Zastoisko mrozu w kotlinach i dodatnia temperatura na szczytach. W Południowej Polsce występuje inwersja temperatury. Odpowiada za to wyż, który tworzy warstwę smogu.
Na ogół na nizinach jest cieplej niż w górach, ale warunki pogodowe spowodowały, że sytuacja się odwróciła. Nazywa się to inwersją temperatury.
- Mamy ogromną inwersję temperatury nad Polską, co odznacza się niższą temperaturą w kotlinach niż na szczytach górskich - powiedział Tomasz Wasilewski, prezenter TVN Meteo.
W sobotę nad ranem (według pomiarów z godziny 8.30) w Jeleniej Górze temperatura spadła do nawet -17 st. C. Tymczasem na Śnieżce, czyli około 1300 metrów wyżej, temperatura powietrza w tym samym czasie wynosiła 2 stopnie Celsjusza.
- Prawie dwadzieścia stopni różnicy i to na korzyść Śnieżki - podsumował Wasilewski.
Inwersję dobrze również widać w Tatrach, gdzie na Kasprowym Wierchu był jeden stopień na plusie, a tymczasem w Zakopanem -9 st. C.
Wyżowa pogoda
Za "odwróconą" stratyfikację powietrza w przyziemnej warstwie atmosfery odpowiada wyż, który jak stwierdził Wasilewski, wywołał zastoisko mrozu nad Polską.
- Zimne powietrze jest gęste i ciężkie i ono osiada tuż przy powierzchni ziemi, spływa do kotlin i zagłębień. A w tym samym czasie wyżej napływa ciepłe powietrze, które jest lżejsze - wyjaśnił Wasilewski.
Kiedy wyż jest duży, to zastoiska chłodu w kotlinach długo się trzymają.
Smogowa warstwa
Wyż, który zapewnia słoneczną i bezwietrzną pogodę sprzyja powstawaniu inwersji a wraz z nim również smogu.
- W obniżeniach widać wyraźnie warstwę inwersyjną, smogową. Niżej zalega inny rodzaj powietrza, które jest mroźne, gęste i zanieczyszczone. A ponad tą warstwą jest czyste, przejrzyste i cieplejsze powietrze - powiedział prezenter.
Autor: AD/rp,aw / Źródło: TVN24, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: tvn24