Jak zmniejszyć alergiczne dolegliwości? 12 sposobów, które warto wypróbować

Jak radzić sobie z alergią
Jak radzić sobie z alergią
TVN Meteo
Jak możemy poradzić sobie z alergią?TVN Meteo

Ciepłe miesiące to czas, który alergicy znoszą najgorzej. Są jednak sposoby, dzięki którym można załagodzić objawy alergii.

SPRAWDŹ, CO I GDZIE PYLI

Doktor Clifford Bassett, założyciel i dyrektor medyczny nowojorskiej kliniki leczącej astmę i alergie, twierdzi, że kluczem jest podjęcie działań zapobiegawczych i rozpoczęcie leczenia, zanim alergia się ujawni.

Ale leczenie, nawet zapobiegawcze, nie polega tylko na łykaniu tabletek czy też korzystaniu z inhalatorów. Wiele osób zapomina, że skłonność do alergii lub stopień jej nasilenia zależy od wielu czynników, na które mamy wpływ.

Lekarz podzielił się garścią porad, do których warto się zastosować, jeżeli wiosna i lato kojarzą nam się raczej z chusteczkami, czerwonymi oczami i zatkanym nosem zamiast z urokiem kwitnących drzew, krzewów i kwiatów.

1. Zwiększ ilość przyjmowanej witaminy D

Wyniki badań opublikowane na łamach "Indian Journal of Allergy, Asthma and Immunology" wykazały, że witamina D ma pozytywny wpływ na łagodzenie przebiegu alergii. Dr James Sublett, przewodniczący American College of Asthma Allergy and Immunology, oficjalnie rekomenduje zwiększenie jej dziennego spożycia. Dowiedziono także skuteczności witaminy D jako składnika serum stosowanego w leczeniu nieżytu nosa występującego podczas nasilania się alergii.

2. Przygarnij psa

To nie żart. Posiadanie psa może stanowić narzędzie zapobiegające rozwojowi alergii. Jest jednak pewien haczyk. Kontakt ze zwierzęciem musi mieć dziecko. Dorosły z już wykształconą alergią na psią sierść z obecności czworonoga w domu nie skorzysta.

3. Pobiegaj

Jak podaje Bassett, badania wykazały, że po 30-minutowym biegu alergicy doświadczyli osłabienia się swoich dolegliwości - kichania, wysięku z nosa, przekrwienia błon śluzowych - na poziomie przekraczającym 70 proc.

Istnienie związku pomiędzy bieganiem a złagodzeniem objawów alergii tłumaczy się tym, że aktywność tego typu pobudza pracę układu sercowo-naczyniowego, a to zmniejsza stan zapalny powodowany obecnością drażniących wnętrze nosa białek. Jeżeli nie masz pewności, że przeżyjesz przebieżkę po parku pełnym pylących drzew, wybierz bieżnię na siłowni, gdzie ryzyko wdychania alergenu będzie z oczywistych powodów znacznie mniejsze.

4. Regularnie sprzątaj dom

Jak zauważa Bassett, wiele osób ma alergie wewnętrzne, ale brakuje im wiedzy na ten temat. Jeżeli podejrzewasz, że możesz na nie cierpieć, to jedną z prostych form poprawienia sobie samopoczucia jest regularne bardzo dokładne sprzątanie domu. Trzeba odkurzać, prać firany, obicia, poszewki. Dzięki temu nie tylko zminimalizujesz ilość alergenu, lecz także uchronisz się przed jego wzniecaniem podczas przemieszczania się po domu.

5. Pozbądź się dywanu

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie jest najwięcej alergenu, to odpowiedź brzmi: w dywanie. Odkurzanie go, nawet codzienne, z pewnością zminimalizuje ilość nagromadzonego kurzu i tym samym alergenu, ale bądźmy szczerzy: nie usunie go całkowicie. Dlatego lepiej pozbyć się z domu siedliska, jakim jest.

5. Stosuj filtry HEPA

Pod skrótem "HEPA" (ang. High Efficiency Particulate Air Filter) kryje się określenie wysokosprawnego filtra powietrza. Fliltry tego typu są wykonane ze szkła spiekanego i zapewniają filtrację powietrza przez pory wielkości 0,3µm, przez co zatrzymują większość (co najmniej 99,97 proc.) zanieczyszczeń mechanicznych oraz, co najważniejsze, komórki grzybów, pierwotniaków i bakterii oraz większość wirusów.

