Wysoka temperatura, która od kilku dni panuje na południu Francji, przyczyniła się do wybuchu pożarów. Ogień trawi lasy, jest też zagrożeniem dla podróżujących.
W miejscowości Mirabeau ewakuowano mieszkańców ze 100 domów, a kilkadziesiąt koni zostało przetransportowanych na bezpieczniejszy teren.
Obszary objęte płomieniami są dzikie. Mimo wszystko kuszą turystów, którzy chcą spędzić wakacje z dala od miejskich aglomeracji, blisko natury.
Na Korsyce autokary pełne ludzi przejeżdżały tuż obok pożaru. Wewnątrz panowała piekielna temperatura. Turystom udało się nagrać filmy.
Akcja ratownicza
Z pożarem, który się ciągle rozprzestrzenia za sprawą wiatru fenowego, walczy blisko 400 strażaków. Sytuacja jest poważna. Tylko w miejscowości Bastidonne w regionie Vaucluse pożary, które były zasilane silnym wiatrem, pochłonęły około 600 hektarów lasu.
Wstrzymana komunikacja
Ogień jest zagrożeniem dla podróżujących, dlatego władze lokalne wstrzymały ruch na niektórych szlakach komunikacyjnych. Część autostrady A51 oraz linii kolejowej pomiędzy Briançon i Marsylią zostały tymczasowo zamknięte. Oficjalnie władze ogłosiły zakaz wstępu do niektórych obszarów leśnych.
Jak poinformowały lokalne władze, w Korsyce, w Carros, w pobliżu Nicei i w kurorcie Saint-Tropez, również pojawiło się kilka źródeł ognia.
W poniedziałek, chmury dymu były ogromnym utrudnieniem w ruchu lotniczym. Samolot pasażerski A380 linii lotniczych Emirates, musiał dwukrotnie podchodzić do lądowania, aby wylądować w Nicei w godzinach popołudniowych. Jak poinformowały lokalne władze, w Korsyce pożar spustoszył 900 hektarów lasu.
Trudna sytuacja w południowej Francji:
Strażacy wciąż walczą
W poniedziałek wieczorem sytuacja była trudna do opanowania. Strażacy mieli pełne ręce roboty. Obecnie ogień jest pod kontrolą. Do gaszenia pożarów wykorzystano samoloty. W samej Nicei z żywiołem walczy 270 strażaków.
Sytuacja jest wciąż trudna
Francuscy meteorolodzy twierdzą, że pogoda ta jest spowodowana w głównej mierze przez wiatry fenowe, które powstają górzystej okolicy Este rel. Jak informują synoptycy efekt ten jest jednak krótkotrwały, wprost przeciwnie niż w takcie pożarów na Półwyspie Iberyjskim, czy Bałkanach. Według synoptyków w południowej Francji temperatura powinna powrócić do normy w najbliższym czasie.
Czym jest wiatr fenowy?
Wiatr fenowy przynosi ze sobą wysoką temperaturę, niekiedy może ona wzrosnąć o 20 stopni w ciągu kilku minut. W czasie powiewu ciepłego wiatru jest czyste i przejrzyste powietrze oraz chmury Altocumulus lenticularis o charakterystycznym soczewkowatym kształcie. Nagłe porywy wiatrów fenowych mogą przynieść duże straty. Warunki biometeorologiczne są wtedy niekorzystne. Nasze samopoczucie pogarsza się i może wzrastać poddenerwowanie, a nawet agresja.
Zobacz, jak wyglądała sytuacja na Bałkanach i Półwyspie Iberyjskim:
Autor: wd/aw / Źródło: ENEX, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: FACEBOOK/FLORIANNE AMBLARD / Reuters