Do województwa lubuskiego zbliża się fala wezbraniowa na Odrze po obfitych opadach deszczu w górnej zlewni rzeki. Stany alarmowe i ostrzegawcze zostały przekroczone na kilku wodowskazach. Obowiązują ostrzeżenia trzeciego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Kulminacja fali znajduje się obecnie w rejonie Brzegu Dolnego w województwie dolnośląskim. W Lubuskiem w środę rano Odra przekraczała stany alarmowe na wodowskazach w Nowej Soli, Cigacicach i Nietkowie, a stan ostrzegawczy w Połęcku i Białej Górze. W ciągu kolejnych dni wody w Odrze będzie jeszcze przybywać, ale nie są przewidziane gwałtowne wzrosty jej poziomu.
W Lubuskiem wody Odry rozlewają się w międzywalu, tradycyjnie zalewanym w okresie wyższych stanów. Mogą również wystąpić lokalne podtopienia w sąsiedztwie rzeki.
"Powinna przejść spokojnie"
- Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Z analiz hydrologów wynika, że obecnie nie zagraża nam powódź, a fala wezbrania powinna przejść przez region spokojnie - powiedział dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński. W związku z wysokim stanem Odry, do odwołania wstrzymano kursowanie wszystkich czterech promów rzecznych na jej lubuskim odcinku, tj. w Połęcku, Brodach, Pomorsku i Milsku. Przeprawy te są administrowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze.
Alerty hydrologiczne
W związku z tendencją wzrostową stanów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych lub alarmowych, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia. Obowiązują w województwach:
- dolnośląskim, w zlewniach Odry od Brzegu Dolnego do ujścia Baryczy, Odry od ujścia Baryczy od ujścia Bobru;
- lubuskim, w zlewniach: Odry od ujścia Baryczy od ujścia Bobru, Odry od ujścia Bobru do Słubic.
Alarmy wygasną o godzinie 13 w środę.
Czym jest alarm hydrologiczny trzeciego stopnia?
Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".
Autor: ps / Źródło: PAP, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock