"Jestem szczęśliwym człowiekiem". Zrzucił 40 kilogramów

Metamorfoza Marcina Ubycha
Metamorfoza Marcina Ubycha
TVN Meteo Active
Metamorfoza Marcina UbychaTVN Meteo Active

Chęć zmiany stylu życia z byle jakiego na zdrowy i aktywny to połowa sukcesu. Wytrwanie w postanowieniu i osiągnięcie sukcesu - zrzucenie nadprogramowych kilogramów, wyrzeźbienie sylwetki - to coś, co udaje się nielicznym. Jednym z takich ludzi jest Marcin Ubych, który w niespełna rok zrzucił około 40 kilogramów.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

- Moja historia z redukcją wagi oraz bieganiem rozpoczęła się niecały rok temu - wyjaśnia 37-letni Marcin Ubych z Łodzi. - Mój młodszy brat biegał już od kilku miesięcy i dość często zdarzało mi się jeździć na zawody, by go dopingować. W tamtym czasie ważyłem grubo ponad 135kg i nie w głowie mi była jakakolwiek aktywność fizyczna - przyznał szczerze. - Na tych wszystkich wyjazdach poznałem ogrom wspaniałych ludzi, a atmosfera panująca na takich biegowych imprezach, przyciągała - dodał. - Pojawiałem się jako kibic właściwie na każdych zawodach, w których brał udział mój brat. Zaczęło mnie to wciągać - przyznał.

Motywacja i mobilizacja

- Głównym impulsem do ruszenia swojego "cielska" z kanapy był charytatywny bieg "Rak To Się Leczy" w czerwcu 2014 r. Ze względu na to że w 2010 r wygrałem walkę z tą chorobą, impuls był naprawdę silny - kontynuuje bohater niezwykłej metamorfozy. - Do startu na 5 km zacząłem przygotowywać się miesiąc wcześniej. Do tych przygotowań również dołączyła moja kochana żona. Bez niej pewnie bym odpuścił - opowiada Ubych.

Mimo wszystko

Ubych przyznaje szczerze, że jego przygoda ze sportem zaczęła się spokojnie. - Bez żadnych konsultacji, planów biegowych. Po prostu wychodziliśmy wieczorami z domu i próbowałem truchtać - wspomina. - Niestety duża waga i zerowa kondycja mnie zniechęcała. Po 200 m sapałem jak parowóz, po 500 m już nie byłem w stanie biec - przyznał szczerze. Ale nie poddał się. - Choć ani razu nie udało mi się przebiec dłuższego dystansu niż 500 m, to 22 czerwca 2014 roku stanąłem z małżonką na linii startu - mówi Ubych. - Bieg ukończyłem w strasznych męczarniach, większość dystansu idąc, nie biegnąc - wspomina.

- Niestety nie odbyło się bez problemów. Nieprzygotowanie, waga ciężka i kontuzja gwarantowana. Ledwo mogłem się poruszać i tylko dzięki pomocy brata fizjoterapeuty po 2 miesiącach mogłem rozpocząć dalsze działania - przyznał.

Krok po kroczku

Ubych przyznał, że jego głównym celem była chęć biegania i pragnienie zrzucenia nadprogramowych kilogramów.

- Diet w życiu przetestowałem ile tylko można było, jednak po każdej wracałem do wagi początkowej, zyskując kilka kilogramów więcej - wspomina. - Zrobiłem po swojemu - przyznał. "Po swojemu" oznaczało redukcję objętości spożywanych posiłków i odstawienie słodyczy, napojów gazowanych, alkoholu i fast foodu.

- Zacząłem delikatnie, od roweru stacjonarnego, przesiadając się z czasem na normalny rower i organizując wypady za miasto - opowiadał. Sukcesywnie zwiększał czas treningów i dystans. - Waga leciała w dół - wspomina.

Kijki zamiast biegania

- Po 2 miesiącach, we wrześniu, wziąłem udział w zawodach MTB (50 kilometrów wokół Zalewu Sulejowskiego). Tam miałem okazję poznać bliżej Przemka Stupnowicza, który ten sam dystans przeszedł z kijami nordic walking. Po wstępnych ustaleniach podjął się próby nauczenia mnie właściwej techniki nordic walking. Była to pierwsza alternatywa przygotowywująca mnie do przyszłych treningów biegowych - wyjaśnia Marcin.

- Początki bardzo trudne: dużo potu wylanego i niejedna chwila rezygnacji i załamania. Ale waga nadal spadała - mówi. - W kolejnych miesiącach wystartowałem w kilkunastu zawodach nordic walking na dystansach 5 km, 10 km oraz w półmaratonie - wspomina.

