Kolejny potężny niż nadciąga znad Atlantyku. Czy dotrze do Polski?

W nocy z wtorku na środę niż uderzy w Wielką Brytanię

Na Atlantyku utworzył się kolejny ośrodek niżowy, który zmierza w stronę północnej Europy. We wtorek wieczorem znajdzie się u wybrzeży Irlandii i Wielkiej Brytanii. Pod koniec roku da o sobie znać także w Polsce.

Ogromna siła wiatru spowodowała sztorm, który utrudnia żeglugę na Oceanie Atlantyckim. Apogeum swojej siły niż osiągnie w nocy z wtorku na środę, kiedy znajdzie się między wybrzeżem Irlandii a Hebrydami.

Poszarpie Szkocję

Synoptycy przewidują, że wówczas jego siła wzrośnie, na równinach i nizinach może wiać z prędkością nawet 160 km/h. - Wichura najbardziej poszarpie Szkocję - dodaje Artur Chrzanowski, dyżurny synoptyk TVN Meteo.

Niż będzie się przemieszczał bardzo szybko. Już 28 grudnia po południu znajdzie się nad Morzem Północnym i będzie zmierzał ku Norwegii i Szwecji. - Prędkość wiatru nadal będzie duża, nawet do 150 km/h - informuje Artur Chrzanowski.

Polska przede wszystkim ciepła

Czy silny niż zahaczy o Polskę? Z piątku na sobotę na Pomorzu porywy wiatru mogą osiągać 70-75 km/h. Artur Chrzanowski jednak zaznacza, że to przewidywana prognoza kierunku przejścia niżu. Wszystko zależy od tego, jak zachowa się nad lądem.

Jeśli jego kierunek będzie zgodny z prognozą, w Polsce nie powinniśmy spodziewać się wiatru przekraczającego 100 km/h. Jeśli jednak skręci nad Bałtyk - i u nas silnie powieje. Jedno, co jest pewne, to ocieplenie, jakie ze sobą przyniesie wspomniany niż. 31 grudnia w Polsce ma być nawet 9 st. C.

Niż za niżem

Synoptyk TVN Meteo zwraca także uwagę, że sytuacja pogodowa w Europie jest typowo jesienna. Nad południem kontynentu dominują ośrodki wyżowe, na północy niże. Taki układ ciśnienia powoduje tworzenie się wichur.

Prognoza wiatru dla Europy na 28.12 (niederschlagsradar.de)
Prognoza wiatru dla Europy na 28.12 (niederschlagsradar.de)Prognoza wiatru dla Europy na 28.12 (niederschlagsradar.de)niederschlagsradar.de

Autor: ls/ms / Źródło: niederschlagradar.de, thelocal.se, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości