"Nie mamy przed sobą mety. To daje smaczek tej imprezie". Wings for Life w niedzielę

[object Object]
Wojciech Słowiński o tegorocznym celu Wings for Life World Runtvn24
wideo 2/24

Wings for Life World Run, międzynarodowy bieg charytatywny, wystartuje już w niedzielę. O tym wyjątkowym wyścigu reporter TVN24 Daniel Stenzel rozmawiał ze zwycięzcą pierwszej edycji imprezy, z ortopedą oraz z e-sportowcem. Oczywiście - w trakcie przebieżek.

6 maja odbędzie się piąta edycja charytatywnego biegu Wings for Life, z którego dochód wspiera badania nad odzyskiwaniem sprawności po przerwaniu rdzenia kręgowego. Bieg odbywa się jednocześnie w ponad 30 miastach świata. Jego specyfiką jest to, że uczestnicy nie docierają do mety, ale to ona goni ich. Polska część wyścigu odbywa się w Poznaniu. Start o godzinie 13.

Wiara w medycynę

- Oprócz samej przyjemności z biegania - wiemy, że bieganie jest wspaniałe - cel związany z badaniami nad uszkodzonym rdzeniem kręgowym jest głównym założeniem - podkreślał doktor Wojciech Słowiński, ortopeda, jeden z ambasadorów biegu. Zwrócił uwagę na "pracę wielu ludzi, którzy chcą pomóc tym, którzy są po uszkodzeniu rdzenia kręgowego".

Kiedyś jedną z częstszych przyczyn przerwania rdzenia kręgowego były upadki z wysokości, w tym związane ze skokami do wody na główkę. Obecnie sytuacja się zmieniła. - Główne przyczyny w tej chwili to są wypadki komunikacyjne, czyli samochody, motocykle, rowery - wyliczał dr Słowiński.

W wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego człowiek często zostaje sparaliżowany i ląduje na wózku inwalidzkim. Lekarz wierzy jednak, że w przyszłości takie osoby uda się wyleczyć, by ponownie stanęły na własnych nogach. Złożoność układu nerwowego i nieznajomość wszystkich szlaków regeneracji rdzenia kręgowego to - mówił specjalista - główne problemy, przed którymi stają lekarze zajmujący się tą dziedziną.

[object Object]
Bieg w szczytnym celutvn24
wideo 2/20

Mierzyć siły na zamiary

Ortopeda wyraził opinię, że bieganie może przynieść długofalowe, pozytywne skutki. Należy jednak - podkreślił - mierzyć siły na zamiary, odpowiednio się odżywiać i uzupełniać płyny.

- Ci, którzy nie przestrzegają zasad albo ich ambicje są większe niż im pozwala organizm, zgłaszają się z kontuzjami, bo organizm nie jest do tego przyzwyczajony - przestrzegał lekarz. - Ktoś zaczyna uprawiać sport, za dużo sobie narzuca, za duże obciążenie, za często, za mało odpoczynku - wymieniał najczęstsze błędy początkujących biegaczy.

Daniel Stenzel w rozmowie z Wojciechem Słowińskim
Daniel Stenzel w rozmowie z Wojciechem Słowińskimtvn24

Sportowiec wirtualny i fizyczny

Podczas kolejnej przebieżki Daniel Stenzel rozmawiał z Arturem Blochem (pseudonim Nerchio), mistrzem w grze komputerowej Starcraft.

- To nie jest siedzenie przed komputerem, to jest naprawdę rywalizacja na najwyższym poziomie - przekonywał e-sportowiec.

Pomimo, że graniem zajmuje się zawodowo, nie spędza całych dni przed komputerem. W tym roku weźmie udział w Wings for Life. Startował również w poprzedniej edycji, przebiegł 17 kilometrów.

Podkreślił, że dla e-sportowców aktywność fizyczna też jest ważna, a dobra forma i właściwa postawa pomagają przetrwać w zdrowiu wiele godzin skupienia przy komputerze.

Daniel Stenzel w rozmowie z Arturem Blochem
Daniel Stenzel w rozmowie z Arturem Blochem tvn24

"Biegam, pomagam, zwiedzam"

Grzegorz Urbańczyk, zwycięzca pierwszej edycji Wings for Life, pięć lat temu przebiegł 49 kilometrów. Jest to dystans dłuższy niż maraton, jednak Urbańczyk podkreśla, że oba biegi bardzo się od siebie różnią.

- Jest to zupełnie inny bieg, inna formuła. Nie mamy przed sobą mety, więc ciężko założyć to tempo, w którym biegniemy przy klasycznych dystansach. To też daje smaczek tej imprezie, że jest to coś innego i trzeba pogłówkować - opowiadał reporterowi. Dodał, że to, jaką odległość się pokona, można oszacować na podstawie wcześniejszych doświadczeń.

Urbańczyk stara się realizować hasło "biegam, pomagam i zwiedzam". Zwycięzca lokalnego biegu może sobie wybrać dowolne miejsce, w którym będzie startował w kolejnych edycjach. W ten sposób podróżuje, odwiedził już Australię, Chorwację, Norwegię.

Najważniejsza jest jednak dla niego sama idea przyświecająca imprezie. - Ze względu na to, że to charytatywne przedsięwzięcie, wziąłem w nim udział podczas pierwszej edycji, teraz również. To był taki impuls - zaznaczył. - Dla niektórych 120 złotych - takie jest wpisowe - to jest dość dużo, aczkolwiek stwierdziłem, że na cel charytatywny i dobrą zabawę mogę to poświęcić - podsumował Urbańczyk.

Daniel Stenzel w rozmowie z Grzegorzem Urbańczykiem
Daniel Stenzel w rozmowie z Grzegorzem Urbańczykiemtvn24

Trasa biegu

Uczestnicy polskiej odsłony biegu wystartują z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich i pobiegną ulicami: Głogowską, Śniadeckich, Grunwaldzką, Roosevelta do ronda Kaponiera, następnie z ulicy Święty Marcin odbiją w Aleję Niepodległości, z której skręcą w ulicę Solną i Wyszyńskiego dotrą do pierwszego punktu żywieniowego ustawionego na 5. kilometrze, w pobliżu ronda Śródka. Ulicą Gnieźnieńską opuszczą Poznań, kierując się do Bogucina. W Kobylnicy trasa biegu odbije w stronę Tuczna i poprowadzi uczestników w przeciwnym kierunku niż w poprzednich edycjach: przez Kiszkowo, Sławno, Komorowo, Lednogórę, Kocanowo i Pobiedziska, by wrócić z powrotem do Kobylnicy.

Całkowita długość trasy to 88,4 kilometra.

Trasa biegu Wings For Life 2018Wings for Life

Bieg inny niż wszystkie

Wings for Life odbywa się jednocześnie w ponad 30 miastach świata. Uczestnicy nie docierają do mety, ale to ona goni ich - w formie pościgowego samochodu. Uczestnik, którego dogoni meta, kończy wyścig. Kierowcą "ruchomej mety" jest Adam Małysz, określany przez organizatorów jako "Kapitan Wąs".

Autor: ao//rzw / Źródło: TVN Meteo, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? We wtorek 15.07 grzmi w większości województw. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszą opady deszczu i silne porywy wiatru. Zapoznaj się z aktualną sytuacją pogodową w kraju w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Nad Polską jest front, który niesie gwałtowne zjawiska

Gdzie jest burza? Nad Polską jest front, który niesie gwałtowne zjawiska

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy drugiego i pierwszego stopnia przed burzami z silnym deszczem. Ulewom będzie towarzyszyć porywisty wiatr, możliwy jest także grad.

Aż drugi stopień ostrzeżeń IMGW

Aż drugi stopień ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Burze i przyniesione przez nie ulewy wywołują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Pierwsze skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Pierwsze skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty w związku z prognozowanymi burzami, ulewnymi deszczami i silnym wiatrem. Eksperci ostrzegają, że możliwe są podtopienia, i zalecają, aby w trakcie burzy znaleźć bezpieczne schronienie. Sprawdź, kto dostał alert RCB.

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Źródło:
RCB

Wtorek jest kolejnym burzowym dniem w Polsce. Wyładowaniom towarzyszą silny wiatr oraz opady deszczu. W województwie warmińsko-mazurskim powstał lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej znów nad Polską

Zalążek trąby powietrznej znów nad Polską

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więziernia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więziernia

Źródło:
PAP

Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Członkowie misji Ax-4, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, wrócili we wtorek na Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Żona astronauty Aleksandra Uznańska-Wiśniewska opublikowała zdjęcie z żołnierzami Wojska Polskiego i lekarzami Europejskiej Agencji Kosmicznej w Houston. Na astronautę czeka już samolot, którym ma udać się do Europy. Wszystko relacjonujemy w tvn24.pl.

Samolot czeka na Uznańskiego-Wiśniewskiego. Żona dziękuje za "gotowość i zaangażowanie"

Samolot czeka na Uznańskiego-Wiśniewskiego. Żona dziękuje za "gotowość i zaangażowanie"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kapsuła Dragon z Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądowała w Oceanie Spokojnym. Do wodowania doszło w rejonie wybrzeża Kalifornii o godzinie 2.31 czasu lokalnego. Polski astronauta opuścił już kapsułę.

Wylądowali. Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię

Wylądowali. Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie wrócił na Ziemię. Polak od końca czerwca przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Axiom-4. Przed powrotem do domu astronauta skorzystał z usług "kosmicznego fryzjera".

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Źródło:
Nichole "Vapor" Ayers/X, PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła wylądowała w Oceanie Spokojnym. Teraz astronautę czeka szereg badań, procedur i ważnych zadań. Jak będą wyglądały jego nadchodzące tygodnie?

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, POLSA

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na dziś. Wtorek 15.07 przyniesie niespokojną aurę, w wielu regionach pojawią się burze. Termometry pokażą od 22 do27 stopni. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - wtorek, 15 lipca. W burzach mocno popada

Pogoda na dziś - wtorek, 15 lipca. W burzach mocno popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl