Ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło osiem osób - podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Śmiertelnych ofiar mrozów, które chwyciły pod koniec stycznia, jest już w Polsce 53. W wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarły w ostatnich godzinach dwie osoby.
Również w piątek i w sobotę MSW informowało, że w ciągu 24 godzin z wychłodzenia zmarło osiem osób.
Uwaga na tlenek węgla
Śmiertelnie niebezpieczny okazał się nie tylko mróz, lecz także tlenek węgla. 60 osób ubiegłej doby podtruło się nim, a dwie osoby zmarły w wyniku zatrucia. Od początku lutego czadem podtruło się 190 osób, a osiem zmarło.
Zaopiekujmy się starszymi i samotnymi
Policja ponownie przypomina, aby stale informować służby o osobach, które znalazły się w sytuacji zagrażającej życiu. Służby podkreślają, że w trakcie silnych mrozów należy zwracać uwagę na osoby, które przebywają w nieogrzewanych pomieszczeniach, m.in.: pustostanach, piwnicach czy ogródkach działkowych. Jak przypominają, w tym okresie na szczególną uwagę zasługują także osoby starsze i samotne.
Dzwoniąc pod numer 112 lub 997, możesz uratować komuś życie.
Nietrzeźwi też się schronią
W piątek premier Donald Tusk poinformował, że po rozmowach z wojewodami oraz szefostwem straży pożarnej, w związku z mrozami zwrócił się o zawieszenie rygoru przyjmowania do noclegowni i ogrzewalni tylko osób trzeźwych.
- Największym dramatem jest sytuacja osób bezdomnych - mówię tu o wychłodzeniach - powiedział Tusk. Poinformował o uruchomieniu dla nich dodatkowych ogrzewalni.
Infolinia dla bezdomnych: 987
Na terenie całego kraju działają noclegownie, dające bezpieczne schronienie przed mrozami wszystkim osobom bezdomnym. Na bieżąco wydawane są także ciepłe posiłki. Działa również bezpłatny numer infolinii 987, pod którym można uzyskać praktyczne informacje, m.in. gdzie w pobliżu znajdują się schroniska, jadłodajnie, punkty pomocy medycznej.
Autor: map/rs / Źródło: tvnmeteo.pl