Ich posiadanie to niemalże zalecenie każdego lekarza, w ręce którego trafia alergik. Mając w regularnie odkurzanym domu klimatyzator z nałożonymi filtrami tego typu, i trzymając okna zamknięte (szczególnie w okresie pylenia roślin), stworzymy miejsce pozbawione alergenów.

6. Wiedz, kiedy będzie najgorzej

Wiedząc, na co dokładnie jesteśmy uczuleni, mamy szanse na przewidzenie, kiedy znajdziemy się w środowisku najmniej nam sprzyjającym, bo ilość alergenu w powietrzu będzie największa. To daje nam szansę na zaplanowanie tego, jak się uchronić przed konsekwencjami, którymi są męczący katar, zatkany nos, przekrwione z podrażnienia oczy czy problemy z oddychaniem.

7. Lecz, zanim wystąpią objawy

Dzięki wiedzy, kiedy alergenu będzie najwięcej, masz szanse na podjęcie działań prewencyjnych.

- Leczenie zapobiegawcze rozpoczęte zanim sezon pylenia rośliny X czy Y się zacznie, będzie bardziej skuteczne, aniżeli to podjęte po fakcie, gdy rośliny będą pyliły na całego - zauważa Bassett. - Niektóre leki z trudem działają, gdy jesteś już zakatarzony. Warto o tym pamiętać i zacząć je przyjmować zanim to nastąpi - precyzuje.

8. Wprowadź zasadę "żadnych zwierząt na (...)"

Łóżka, kanapy, fotele... jeżeli są wykonane z materiału, a Twój pupil je uwielbia, są najprawdopodobniej jednymi z najbardziej groźnych skupisk bakterii, kurzu i alergenów właśnie. Najprostszą metodą jest nauczenie zwierząt, że nie wolno im na nie wchodzić. Możesz wprowadzić zasadę, że do pewnych pomieszczeń, np. sypialni, psy czy koty nie mają prawa wstępu.

9. Zmień obicia

Bassett podkreśla, że dla alergików lepszym pomysłem będzie posiadanie w domu kanapy obitej skórą lub materiałem ją imitującym aniżeli miękkim pluszem. Z kilku powodów. Po pierwsze: łatwiej się ją czyści z kurzu i sierści, a po drugie - nie gromadzi ona wspomnianych w tym samym co materiał stopniu.

- Mając alergie na kurz albo zwierzęcą sierść, zdecyduj się na meble z polerowanego drewna oraz na skórzane czy winylowe obicia - podpowiadał Bassett. - Nie są porowate, przez co nie łapią tylu cząsteczek i są łatwiejsze do czyszczenia - wyjaśnił.

10. Używaj pokrowców

Ponieważ materace to jedno z ulubionych miejsc do gnieżdżenia się roztoczy, a także zbierania się kurzu i alergenów, nabądź odpowiednich rozmiarów pokrowiec, którym je osłonisz.

11. Pierz w wysokich temperaturach

Pościel i poszewki kupuj z takich materiałów, które "przeżyją" pranie w temperaturze rzędu minimum 55 st. C. Dopiero w takiej kąpieli uśmiercisz wszystkie nagromadzone weń roztocza.

Aby uzyskać najlepsze efekty, czyli wolne od wspomnianych "lokatorów" łóżko, pierz pościel i poszewki raz na tydzień, maksymalnie raz na dwa tygodnie, ustawiając temperaturę prania na nie mniej niż 55-60 st. C.

12. Wyprowadź z domu nawilżacze

Pleśń i grzyby, a także bakterie i roztocza uwielbiają ciepło, ciemność i wilgoć. Przez to kochają nawilżacze powietrza i gnieżdżą się w nich na potęgę. Dlatego aby mieć pewność, że nie wspomagasz ich rozwoju we własnym domu, wystaw nawilżacz powietrza za drzwi. Nie będzie zresztą potrzebny, jeżeli w domu utrzymasz właściwą temperaturę, bo nie przesuszysz nadto powietrza.

