Lateks możemy spotkać w wielu produktach, które stosujemy na co dzień. Niestet, składnik ten może nas uczulać i powodować alergię.
Osoby mające alergię na lateks są uczulone na sok roślinny zawarty w brazylijskim drzewie kauczukowym. Sok ten wykorzystywany jest do produkcji gumy i znajduje się w wielu popularnych produktach, takich jak balony, gumki, rękawice czy bandaże.
Jak podaje Amerykańska Fundacja Astmy i Alergii (AAFA), reakcja alergiczna na lateks może być wywołana przez kontakt z przedmiotami zawierającymi ten składnik, lub wdychanie włókien lateksowych. Farba lateksowa zawiera syntetyczny lateks, więc nie powinna uczulać.
Czym się objawia
Nie wszystkie reakcje alergiczne na lateks wynikają z alergii na ten składnik. Nawet jeśli nie mamy na niego alergii, nasza skóra może reagować na kontakt z gumą - twierdzi doktor Jenny Murase, profesor dermatologii na Uniwersytecie Kalifornijskim oraz członek Amerykańskiej Akademii Dermatologii.
Alergie na lateks były częściej diagnozowane w latach 80. i 90. Wtedy do ochrony stosowano rękawice i produktu lateksowe. Obecnie, według AAFA, jest mniej prawdopodobne, by produkty zawierały lateks.
Rodzaje alergii
Rodzaje alergii są różne. Jedną z nich jest alergia kontaktowa - po zetknięciu skóry z produktem pojawia się wysypka. Zazwyczaj występuje po jednym, dwóch dniach po kontakcie z lateksem i może rozprzestrzeniać się na inne części ciała, np. poprzez dotyk. Drugim rodzajem alergii jest tak zwana alergia na przeciwciała IgE, która może doprowadzać do anafilaksji - powiedział doktor Lawrence Schwartz, doradca z AAFA, który jednocześnie jest przewodniczącym oddziału Reumatologii, Alergii i Immunologii przy Uniwersytecie Wspólnoty Wirginii.
Anafilaksja może pojawić się szybko i często dotyczy więcej, niż jednej części ciała. Według AAFA w trakcie reakcji można zauważyć wysypkę, obrzęk warg, języka lub gardła, problemy z oddychaniem, zawroty głowy czy ból brzucha. Anafilaksja może być śmiertelna. Zdaniem AAFA, około 80 procent osób, u których rozwija się tego typu alergia na lateks, miało najpierw alergię kontaktową.
Mniej niż jeden procent
Zdaniem AAFA symptomy alergii na lateks, czyli swędzenie czy obrzęk, można zauważyć w miejscach, gdzie skóra miała z nim kontakt na przykład po dmuchaniu balona, używaniu bandaża, czy też po badaniu stomatologicznym.
Alergia na lateks występuje, gdy nasz układ odpornościowy traktuje tę substancję jako szkodliwą. Ten rodzaj alergii nie jest jednak bardzo częsty. W Stanach Zjednoczonych dotyczy on mniej niż jednego procenta osób.
Lateks najczęściej występuje w rękawicach i wielu produktach medycznych, dlatego też pracownicy służby zdrowia i fryzjerzy, którzy regularnie używają rękawic lateksowych i innych produktów tego typu, mają wyższy od przeciętnego wskaźnik alergii na lateks. Dzieci, które wymagają wielokrotnych zabiegów chirurgicznych, są również bardziej narażone na ten rodzaj alergii.
Jak zapobiegać, czy można ją leczyć?
Podrażnienia i reakcje alergiczne mogą być spowodowane przez narażenie na wiele różnych substancji. Aby zdiagnozować alergię na lateks, lekarz powinien zapytać o historię choroby i zbadać nas. Jeśli alergia na lateks jest prawdopodobna, powinno zostać wykonane badanie poprzez pobranie próbki krwi.
Powtarzające się stykanie z lateksem może powodować ostrzejsze reakcje, dlatego ważne jest, aby postawić właściwą diagnozę, jeśli bierzemy pod uwagę ten rodzaj alergii.
Nie ma lekarstwa na tę alergię. Eksperci zalecają unikanie kontaktu z lateksem. Należy pamiętać też, że produkty oznakowane jako hipoalergiczne w swoim składzie nadal mogą zawierać lateks.
Rękawice w czasie pandemii
Pamietajmy, że w pewnych okolicznościach rękawice jednorazowego użytku powinniśmy stosować, aby uchronić się przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Osoby, które mogą być uczulone na lateks, mogą skorzystać z dostępnych na rynku na rękawic winylowych bądź nitrylowych.
Autor: dd/map / Źródło: today.com, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: devmaryna/Freepik