"Nie jest łatwo"

- Na początku stycznia, gdy waga pokazała 99kg ruszyłem z biegowym planem treningowym, tym razem "z głową" i pomocą osób biegających. Nie jest łatwo i wiem, że już nie będzie - przyznał szczerze.

W tej chwili biegam średnio co drugi dzień, pokonując około 5-10 czy nawet 15 km, łącząc bieganie z treningami interwałowymi oraz wolnymi wybieganiami - wyjaśnił. - Robię sobie przerwy w trakcie, żeby chwilę odpocząć - przyznaje Marcin. - Nie wstydzę się już wychodzić na treningi w dzień, choć jeszcze niedawno biegałem tylko po nocach - przyznał.

"Jestem szczęśliwym człowiekiem"

- Wiem że zrobiłem właściwy krok i pomimo problemów z ruszeniem wagi dalej w dół, nie poddaję się, walczę dalej - dodał. - Biegam i jestem szczęśliwym człowiekiem - podkreślił bohater spektakularnej metamorfozy.

Po 11 miesiącach Marcin Ubych jest o ponad 40kg lżejszy. - Ktoś kiedyś napisał: sukces jest sumą małych wysiłków powtarzanych dzień po dniu. Staram się tego trzymać i dzięki temu osiągam swoje wyznaczone cele - przyznał.

Pokaż nam swoją historię!

Jeżeli dzięki samozaparciu, diecie i ćwiczeniom udało Ci się schudnąć i zmienić swoje życie - zgłoś się do nas! Zgłoszenie o tytule METAMORFOZA powinno zawierać:

- opis osoby zgłaszającej się, (wiek, zawód, miasto, numer telefonu, wzrost, waga przed i po odchudzaniu) - zdjęcia sprzed odchudzania, w trakcie i po odchudzaniu, - klika zdań o tym, dlaczego to właśnie Twoja historia powinna pojawić się w TVN Meteo Active!

Autor: stella/mk / Źródło: TVN Meteo Active

Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości

Przed nami trudny czas w pogodzie. W weekend zawita do nas prawdziwa zima. Temperatura mocno spadnie, a z nieba będzie padać śnieg z deszczem i śnieg. Opady mogą być intensywne, niewykluczone są burze.

Groźny powrót zimy do Polski. Szczegółowa prognoza

Groźny powrót zimy do Polski. Szczegółowa prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych. Kolejne dni przyniosą nam powrót zimowej aury, między innymi opadów śniegu. We znaki da nam się również silny wiatr, a miejscami przy gruncie wystąpią przymrozki.

Tu może spaść najwięcej śniegu. IMGW planuje wydać ostrzeżenia

Tu może spaść najwięcej śniegu. IMGW planuje wydać ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Pogoda na dziś. Czwartek, 3.04 zapowiada się słonecznie i pogodnie w niemal całym kraju. Termometry wskażą maksymalnie do 18-19 stopni Celsjusza. W górach może powiać silniejszy wiatr.

Pogoda na dziś - czwartek, 3.04. Czeka nas ciepły i słoneczny dzień

Pogoda na dziś - czwartek, 3.04. Czeka nas ciepły i słoneczny dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP

W okolicach Grindaviku na Islandii trwa erupcja wulkaniczna. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie. Od samego rana w regionie trwa wzmożona aktywność sejsmiczna. Wstrząsy były odczuwalne w wielu regionach kraju.

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV

W ostatnich dniach wiele regionów Stanów Zjednoczonych nawiedziły niszczycielskie burze, którym towarzyszyły tornada. Zginęło co najmniej siedem osób. Wiatr niszczył domy, drzewa i zrywał linie energetyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownych zjawisk.

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Strażacy z Kalifornii od kilku dni walczą z pożarem przy granicy z Nevadą. Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się żywiołu, jednak to nie koniec zmagań służb. Jak podała gazeta "Los Angeles Times", płomienie nadal są potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu drzew, których wiek szacowany jest na ponad 4000 lat.

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Źródło:
PAP, Los Angeles Times, AP, tvnmeteo.pl

W Birmie trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło kraj w zeszłym tygodniu. Bilans ofiar wzrósł do ponad 2,7 tysięcy. Jak opowiadali na antenie TVN24 wolontariusze z organizacji Humanosh Emergency Medical Team, koordynację pomocy utrudnia brak usług komunikacyjnych, a przez zniszczone drogi służby mają problemy z dotarciem do potrzebujących.

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today