Weterynarze w Chile próbują ustalić przyczynę zatrucia 20 kondorów, znalezionych w weekend w Andach. Dwa ptaki zdechły, a 18 odwieziono do kliniki weterynaryjnej. Zdaniem specjalistów trujące dla zwierząt mogły być np. związki fosforu, które mogły być w padlinie.
Drapieżniki zostały znalezione 80 kilometrów od stolicy Chile - Santiago wśród skał. Kondory, które zwykle szybują wysoko, tym razem leciały nisko, wpadając na skały. Nie były w stanie wzbić się w górę i zataczały się.
Dwa ptaki już zdechły. Lekarze podejrzewają zatrucie - w okolicy znaleziono również dwa martwe lisy.
- Zatrucie, jak się wydaje, spowodowane zostało przez zjedzenie chorego zwierzęcia lub takiego, które zjadło inne stworzenie, w którego organizmie były związki fosforu - powiedział Pablo Vergara z chilijskich służb weterynaryjnych.
Zatruta padlina
Związki fosforu są składnikami środków chwastobójczych i trucizn używanych do tępienia szkodników.
Kondor jest jednym z największych ptaków na świecie. Rozpiętość jego skrzydeł może wynosić do trzech metrów. Jest uważany za symbol Ameryki Południowej. Naukowcy uważają, że około 10 tysięcy kondorów żyje na wolności, i jest objęty ochroną. To bardzo długowieczne ptaki - potrafią dożyć nawet 100 lat.
Autor: mb / Źródło: ENEX
Źródło zdjęcia głównego: by Ester Inbar, available from http://commons.wikimedia.org/wiki/User:ST