Borowik szlachetny czy szatański? Kania czy muchomor sromotnikowy? Takie pytania nasuwają się każdemu grzybiarzowi podczas wypraw do lasu. Teraz z pomocą przychodzą pracownicy sanepidu, którzy bezpłatnie udzielą porad w sprawie grzybów.
Zbieranie grzybów jest zajęciem tyleż popularnym, co niebezpiecznym. Co roku słyszymy o kolejnych, także śmiertelnych, zatruciach.
Aby pomóc doświadczonym mniej lub bardziej grzybiarzom, sanepid proponuje pomoc grzyboznawcy. Każda osoba, która ma wątpliwości w sprawie zebranych okazów może zwrócić się do najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z prośbą o poradę.
"Zawsze pomoże"
- W każdym oddziale sanepidu pracuje wyspecjalizowana grupa grzyboznawców, która zawsze pomoże - powiedział portalowi tvnmeteo.pl rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego, Jan Bondar.
Porad można szukać w godzinach pracy placówek epidemiologicznych. Pracownicy sanepidów na miejscu ocenią przydatność grzybów do spożycia
Sanepid radzi
Nim jednak udasz się do grzyboznawcy ze znalezionymi okazami, zapoznaj się z garścią porad, jakie Główny Inspektorat Sanitarny zamieszcza na swoich stronach internetowych:
- Zbieraj tylko grzyby znane, co do których nie masz wątpliwości (warto korzystać z atlasów);
- Początkujący grzybiarze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia;
- Nie oceniaj grzybów sobie nieznanych na podstawie smaku. Wiele grzybów trujących ma smak łagodny lub lekko słodkawy, np. śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy;
- Grzyby zbieraj wyłącznie do łubianek lub przewiewnych koszyków, a nie do plastikowych wiader i toreb foliowych, w których ulegają zaparzeniu i zepsuciu;
- Nie zbieraj grzybów bardzo młodych oraz starych i przejrzałych, nasączonych wodą, nadjedzonych przez ślimaki czy zapleśniałych, gdyż łatwo o pomyłkę w rozpoznaniu gatunku.
- Grzyby wykręcaj z podłoża tak, aby nie uszkodzić grzybni;
- Nie niszcz żadnych grzybów, także trujących, ponieważ są potrzebne w ekosystemie leśnym.
Uwaga!
Według danych raportu Państwowej Inspekcji Sanitarnej w 2011 r. odnotowano 32 przypadki zatrucia różnymi grzybami, w tym 20 muchomorem sromotnikowym. Dużo więcej zatruć było w 2010 r. - aż 80, z czego 43 spowodował muchomor sromotnikowy. Pozostałe grzyby, które są odpowiedzialne za zatrucia, to m.in. piestrzenica kasztanowata i muchomor czerwony. W 2010 r. przez trujące grzyby zmarło w Polsce siedem osób, w 2011 r. nie zanotowano śmiertelnych zatruć.
Autor: adsz/ŁUD / Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt Meteo