"Nie mamy przed sobą mety. To daje smaczek tej imprezie". Wings for Life w niedzielę

[object Object]
Wojciech Słowiński o tegorocznym celu Wings for Life World Runtvn24
wideo 2/24

Wings for Life World Run, międzynarodowy bieg charytatywny, wystartuje już w niedzielę. O tym wyjątkowym wyścigu reporter TVN24 Daniel Stenzel rozmawiał ze zwycięzcą pierwszej edycji imprezy, z ortopedą oraz z e-sportowcem. Oczywiście - w trakcie przebieżek.

6 maja odbędzie się piąta edycja charytatywnego biegu Wings for Life, z którego dochód wspiera badania nad odzyskiwaniem sprawności po przerwaniu rdzenia kręgowego. Bieg odbywa się jednocześnie w ponad 30 miastach świata. Jego specyfiką jest to, że uczestnicy nie docierają do mety, ale to ona goni ich. Polska część wyścigu odbywa się w Poznaniu. Start o godzinie 13.

Wiara w medycynę

- Oprócz samej przyjemności z biegania - wiemy, że bieganie jest wspaniałe - cel związany z badaniami nad uszkodzonym rdzeniem kręgowym jest głównym założeniem - podkreślał doktor Wojciech Słowiński, ortopeda, jeden z ambasadorów biegu. Zwrócił uwagę na "pracę wielu ludzi, którzy chcą pomóc tym, którzy są po uszkodzeniu rdzenia kręgowego".

Kiedyś jedną z częstszych przyczyn przerwania rdzenia kręgowego były upadki z wysokości, w tym związane ze skokami do wody na główkę. Obecnie sytuacja się zmieniła. - Główne przyczyny w tej chwili to są wypadki komunikacyjne, czyli samochody, motocykle, rowery - wyliczał dr Słowiński.

W wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego człowiek często zostaje sparaliżowany i ląduje na wózku inwalidzkim. Lekarz wierzy jednak, że w przyszłości takie osoby uda się wyleczyć, by ponownie stanęły na własnych nogach. Złożoność układu nerwowego i nieznajomość wszystkich szlaków regeneracji rdzenia kręgowego to - mówił specjalista - główne problemy, przed którymi stają lekarze zajmujący się tą dziedziną.

[object Object]
Bieg w szczytnym celutvn24
wideo 2/20

Mierzyć siły na zamiary

Ortopeda wyraził opinię, że bieganie może przynieść długofalowe, pozytywne skutki. Należy jednak - podkreślił - mierzyć siły na zamiary, odpowiednio się odżywiać i uzupełniać płyny.

- Ci, którzy nie przestrzegają zasad albo ich ambicje są większe niż im pozwala organizm, zgłaszają się z kontuzjami, bo organizm nie jest do tego przyzwyczajony - przestrzegał lekarz. - Ktoś zaczyna uprawiać sport, za dużo sobie narzuca, za duże obciążenie, za często, za mało odpoczynku - wymieniał najczęstsze błędy początkujących biegaczy.

Daniel Stenzel w rozmowie z Wojciechem Słowińskim
Daniel Stenzel w rozmowie z Wojciechem Słowińskimtvn24

Sportowiec wirtualny i fizyczny

Podczas kolejnej przebieżki Daniel Stenzel rozmawiał z Arturem Blochem (pseudonim Nerchio), mistrzem w grze komputerowej Starcraft.

- To nie jest siedzenie przed komputerem, to jest naprawdę rywalizacja na najwyższym poziomie - przekonywał e-sportowiec.

Pomimo, że graniem zajmuje się zawodowo, nie spędza całych dni przed komputerem. W tym roku weźmie udział w Wings for Life. Startował również w poprzedniej edycji, przebiegł 17 kilometrów.

Podkreślił, że dla e-sportowców aktywność fizyczna też jest ważna, a dobra forma i właściwa postawa pomagają przetrwać w zdrowiu wiele godzin skupienia przy komputerze.

Daniel Stenzel w rozmowie z Arturem Blochem
Daniel Stenzel w rozmowie z Arturem Blochem tvn24

"Biegam, pomagam, zwiedzam"

Grzegorz Urbańczyk, zwycięzca pierwszej edycji Wings for Life, pięć lat temu przebiegł 49 kilometrów. Jest to dystans dłuższy niż maraton, jednak Urbańczyk podkreśla, że oba biegi bardzo się od siebie różnią.

- Jest to zupełnie inny bieg, inna formuła. Nie mamy przed sobą mety, więc ciężko założyć to tempo, w którym biegniemy przy klasycznych dystansach. To też daje smaczek tej imprezie, że jest to coś innego i trzeba pogłówkować - opowiadał reporterowi. Dodał, że to, jaką odległość się pokona, można oszacować na podstawie wcześniejszych doświadczeń.

Urbańczyk stara się realizować hasło "biegam, pomagam i zwiedzam". Zwycięzca lokalnego biegu może sobie wybrać dowolne miejsce, w którym będzie startował w kolejnych edycjach. W ten sposób podróżuje, odwiedził już Australię, Chorwację, Norwegię.

Najważniejsza jest jednak dla niego sama idea przyświecająca imprezie. - Ze względu na to, że to charytatywne przedsięwzięcie, wziąłem w nim udział podczas pierwszej edycji, teraz również. To był taki impuls - zaznaczył. - Dla niektórych 120 złotych - takie jest wpisowe - to jest dość dużo, aczkolwiek stwierdziłem, że na cel charytatywny i dobrą zabawę mogę to poświęcić - podsumował Urbańczyk.

Daniel Stenzel w rozmowie z Grzegorzem Urbańczykiem
Daniel Stenzel w rozmowie z Grzegorzem Urbańczykiemtvn24

Trasa biegu

Uczestnicy polskiej odsłony biegu wystartują z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich i pobiegną ulicami: Głogowską, Śniadeckich, Grunwaldzką, Roosevelta do ronda Kaponiera, następnie z ulicy Święty Marcin odbiją w Aleję Niepodległości, z której skręcą w ulicę Solną i Wyszyńskiego dotrą do pierwszego punktu żywieniowego ustawionego na 5. kilometrze, w pobliżu ronda Śródka. Ulicą Gnieźnieńską opuszczą Poznań, kierując się do Bogucina. W Kobylnicy trasa biegu odbije w stronę Tuczna i poprowadzi uczestników w przeciwnym kierunku niż w poprzednich edycjach: przez Kiszkowo, Sławno, Komorowo, Lednogórę, Kocanowo i Pobiedziska, by wrócić z powrotem do Kobylnicy.

Całkowita długość trasy to 88,4 kilometra.

Trasa biegu Wings For Life 2018Wings for Life

Bieg inny niż wszystkie

Wings for Life odbywa się jednocześnie w ponad 30 miastach świata. Uczestnicy nie docierają do mety, ale to ona goni ich - w formie pościgowego samochodu. Uczestnik, którego dogoni meta, kończy wyścig. Kierowcą "ruchomej mety" jest Adam Małysz, określany przez organizatorów jako "Kapitan Wąs".

Autor: ao//rzw / Źródło: TVN Meteo, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W nadchodzących dniach nadal będziemy pod wpływem niżu Lorenz, którzy nieść będzie opady deszczu. Dopiero w połowie nowego tygodnia stery w pogodzie przejmie wyż Tabea. Zrobi się pogodnie, a temperatura może osiągnąć 20 stopni.

Czeka nas ciepły epizod. Potem przyjdzie kolejna fala chłodu

Czeka nas ciepły epizod. Potem przyjdzie kolejna fala chłodu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 18.05. Noc będzie pochmurna i deszczowa. W dzień również popada, mogą też pojawić się burze. Termometry pokażą maksymalnie 13 stopni.

Pogoda na jutro - niedziela 18.05. Deszczowa noc, w dzień może zagrzmieć

Pogoda na jutro - niedziela 18.05. Deszczowa noc, w dzień może zagrzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed przymrozkami. W części kraju temperatura przy gruncie spadnie poniżej zera stopni.

Żółte alarmy w sześciu województwach. IMGW ostrzega

Żółte alarmy w sześciu województwach. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przeszły przez Saint Louis w stanie Missouri. Na nagraniu uchwyconym przez 39-letniego mieszkańca tego miasta widać, jak tornado zrywa dach jednego z domów.

