą nam pomoc. Wiele firm poczyniły kroki, by przekazać nam darowizny - mówią działacze. - Oszczędźmy młodej orce kilku lat niewoli - dodają.
SeaWorld’s last orca was JUST born — let’s tell them she doesn’t belong in a tank. pic.twitter.com/SFOtmH0Cni
— The Dodo (@dodo) 20 kwietnia 2017
Troskliwa matka
Trenerka, która opiekowała się Takarą podczas jej trzech ostatnich porodów, powiedziała, że za pierwszym razem trudno było być przygotowanym na moment, kiedy młode po raz pierwszy odetchnie. Za kolejnym Takara była w pełni skoncentrowana i dokładnie wiedziała, co ma robić.
Płeć młodej orki nie jest jeszcze znana.
- Na razie nie zbliżamy się do matki i jej młodego. Za jakiś czas będziemy ją przyzwyczajać do naszej obecności. Takara da nam znać, kiedy będzie na to gotowa, zupełnie jak było w przypadku jej samej. Teraz chcemy jej umożliwić bycie wspaniałą, troskliwą matką, jaką rzeczywiście jest - dodała trenerka Takary.
Orki lubią bawić się z innymi zwierzętami. Zobacz, jak jedna z nich robiła to z psem.
Autor: ao/map / Źródło: ENEX, foxnews.com