Kilauea stawiany jest w czołówce najbardziej aktywnych wulkanów świata. Podczas jego najdłuższej erupcji uwieczniono na zdjęciu kopułę z lawy, która po blisko pół wieku nadal zadziwia. Wulkan wciąż jest aktywny, a służby geologiczne utrzymują trzeci, niemal najwyższy, stopień ostrzeżenia.
Wulkan Kilauea jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Możliwe, że plasuje się nawet na szczycie tej listy - podaje amerykańska służba geologiczna USGS. Wulkan ten zlokalizowany jest w archipelagu Hawajów na wyspie Hawai'i.
Najdłuższa erupcja
Prawie 50 lat temu wulkan Kīlauea rozpoczął swoją najdłuższą erupcję, jaka miała miejsce w ciągu ostatnich dwóch tysiącleci. Rozpoczęła się 24 maja 1969 roku i trwała przez kolejne 1774 dni.
Tego dnia pracownicy z Obserwatorium Wulkanów na Hawajach zauważyli, że zbiornik magmy zaczął "puchnąć". Jednak nie przewidzieli tak dużej aktywności, która trwała do 1974 roku.
Kopuła z lawy
Tylko w 1969 roku Kīlauea eksplodował dwanaście razy. Wiele z fontann lawy zostało uwiecznionych na fotografiach. W ostatnich dniach marca na Twitterze Amerykańska Służba Geologiczna przypomniała światu o wybuchu stożka Mauna Ulu, publikując zdjęcie jednego z rzadszych form erupcji, jakie występują:
Dome fountain of episode 10, October 10–13, 1969, eruption of Kilauea Volcano. This dome fountain is about 20 m (65 ft) high. Symmetrical dome fountains such as this are rare. #Tbt #HI @Volcanoes_NPS pic.twitter.com/sKSQaVINKs
— USGS (@USGS) 29 marca 2018
Zdjęcie zostało wykonane podczas dziesiątego epizodu aktywności Kīlauea, która miała miejsce między 10 a 13 października 1969 roku. Swoją wyjątkowość erupcja zawdzięcza symetrii wznoszącego się "bąbla". Zwykle eksplozji towarzyszą obłoki dymu i pyłu wulkanicznego - jednak nie w tym przypadku. Dzięki temu ta 20-metrowa kopuła z lawy jest tak zjawiskowa. Według USGS lawa w tym czasie mogła zostać wyrzucona nawet na wysokość 75 metrów.
Kilauea pozostaje aktywny
USGS utrzymuje dla Kilauea trzeci, w czterostopniowej skali, pomarańczowy alert. Oznacza to, że wulkan wykazuje podwyższoną lub nasilającą się aktywność, o zwiększonym potencjale wybuchu w niepewnych ramach czasowych. Ostrzeżenie może informować również o trwającej erupcji, która stwarza ograniczone zagrożenie w związku z brakiem lub niewielką emisją pyłów wulkanicznych.
W środę aktywność ta została uwieczniona. Na nagraniu widać wybuchy ognistej lawy, która wydobywała się z północnej strony wulkanicznego "jeziora". Widać też buchające masy popiołu.
Autor: anw, amm/aw / Źródło: Reuters, USGS
Źródło zdjęcia głównego: USSG