Łódzkie zoo ma nowych mieszkańców. Kazuary hełmiaste są jedynymi przedstawicielami młodego gatunku w Europie. W Łodzi od samego początku młodymi zajmuje się ojciec. - Matka tylko składa jaja i to jest jej robota - stwierdził opiekun ptaków.
Trzy tygodnie temu w zoo w Łodzi z jajek wykluły się trzy kazuary hełmiaste. To wielki sukces łódzkiego ogrodu zoologicznego, ponieważ w całej Europie nie ma żadnego młodego przedstawiciela tego gatunku. Przez ostatnie 20 lat nie udało się odchować żadnego kazuara w polskich ogrodach. Większość piskląt pochodziła z inkubatorów i nie dożywały 30 dni.
- Ciężko jest znaleźć dobrego samca, bo to właśnie oni wysiadują jaja i opiekują się później młodymi - poinformował Łukasz Najder, opiekun kazuarów. - U strusiowatych, do których należą kazuary, to właśnie samce wysiadują jaja i zajmują się młodym potomstwem. - Matka tylko składa jaja i to jest jej robota - dodał.
Samce kazuarów z natury są bardzo opiekuńcze. Problem pojawia się, gdy osobnik został wychowany w ogrodzie zoologicznym.
- W zoo, czyli w warunkach sztucznych, samce zostały wychowane w inkubatorach i nie mają wpojonych takich naturalnych zachowań, żeby się opiekować młodymi. Kazuar w zoo w Łodzi jest z naturalnego odchowu, dlatego wie jak zająć się potomstwem - stwierdził opiekun kazuarów w łódzkim zoo.
Dobre wychowanie
Według opiekuna ojciec młodych kazuarów doskonale zajmuje się małymi.
- Karmi młode, rozdrabia im pokarm i podaje. Gdy tylko odejdzie od swojego potomstwa i usłyszy, że piszczą, to zaraz przybiega do nich, żeby sprawdzić, co się stało - powiedział Najder.
Główny pokarm tych zwierząt to owoce i warzywa m.in. marchewka, jabłka, truskawki, jagody, gruszki. Miesza się je z ryżem, kukurydzą, jajkiem, a czasem karmione są drobnymi robakami.
Kolorowe młode
Kazuary hełmiaste w naturze występują w północno-wschodniej Australii i Nowej Gwinei. Dorosły osobnik osiąga 1,8 metra wysokości i około 70-85 kg masy ciała. Zwierzęta te mają inne umaszczenie jako młode i gdy dorosną. Po urodzeniu młode mają paski, a po kilku latach umaszczenie staje się jednolite.
- Samce mogą dopiero w wieku pięciu lat uzyskać ubarwienie dorosłego osobnika, a samice wcześniej, bo już w wieku trzech lat - poinformował Najder.
Zagrożony gatunek
Kazuary hełmiaste są zagrożone wyginięciem. Rdzenni mieszkańcy Nowej Gwinei łapią młode kazuary i hodują je dla mięsa, które stanowi dla nich przysmak. Z ich kości wyrabiają sztylety i ostrza do strzał. Kazuary trzymane w klatkach są bardzo niebezpieczne dla człowieka.
Zobacz całą rozmowę z opiekunem zwierząt:
Autor: AD/aw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24