Dietetyk Dominika Adamczyk była gościem "Studia Active". Wyjaśniała, jak należy się odżywiać, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na nowotwór.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Nowotwory to grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki. Utrata kontroli nad podziałami jest związana z mutacjami genów kodujących białka uczestniczących w cyklu komórkowym. Mutacje te powodują, że komórka niewłaściwie lub wcale nie reaguje na sygnały z organizmu. Powstanie nowotworu złośliwego wymaga kilku mutacji, stąd długi, ale najczęściej bezobjawowy okres rozwoju choroby.
Geny, czynniki i...dieta
U osób z rodzinną skłonnością do nowotworów część tych mutacji jest dziedziczona. Nowotwory uznaje się za choroby cywilizacyjne - zapadają na nie osoby mające albo uwarunkowania genetyczne albo stale eksponujące organizm na czynniki rakotwórcze, na przykład paląc papierosy.
Ale nie tylko papierosy czy groźne chemikalia mogą powodować mutacje genów. Istotna jest także nasza dieta, która może się okazać skuteczną profilaktyką.
Dieta "rakogenna"
Dietetyk Dominika Adamczyk zawodowo skupia się na minimalizowaniu ryzyka raka. - Idea, która mi przyświeca w pracy z ludźmi to jest przede wszystkim to, abyśmy zadbali o siebie zanim ta choroba na poziomie fizycznym się pojawi - sprecyzowała.
- Przyczyn zachorowania na raka jest wiele - przyznała, wyliczając kolejno uwarunkowania genetyczne, czynniki zewnętrze oraz dietę.
- Największym problemem współczesnego człowieka jest zdecydowany nadmiar mięsa i nadmiar produktów produkowanych z białej oczyszczonej mąki pszennej, nadmiar cukru i przetworzonego nabiału - zwróciła uwagę.
Tak, jak natura chciała
- Jedzenie powinno być takie, jak je stworzyła Matka Natura - podkreśliła dietetyk. - Ważne jest także to, aby jeść jedzenie zgodne z porami roku i szerokością geograficzną - dodała. Zamiast więc w hipermarketach kupować szklarniane owoce i warzywa, wyrosłe na odżywkach i nawozach, warto wybrać to, co akurat w warzywniaku lub na targu jest, czyli produkty sezonowe.
- Naprawdę polecam najeść się nimi do syta - zaznaczyła. - Nasz organizm ma zdolność do kumulacji witamin, które [następnie - red.] wykorzysta w okresie zimowym - zauważyła. - Jedzmy przede wszystkim warzywa, owoce i pamiętajmy o czymś takim, jak rośliny strączkowe. Wspaniałym źródłem odżywiania są nasiona, pestki, oleje tłoczone na zimno - kontynuowała.
W okresie letnim nasza dieta powinna obfitować w świeże produkty, takie jak owoce i warzywa, podczas gdy zimą powinniśmy przygotowywać posiłki z produktów gotowanych z dodatkiem rozgrzewających przypraw.
Zależnie od sytuacji
- W przypadku skrajnego wyczerpania w chorobie nowotworowej skrajna dieta jest potrzebna - podkreśliła dietetyk. Niektórzy w zaawansowanym leczeniu po prostu muszą pożegnać się z niektórymi produktami ze względu na składniki, które zamiast ich odżywiać, mogą powodować szereg problemów i osłabiać.
Ile życia w marchewce
Jak zaznacza Dominika Adamczyk, ona sama jako dietetyk medycyny chińskiej patrzy na jedzenie nie tylko pod kątem składu biochemicznego, ale też pod kątem tego, ile to jedzenie ma w sobie tak zwanej żywotności. - To, czy to jedzenie ma w sobie takie naturalne życie warunkuje, czy my przyswajamy te wszystkie wspaniałe składniki odżywcze - dodała. Przykład? Mrożone warzywa. Niby zachowują wszystkie wartości, jednak w praktyce przyswajamy mniej, niż gdybyśmy zjedli świeżą i surową marchewkę.
Autor: stella/kka / Źródło: TVN Meteo Acitve
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock