Sposób na wielką wodę

Sposób na wielką wodę

Powodzie należą do najczęściej występujących klęsk żywiołowych w Polsce. Nie sposób im zapobiec, można jednak próbować je przewidzieć i ograniczyć ich skutki. W tym celu PGW Wody Polskie przygotowuje mapy zagrożenia i mapy ryzyka powodziowego.

Co robimy?

Jedną z głównych przyczyn strat ekonomicznych i społecznych w przypadku wystąpienia powodzi jest zabudowywanie dolin rzecznych oraz zmniejszające się możliwości retencyjne zlewni. W celu obniżenia ryzyka wystąpienia powodzi, oprócz działań technicznych, jak budowa wałów przeciwpowodziowych, wprowadza się działania nietechniczne. Przykładem jednego z najskuteczniejszych działań jest racjonalne planowanie przestrzenne. Osiąga się je dzięki m.in. sporządzaniu map zagrożenia powodziowego (MZP) i map ryzyka powodziowego (MRP). Obowiązek opracowania map i innych dokumentów, tj. wstępnej oceny ryzyka powodziowego i planów zarządzania ryzykiem powodziowym wprowadziła Dyrektywa Powodziowa z 2007 r. Ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obywateli oraz ograniczenie negatywnych skutków powodzi. Za ich przygotowanie, zgodnie z ustawą Prawo wodne, odpowiedzialne jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Wiemy gdzie

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie to nowa organizacja powstała 1 stycznia tego roku. Jest głównym podmiotem odpowiedzialnym za gospodarkę wodną kraju. Analizy prowadzone na wstępnym etapie z wykorzystaniem informacji o powodziach historycznych pozwoliły na wskazanie obszarów, na których istnieje znaczące ryzyko lub na których wystąpienie powodzi jest prawdopodobne. Dla wskazanych rzek wykonuje się MZP i MRP. Obszary zagrożone wskazuje się w wyniku matematycznego modelowania hydraulicznego z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania. Potrzeba do tego aktualnych danych o wysokiej dokładności (m.in. o ukształtowaniu terenu czy hydrologicznych). Mapy zagrożenia nie przedstawiają zasięgów powodzi, które wystąpiły w przeszłości, przedstawiają natomiast obszary, na których z określonym prawdopodobieństwem powódź może wystąpić.

Mapy przygotowane są w następujących scenariuszach: dla niskiego prawdopodobieństwa wystąpienia powodzi (raz na 500 lat), dla średniego (raz na 100 lat), dla wysokiego (raz na 10 lat), jak też dla terenów narażonych na zalanie w wyniku zniszczenia wałów. Uzupełniają je mapy ryzyka, które określają potencjalne straty oraz przedstawiają obiekty narażone na zalanie. Widnieją na nich obiekty, które są bezpośrednio związane ze zdrowiem i życiem ludzi, dziedzictwem kulturowym, środowiskiem czy działalnością gospodarczą.

W związku z potrzebą oceny zmian ryzyka powodziowego oraz koniecznością planowania i realizacji działań mających na celu ograniczenia negatywnych konsekwencji, dokumenty planistyczne, zgodnie z dyrektywą, należy poddawać przeglądowi co 6 lat. A w razie potrzeby - aktualizować. Odbywa się to w ramach cyklów planistycznych.

Dyrektywa powodziowa 2007/60/WE

Czas na przegląd

W I cyklu, w wyniku wstępnej oceny ryzyka sporządzonej w 2011 r., jako obszary narażone na niebezpieczeństwo wskazano 255 rzek lub ich odcinków o łącznej długości około 14,4 tys. km. Następnie opracowano dla nich MZP i MRP.

W ramach kolejnego cyklu planistycznego (2016-2021) Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przystąpiło do prac mających na celu przegląd i aktualizacje dokumentów dotyczących zarządzania ryzykiem powodziowym. Obecnie realizowany jest projekt pt. "Przegląd i aktualizacja map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego". Projekt (nr POIS.02.01.00-00-0013/16) finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Analiza map

Celem przeglądu MZP i MRP była identyfikacja istotnych zmian zagrożenia i ryzyka oraz ustalenie zakresu aktualizacji. Przeglądowi podlegały wszystkie opracowania z I cyklu. Analiza map zagrożenia powodziowego w ramach przeglądu uwzględniała wiele czynników, m.in. zmiany ukształtowania terenu lub inwestycje przeciwpowodziowe. Zasięgnięto w tym celu informacji od realizujących je instytucji i organów administracji. Uwagę zwrócono na inwestycje powstałe od czasu pozyskania danych wejściowych do map opracowanych w I cyklu planistycznym. Kolejnym istotnym elementem przeglądu była weryfikacja danych wejściowych, a także zmiany w podejściu metodycznym do modelowania. Pod uwagę wzięto również informacje przekazywane w ostatnich latach przez jednostki administracji.

Dla każdej rzeki określono wpływ powyższych czynników na zmianę poziomu zagrożenia. Każda rzeka była rozpatrywana w sposób indywidualny, uwzględniający jej specyfikę. Kompleksowa ocena pozwoliła na wytypowanie wymaganych aktualizacji.

Wyniki przeglądu

Na podstawie przeprowadzonych analiz zidentyfikowano około 10,5 tys. km rzek, dla których mapy zagrożenia będą zaktualizowane. Natomiast potrzeba aktualizacji MRP została wskazana dla wszystkich arkuszy opracowanych w I cyklu. Wynika to nie tylko z określonych zmian obszarów zagrożenia powodziowego na MZP, dla których należy zawsze dokonać zmiany MRP, ale także zmian pozostałych danych wejściowych określających ryzyko powodziowe. Wyniki przeglądu zostały skonsultowane z wojewodami i marszałkami województw. Uwzględniono część zgłoszonych uwag, rozszerzając zakres aktualizacji o kilka odcinków rzek. Aktualizacja MZP i MRP zostanie przeprowadzona do 22 grudnia 2019 r.

Mapa rzek

Powodziom nie możemy zapobiec, ale odpowiednie działania mogą skutecznie ograniczyć ich negatywne skutki. MZP i MRP powstają w celu uświadomienia władzom i społeczeństwu ryzyka i dają możliwość prowadzenia świadomej, racjonalnej gospodarki przestrzennej na obszarach zagrożonych. Umożliwia to znaczne ograniczenie negatywnych konsekwencji powodzi.

W ramach realizowanego projektu zostaną również wykonane nowe mapy dla dodatkowych odcinków rzek wskazanych we wstępnej ocenie ryzyka w 2011 r. Zakres ten obejmuje 592 rzeki lub odcinki rzek o łącznej długości około 13 tys. km.

Podsumowując, po zakończeniu realizacji projektu MZP i MRP obejmą ponad 27 tys. km rzek.

Więcej informacji na temat realizowanego projektu i opracowywanych map można znaleźć pod adresem: http://www.powodz.gov.pl/pl/mapy.

Źródło: PGW Wody Polskie

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W poniedziałek 14.07 grzmi w wielu rejonach Polski. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszą przelotne opady deszczu i silny wiatr. Sprawdź aktualną sytuację pogodową w kraju w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocniej wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocniej wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed burzami, którym towarzyszyć będą opady deszczu i silny wiatr.

Tu nadal obowiązują ostrzeżenia IMGW

Tu nadal obowiązują ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sławosz Uznański-Wiśniewski wraca na Ziemię. Już wkrótce będziemy mieli okazję zobaczyć jednocześnie na niebie Międzynarodową Stację Kosmiczną i kapsułę Dragon. To ostatnia możliwość zobaczenia Polaka nad Ziemią, dlatego warto jej nie przegapić.

Zbliża się ta godzina. Może zobaczysz kapsułę Dragon

Zbliża się ta godzina. Może zobaczysz kapsułę Dragon

Źródło:
TVN24

Burze pojawiają się w poniedziałek w części kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W najbliższych godzinach czekają nas zarówno pogodne, jak i nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne chwile. W wielu miejscach zagrzmi. Opady towarzyszące burzom będą intensywne, a porywy wiatru - silne.

Pogoda na jutro - wtorek, 15 lipca. Kolejny burzowy dzień, będzie goręcej niż na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą kontynuację gwałtownej aury. Burze, podczas których będzie obficie padać, pojawią się w wielu regionach kraju. Upragnionego spokoju nie widać.

Niż Gabriel odszedł, ale nadchodzą cyklony atlantyckie

Niż Gabriel odszedł, ale nadchodzą cyklony atlantyckie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kapsuła Dragon Grace, na pokładzie której znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, została odłączona od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Następnym ważnym etapem powrotu na Ziemię będzie wejście w atmosferę, które zostało zaplanowane na wtorek.

Następny przystanek: Pacyfik. Misja Ax-4 opuściła ISS

Następny przystanek: Pacyfik. Misja Ax-4 opuściła ISS

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski spędził na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ponad dwa tygodnie. Na nagraniu udostępnionym w poniedziałek, niedługo po opuszczeniu przez Polaka ISS, widać, jak wyglądało przyrządzanie posiłków w kosmosie.

Przeżyjmy to jeszcze raz. Tak pierogi latały w kosmosie

Przeżyjmy to jeszcze raz. Tak pierogi latały w kosmosie

Źródło:
Axiom Space, Lyofood, tvnmeteo.pl

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Kapsuła Dragon Grace z czworgiem członków załogi misji Ax-4, w tym Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, bez komplikacji odłączyła się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wyruszyła w drogę powrotną na Ziemię. Podróż potrwa 22 godziny. Statek z będzie można zobaczyć nad Polską dziś późnym wieczorem. Powrót polskiego astronauty relacjonujemy na bieżąco w tvn24.pl. 

