Najnowsze

Kilkupiętrowe fale, tysiące domów bez prądu. Bella zamieszała pogodą w Europie

Najnowsze

Silny wiatr w Wielkiej Brytanii
Silny wiatr w Wielkiej BrytaniiReuters
wideo 2/18

Po przejściu orkanu Bella - określanego także jako wir niżowy Hermine, w którego zasięgu jest obecnie Polska - około 18 tysięcy gospodarstw domowych we wschodniej i środkowej Francji było w poniedziałek rano pozbawionych energii elektrycznej. Żywioł w niedzielę przetoczył się także między innymi nad Wyspami Brytyjskimi i Hiszpanią.

Bella to według nazewnictwa używanego przez meteorologów w Niemczech i w Europie Środkowej, także w Polsce, wir niżowy Hermine - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

CZYTAJ TAKŻE: Wir niżowy Hermine nad Polską>

Bella od niedzieli przechodzi z północnej i północno-zachodniej Francji, przez środkową część kraju na jego południe. Około 18 tysięcy domostw w poniedziałek około południa było pozbawionych prądu.

Jeszcze w niedzielę wieczorem - według komunikatu wydanego w nocy przez operatora sieci energetycznej - Enedis - takich gospodarstw było 34 tysiące. Od tego czasu wielu odbiorcom w regionach Normandii, Bretanii i Hauts-de-France udało się przywrócić zasilanie - przekazał rzecznik firmy energetycznej Enedis. Dodał, że w nocy obfite opady śniegu i silny wiatr pozbawiły prądu także część gospodarstw w położonych w środkowej części kraju Owernii i Limousin.

Operator sieci energetycznej uzupełnił, że nad usuwaniem skutków wichury i opadów śniegu pracuje około 1,5 tys. pracowników firmy.

Tak Bella dawała się we znaki w Europie Zachodniej w weekend>

Alarmy przed gwałtowną pogodą

W poniedziałek w ciągu dnia Enedis spodziewa się nadal silnych wiatrów na południowym zachodzie Francji. W wielu regionach obowiązują ostrzeżenia przed burzami, silnym wiatrem, powodziami i sztormem. W górach może zejść lawina.

Ostrzeżenia meteorologiczne we Francji (meteoalarm.eu)meteoalarm.eu

Bella w Wielkiej Brytanii

W niedzielę Bella przetoczyła się przez Wielką Brytanię. Porywy wiatru przekraczały miejscami 160 kilometrów na godzinę. Pogoda stała się przyczyną utrudnień komunikacyjnych w niemal całym kraju. W południowych częściach Anglii pojawiły się ogromne problemy w kursowaniu pociągów. Trakcje kolejowe zostały zalane wodą opadową albo zablokowane przez zawalone drzewa. Ze względu na słabą widzialność odwołano lub opóźniono wiele lotów. Wiatr poważnie rozkołysał przycumowane u wybrzeża jednostki, w tym statek wycieczkowy Disney Magic w porcie w Dover.

W poniedziałek obowiązują na Wyspach Brytyjskich ostrzeżenia przed oblodzeniem i opadami śniegu.

Silny wiatr w Wielkiej Brytanii
Silny wiatr w Wielkiej BrytaniiReuters
Ostrzeżenia meteorologiczne w Wielkiej Brytanii (meteoalarm.eu)meteoalarm.eu

Sztorm w Hiszpanii

W niedzielę Bella dotarła także do Hiszpanii i przyniosła silne porywy wiatru.

Synoptycy wydali ostrzeżenia przed sztormem i wysokimi falami. Na wybrzeżu nadal obowiązują czerwone alarmy przed silnym wiatrem. Fale mogą osiągać tam 8-10 metrów.

Ostrzeżenia meteorologiczne w Hiszpanii (meteoalarmmeteoalarm.eu

Autor: anw//rzw / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości