Sezon na bikini zbliża się wielkimi krokami. Jeżeli starasz się więc zrzucić kilka zbędnych kilogramów, znajomość własnego metabolizmu jest niezwykle ważna. Jeśli jednak nie planujesz się odchudzać, warto i tak wiedzieć, jak funkcjonuje Twoja przemiana materii.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
- Metabolizm to najbardziej uniwersalne słowo, jeśli chodzi o procesy zachodzące w naszym ciele - twierdzi dr Shawn Talbott, znany amerykański biochemik i dietetyk, współpracujący z wieloma sportowcami (między innymi koszykarzami Utah Jazz). - Ale kiedy chcemy stracić wagę, wielu ludzi mówi o energii przemiany materii, czyli tym, jak twoje ciało spala kalorie - wyjaśnia
Oto osiem istotnych rzeczy, które powinieneś wiedzieć o własnym organizmie.
1. Poznaj swój wskaźnik podstawowej przemiany materii
Wskaźnik podstawowej przemiany materii to optymalna ilość kalorii, jakich potrzebujesz w ciągu doby do normalnego, zdrowego funkcjonowania. Kiedy znamy tą wartość, łatwiej nam zmienić swoje nawyki żywieniowe w bezpieczny sposób dla naszego organizmu. Pamiętajmy jednak, że dostarczanie za małej ilości kalorii naszemu ciału, wcale nie przyspieszy odchudzania. Wręcz przeciwnie, organizm będzie starał się zużyć jak najmniej energii przy swoich czynnościach, by zaoszczędzić jej zapas.
2. Zwiększ masę mięśniową
- Mięśnie naprawdę mogą zmienić tempo przemiany materii - mówi Tablott. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie są bardziej aktywne od tłuszczu czy kości. Oznacza to, że zużywają więcej energii podczas wykonywania swoich obowiązków. Nie musisz od razu budować rzeźby jak u kulturysty. Chodzi o włączenie ćwiczeń siłowych do codziennego treningu.
3. Metabolizm pracuje lepiej, kiedy cukier w twojej krwi jest unormowany
Jedzenie, które spożywasz, odgrywa kluczową role w twoim procesie przemiany materii, ponieważ ma wpływ na poziom cukru w organizmie. Produkty o wysokiej wartości węglowodanów powodują nagły skok cukru we krwi i równie gwałtowny spadek, co ma negatywny wpływ na nasze ciało i samopoczucie. Oczywiście węglowodany mogą być częścią zdrowej diety. Istnieją dwa sposoby na to, aby utrzymać bardziej zrównoważony poziom cukru we krwi, nawet jeśli lubisz sięgać po słodkości.
Po pierwsze, wybieraj węglowodany złożone, które dostarczą twojemu organizmowi energii na dłuższy czas niż węglowodany proste. Po drugie, staraj się łączyć węglowodany lub słodkie smakołyki z innymi składnikami.
- Dodawanie innych makroelementów, takich jak białka i tłuszcze, może spowolnić wchłanianie i trawienie - podpowiada Tablott. Dzięki temu ograniczysz skoki cukru we krwi.
Eksperci często zalecają jedzenie mniejszych posiłków w ciągu dnia. Takie odżywianie zmniejsza ryzyko nagłych wzrostów i spadków cukru we krwi. Jest to ważne, ponieważ, gdy spada cukier, nasz mózg dostaje sygnał, że musi uzupełnić jego braki. Przez to czujemy się głodni i sięgamy po przekąski.
4. Wysypiaj się!
Ciężko Ci odejść wieczorem o komputera i położyć się wcześniej? Warto, bo kiedy jesteś niewyspany, twój organizm może produkować więcej kortyzolu (hormon stresu), który przeszkadza w kontroli poziomu cukru we krwi. Brak snu może również wpływać na problemy z unormowaniem poziomu greliny, hormonu odpowiedzialnego za odczucie głodu, czy leptyny, która je obniża. Powinniśmy przesypiać od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę.
5. Pij zdecydowanie więcej wody
Bez odpowiedniego nawodnienia Twój organizm nie jest w stanie prawidłowo wypełnić wszystkich swoich procesów. Dotyczy to również przebiegu spalania kalorii. Pij jak najwięcej wody. Stan nawodnienia swojego organizmu możesz sprawdzić, np. po kolorze swojego moczu.
6. Twój metabolizm zwalnia z wiekiem
Przybierasz na wadze, choć twoje nawyki nie zmieniły się? A może jesz zdrowiej niż kiedyś, a mimo to waga poszła w górę? Dzieje się tak, ponieważ nasz metabolizm zwalnia wraz ze starzeniem się. Według Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, kobiety co kilka lat powinny zmniejszać porcje swoich posiłków. Zaleca się kobietom w wieku od 19. do 30. lat spożywanie nie więcej niż 2000 kalorii dziennie, 1600 kalorii dla pań od 31. do 50. roku życia i 1600 dla kobiet, które ukończyły 51 lat. Dobrą wiadomością jest to, że gdy jesz dużo świeżych, zdrowych produktów, twój jadłospis może pozostać bez zmian.
7. Śledź swoją przemianę materii
Niewyjaśniona zmiana masy ciała, większy brzuch czy zmęczenie, może wskazywać na problemy z przemianą materii. Jeśli stosujesz się do wyżej wymienionych rad, a mimo to borykasz się z takimi problemami, skonsultuj się z lekarzem. Dobry specjalista skieruje Cię do odpowiedniego laboratorium, gdzie możesz wykonać specjalny test czy analizę swojego metabolizmu.
8. Niestety, nie wszystkie "cudowne" produkty zmienią metabolizm
Nieraz słyszałeś o niesamowitych właściwościach ciemnej czekolady, zielonej herbaty czy pieprzu cayenne. Dodawanie ich do swojej codziennej diety na pewno wyjdzie Ci na dobre. Ale spożywane w normalnych ilościach nie maja wpływu na metabolizm na tyle, by spowodować utratę wagi. Jednakże w połączeniu z odpowiedni jadłospisem, ruchem i dobrym snem, na pewno nie zaszkodzą naszemu organizmowi.
Autor: dw/jap / Źródło: self.com
Źródło zdjęcia głównego: Sutterstock