Tornado zrywa dach z domu. Dramatyczne nagranie

Tornado zrywa dach z domu. Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN

Trzymetrowa palma spadła i raniła mężczyznę podczas 78. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes. Ranny to agent aktora.

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Źródło:
Reuters

Gwałtowne burze i tornada nawiedziły amerykańskie stany Missouri, Kentucky i Wirginia. W wyniku załamania pogody zginęły co najmniej 23 osoby - podała w sobotę telewizja ABC News. Trwają poszukiwania zaginionych.

Ponad 20 osób zginęło, wiele jest poważnie rannych

Ponad 20 osób zginęło, wiele jest poważnie rannych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, KY3 News

Rodzina, która mieszka na obrzeżach miasta Isanti w amerykańskim stanie Minnesota, ma albo ogromne szczęście, albo niesamowitego pecha. W ich ogródku i na tarasie wypoczywają niedźwiedzie czarne.

Niedźwiedzie "przychodzą do nas codziennie"

Niedźwiedzie "przychodzą do nas codziennie"

Źródło:
CNN, fox9.com

Choroby odkleszczowe mogą u części pacjentów wiązać się z nietypowymi objawami - ostrzegła WHO. Pokazuje to historia 43-letniej Belgijki, która zauważyła u siebie nagłe wyczerpanie. Ustalenie, że cierpi na boreliozę, wymagało konsultacji z różnymi lekarzami. Na jej skórze nie pojawił się rumień wędrujący, nie zauważyła nawet samego ugryzienia.

Ukąsił ją kleszcz. Nagle stała się "cieniem dawnej siebie"

Ukąsił ją kleszcz. Nagle stała się "cieniem dawnej siebie"

Źródło:
WHO

Ostatnie dni przyniosły w Polsce wyczekane opady deszczu. Jest to szczególnie istotne w tym roku, gdy rośliny zostały osłabione przez suszę i przeplatankę dużego ciepła i zimna. Jak opowiadał na antenie TVN24 meteorolog Michał Brennek, przez zmiany klimatyczne w przyszłości może czekać nas więcej takich kontrastów.

"Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"

"Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Bociany wybudowały gigantyczne gniazdo. Znajduje się ono na budynku gospodarczym w północnej Hiszpanii, który przechylił się pod jego ciężarem. Jak podały lokalne media, konstrukcja ma około dwóch metrów wysokości i może ważyć nawet tonę.

Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów

Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów

Źródło:
El Pais

W piątek do Grecji dotarła duża porcja pyłu saharyjskiego. Widzialność mocno spadła, zarówno w stolicy, jak i w wielu regionach kraju, co wpłynęło na pogorszenie jakości powietrza.

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Źródło:
eKathimerini, Protothema

Pod jednym z domów w podkarpackiej Wetlinie pojawiła się grupka wilków. Jak relacjonował internauta, który przesłał na Kontakt24 nagranie, zwierzęta w okolicy bywają często.

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Źródło:
Kontakt24

Piątek przyniósł w części kraju zimowe opady. Na północnym wschodzie pojawił się deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Bardziej jesienna niż wiosenna aura jest związana z niżem, który znajduje się nad Polską. Czy zimowa aura w połowie maja powinna zaskakiwać? Z historycznych danych wynika, że śnieg na polskich nizinach potrafi pojawić się nawet w czerwcu.

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Władze miasta Jundiai w brazylijskim stanie Sao Paulo badają wpływ wycieku niebieskiego barwnika do pobliskiej rzeki po wypadku cysterny. Woda w niej zrobiła się nienaturalnie błękitna, co odbiło się na żyjących w rzece zwierzętach.

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Źródło:
Reuters, aldianews.com

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać życie dzikich zwierząt - wilków i jeleni. Wysłał je Reporter24. "Ten film to kolejny niezbity dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda, a różne gatunki dzikich zwierząt mogą żyć w tej samej części lasu" - napisał.

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Tegoroczny zakwit gronorostów (łac. Sargassum) w Oceanie Atlantyckim jest rekordowo duży, a sezon wegetacyjny jeszcze się nie skończył. Pas tych glonów ciągnie się przez prawie dziewięć tysięcy kilometrów.

Masowy zakwit glonów. Mogą "zalać" Karaiby i Florydę

Masowy zakwit glonów. Mogą "zalać" Karaiby i Florydę

Źródło:
CNN

Alergie mogą być utrapieniem dla wielu osób, szczególnie najmłodszych w wieku szkolnym. Eksperci zwracają uwagę, jakie rodzaje tych schorzeń są największą udręką dla dzieci oraz jak można z nimi walczyć.

Przy tym rodzaju alergii dziecko "musi na każdym kroku walczyć o to, żeby dogonić rówieśników"

Przy tym rodzaju alergii dziecko "musi na każdym kroku walczyć o to, żeby dogonić rówieśników"

Źródło:
PAP

Tornado przetoczyło się w czwartek przez miasto New Richmond położone w stanie Wisconsin. Groźnie wyglądający lej został uchwycony na nagraniu. W stanie tym obowiązywały tego dnia ostrzeżenia przed burzami.

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox9.com

W czwartek nad Polską przesuwają się fronty atmosferyczne, które przynoszą ze sobą burze z gradem. Gwałtowna pogoda utrzymuje się w Polsce od rana - na północy pojawiła się krupa śnieżna, a na południu padał śnieg. Zdjęcia zjawisk otrzymaliśmy na Kontakt24.

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Ulewy spowodowały w czwartek podtopienia na północy Hiszpanii. W gminie Colunga od północy spadło ponad 72 litrów wody na metr kwadratowy. W regionie trwa usuwanie skutków intensywnych opadów.

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

Źródło:
RTPA, La Voz de Asturias

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 zostało zarejestrowane w czwartek w centralnej Turcji. Jak podały lokalne media, wstrząsy odczuwalne były także w stolicy kraju, Ankarze.

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

Źródło:
CNN Turk, Volcano Discovery, EMSC

Młody niedźwiedź pojawił się na podwórku mieszkanki jednej z bieszczadzkich miejscowości. Jak opowiadała kobieta, zwierzę najprawdopodobniej skusił pozostawiony poza domem smalec. Niedźwiedzia obserwowała z okna, oczekując na przyjazd policji. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Źródło:
Kontakt24, WWF

Powodzie błyskawiczne, który były następstwem obfitych opadów deszczu, nawiedziły Maryland i Wirginię. W pierwszym stanie ewakuowano ze szkoły 200 osób, w drugim rwąca woda porwała 12-letniego chłopca.

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Źródło:
CNN

Trzy pożary szaleją w północnej części Minnesoty. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr. Największy z pożarów, o nazwie Jenkins Creek, strawił ponad 80 kilometrów kwadratowych terenów.

Trwa walka z trzema potężnymi pożarami

Trwa walka z trzema potężnymi pożarami

Źródło:
Reuters, CBS News

Środa w części Polski była burzowa. Zjawiskom towarzyszyły miejscami dość ulewne opady deszczu oraz silniejszy wiatr. Na niebie w Białymstoku pojawiły się groźnie wyglądające chmury - można je zobaczyć na zdjęciu.

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dobiega połowa maja, a do Teksasu dotarły upały. Temperatura miejscami ma przekroczyć 40 stopni, mogą paść historyczne rekordy. Ostrzeżeniami przed spiekotą objęto kilka milionów Amerykanów.

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

Źródło:
CNN, NBC News

Firma Axiom Space poinformowała w środę o nowej dacie startu misji Ax-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wcześniej lot planowano na jeden z ostatnich dni maja.

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W austriackiej Styrii potwierdzono pierwsze przypadki brucelozy u zajęcy. Ta choroba bakteryjna może stanowić potencjalne zagrożenie dla innych dzikich lub hodowlanych zwierząt, a także dla ludzi.

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMP im. prof. J. Nofera, GIS

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 wystąpiło w pobliżu wyspy Karpatos na Morzu Śródziemnym, niedaleko Krety. Wstrząsy były odczuwalne także na Rodos oraz w Egipcie. Lokalne władze wprowadziły tymczasowe ostrzeżenie przed tsunami, które w środę zostało odwołane.

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Aktualizacja:
Źródło:
FOX Weather, Reuters, Kathimerini

Fala zimna obejmująca Polskę potęguje tęsknotę za ciepłem i latem. W świetle najnowszych materiałów prognostycznych termicznie wkroczyć mamy w lato po 25 maja, tuż przed 1 czerwca, kiedy rozpocznie się lato meteorologiczne.

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Źródło:
TVN24+