Za nami wyjątkowa opozycja Marsa. Czerwona Planeta znalazła się w jednej linii z Ziemią i Słońcem. Na Kontakt 24 wysłaliście zdjęcia Marsa w towarzystwie Księżyca w pełni.
Choć Marsa już od kilku tygodni możemy podziwiać, jako jasny punkt na niebie, to dopiero w nocy z soboty na niedzielę odbyła się jego opozycja. Oznacza to, że nasza planeta znalazła się w jednej linii między Słońcem a Czerwoną Planetą.
Obserwacji ciąg dalszy
Mars wśród gwiazd nie wyróżnia się wielkością, ale za to barwą. Świeci na naszym niebie jako jasny, pomarańczowo-czerwony punkt. Planeta cały czas zmniejsza dystans do Ziemi, dlatego cały czas można go szukać nocą nad południowo-wschodnim horyzontem. Najbliżej naszej planety znajdzie się 30 maja. Będzie to największe zbliżenie Marsa i Ziemi od jedenastu lat. Planety będzie dzielić dystans 75,3 mln km. W nocy z 21 na 22 maja odległość ta wynosiła 76,3 mln km.
"Mars wygląda jak jasna gwiazda o charakterystycznym, czerwono-pomarańczowym kolorze, świecąca nisko nad domami i drzewami na tle pięknej konstelacji Skorpiona" - napisał Karol Wójcicki na Facebooku na "Z głową w gwiazdach".
Zdjęcia w Kontakcie 24
Internauci nas nie zawiedli. Na skrzynkę Kontaktu 24 wpłynęło wiele zdjęć opozycji Marsa w towarzystwie Księżyca w pełni.
Nie dla każdej planety
Z uwagi na różny czas obiegu planet wokół Słońca, średni czas pomiędzy kolejnymi opozycjami Marsa wynosi 780 dni. Ostatnia miała miejsce w kwietniu 2014 roku.
Opozycja (przeciwstawienie) Marsa oznacza, że Mars, Słońce i Ziemia znajdują się w jednej linii, gdzie nasza planeta znajduje się w środku. Nie istniej coś takiego jak opozycja Merkury i Wenus, ponieważ orbita Ziemi nie biegnie między tymi planetami a Słońcem.
Wyjątkowe zdjęcie
Specjaliści z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA korzystają z sytuacji, kiedy Mars znajduje się tak blisko nas. 12 maja Teleskop Hubblea wykonał zdjęcie Czerwonej Planety, kiedy znajdowała się 80,5 mln km od Ziemi. Rozdzielczość zdjęcia sięga 32 km, dzięki czemu jesteśmy w stanie gołym okiem dostrzec wiele zjawisk, jakie zachodzą na powierzchni Marsa.
Autor: AD/jap / Źródło: NASA, Z głową w gwiazdach, Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/Casimirus, GrupaMT_pl, jurekwinia