O tej godzinie spójrzcie w niebo. "Będziemy mogli na 100 procent zobaczyć kapsułę Dragon"

O tej godzinie spójrzcie w niebo. "Będziemy mogli na 100 procent zobaczyć kapsułę Dragon"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Sławosz Uznański-Wiśniewski opuszcza ISS i wraca na Ziemię. Wbrew pozorom jest to najniebezpieczniejszy etap misji kosmicznej. Dlaczego? Wyjaśnia to doktor Tomasz Barciński z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Kapsuła jak meteor. Scenariusze powrotu polskiego astronauty

Kapsuła jak meteor. Scenariusze powrotu polskiego astronauty

Źródło:
PAP

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek ma rozpocząć się powrót załogi Axiom-4 z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła Dragon wejdzie w atmosferę z prędkością 27 tysięcy kilometrów na godzinę. Sprawdź, jak będą przebiegały poszczególne etapy powrotu Polaka na Ziemię.

Powrót Polaka z kosmosu krok po kroku

Powrót Polaka z kosmosu krok po kroku

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Hubert Kijek mówił na antenie TVN24, że powrót załogi misji Axiom-4 na Ziemię będzie niebezpiecznym i skomplikowanym manewrem. - Osłona termiczna nagrzeje się nawet do dwóch tysięcy stopni Celsjusza i stracimy łączność z nimi na sześć minut. Nie będziemy wiedzieli, co się będzie działo - opowiadał.

"Osłona nagrzeje się do dwóch tysięcy stopni, stracimy łączność na sześć minut"

"Osłona nagrzeje się do dwóch tysięcy stopni, stracimy łączność na sześć minut"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski szykuje się na powrót na Ziemię. W niedzielę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odbyła się ceremonia pożegnania załogi Axiom-4. - Niebo nie jest poza naszym zasięgiem - powiedział Polak.

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Sławosz Uznański-Wiśniewski zrealizował już prawie wszystkie cele misji IGNIS i powoli przygotowuje się do opuszczenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W sobotę Polak otwierał listy od bliskich. Ten wzruszający moment poprzedził pożegnanie polskiego astronauty z kosmosem, które nastąpi już dziś. Na transmisję ze stacji kosmicznej zapraszamy o 15.55 do TVN24 I TVN24+.

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Źródło:
PAP, POLSA

W ostatnich dniach w Skandynawii panują wyjątkowo wysokie temperatury. Gorąco jest zwłaszcza w Norwegii - w sobotę w wielu rejonach kraju słupki rtęci pokazały ponad 30 stopni, a noc była miejscami tropikalna.

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Źródło:
nettavisen.no, vg.no

W ostatnim czasie nad Bałtykiem mocno wiało. Piasek zasypał jeden z barów na plaży w Jantarze, a wideo stamtąd obiegło media społecznościowe.

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Źródło:
tvnmeteo.pl, Na Mierzeję

Jest już 129 ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie. Zwiększył się także bilans osób zaginionych - poinformowały w sobotę amerykańskie media, powołując się na władze.

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Źródło:
USA Today

Hiszpania mierzy się ze skutkami ulew związanych ze zjawiskiem DANA, które nawiedziły kraj w piątek i sobotę. W Katalonii trwają poszukiwania dwóch osób, które mogły zostać porwane przez rzekę.

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Wraz z wielkim deszczem przyszedł wielki chłód. Choć lato termiczne w Polsce się trzyma, bo średnia dobowa temperatura nie spada na nizinach poniżej 15 stopni, to w najwyższe partie Tatr wkroczyła na chwilę zima. Wierzchołki Karpat przyprószył niedawno śnieg i w weekend również zrobi się tam biało. Kropla chłodu, w której znalazła się Europa Środkowa, zostanie wkrótce wyparta przez napierające od południa masy ciepłego powietrza.

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Źródło:
TVN24+

17-letni chłopak zginął na plaży we włoskim Montalto di Castro. Został zasypany przez piasek po tym, jak położył się w wykopanym przez siebie tunelu.

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Źródło:
PAP

Alert przed tornadem zakłócił w piątek wyścigi samochodowe w stanie Iowa. Na nagraniach z miejsca zdarzenia widać ciemne chmury i słychać syreny alarmowe. Wszystkie wydarzenia sportowe zaplanowane tego dnia na torze zostały odwołane.

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Źródło:
Reuters, NWS, Des Moines Register

Trudno uwierzyć w te zniszczenia - powiedział Donald Trump po wizycie w Teksasie, gdzie doszło do ogromnej powodzi, która zabiła co najmniej 121 osób. Prezydent USA odwiedził miejsca, w których odnotowano największe zniszczenia, i spotkał się z rodzinami ofiar.

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Źródło:
PAP