Autor: stella/ma / Źródło: theweather.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał alarmy meteorologiczne. W Boże Ciało w siedmiu województwach obowiązywać będą ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Podmuchy mogą rozwijać prędkość do 80 kilometrów na godzinę.

Ostrzeżenia IMGW na Boże Ciało

Ostrzeżenia IMGW na Boże Ciało

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Ciało. Długi czerwcowy weekend zacznie się dość niespokojnie - w niektórych regionach popada, mogą także pojawić się burze. Czy w kolejnych dniach pogoda będzie dla nas łaskawsza?

Pogoda na Boże Ciało. Aura podzieli Polskę, odczujemy mniej, niż pokażą termometry

Pogoda na Boże Ciało. Aura podzieli Polskę, odczujemy mniej, niż pokażą termometry

Źródło:
tvnmeteo.pl

Obłoki srebrzyste pojawiły się na niebie nad Suwałkami. Zjawisko to można obserwować gołym okiem, ale by je podziwiać, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Wyjątkowe chmury rozjaśniły nocne niebo

Wyjątkowe chmury rozjaśniły nocne niebo

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Na wschodnim Pacyfiku uformował się drugi huragan w tym sezonie - Erick. W czwartek żywioł ma dotrzeć na południowo-wschodnie wybrzeże Meksyku, nabierając po drodze sił. W regionie wydano ostrzeżenia meteorologiczne, a władze przygotowane są do ewakuacji mieszkańców i turystów.

Erick nabiera sił. Ma uderzyć blisko znanego kurortu

Erick nabiera sił. Ma uderzyć blisko znanego kurortu

Źródło:
Accuweather, Reuters, NOAA

Firma Axiom Space przekazała możliwą godzinę startu misji Ax-4 z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Pierwsze okno startowe ma się otworzyć o godzinie 3.42 czasu lokalnego w niedzielę, 22 czerwca.

Nowe informacje o locie Polaka w kosmos. Podano godzinę

Nowe informacje o locie Polaka w kosmos. Podano godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Axiom Space

Pogoda na jutro, czyli czwartek 19.06. Noc zapowiada się raczej spokojnie - parasole przydadzą się tylko w kilku regionach. Czeka nas wyjątkowo chłodne Boże Ciało. W większości Polski na termometrach zobaczymy około 20 stopni Celsjusza, a w części kraju będzie silnie wiać.

Pogoda na jutro - czwartek 19.06. Spokojna noc i wyjątkowo chłodne Boże Ciało

Pogoda na jutro - czwartek 19.06. Spokojna noc i wyjątkowo chłodne Boże Ciało

Źródło:
tvnmeteo.pl

We wtorek w North Park w hrabstwie Allegheny w Pensylwanii ponad 100 skautek zostało uwięzionych przez szybko wzbierające wody strumienia. Dzięki sprawnej akcji służb dziewczynki udało się uratować.

Skautki uwięzione przez rwącą wodę. "Młodsze dziewczynki były przerażone"

Skautki uwięzione przez rwącą wodę. "Młodsze dziewczynki były przerażone"

Źródło:
CBS News

Wołowscy policjanci pomogli rannemu bocianowi, który znajdował się na jezdni. Ptak był zdezorientowany i nie mógł odlecieć. Niestety obrażenia okazały się zbyt duże i zwierzę padło po kilku godzinach.

Ranny bocian błąkał się po jezdni. "Był zdezorientowany, kulał"

Ranny bocian błąkał się po jezdni. "Był zdezorientowany, kulał"

Źródło:
Komenda Powiatowa Policji w Wołowie, tvnmeteo.pl

Blisko 40 stopni Celsjusza pokażą w najbliższych dniach termometry w Stanach Zjednoczonych - ostrzegają amerykańscy meteorolodzy. Nadchodząca fala upałów ma przesuwać się z zachodu kraju w kierunku stanów centralnych i wschodniego wybrzeża. Wysokiej temperaturze będzie towarzyszyć duża wilgotność, co stworzy warunki przypominające tropiki.

Warunki mogą przypominać tropiki. Bomba ciepła zbliża się do USA

Warunki mogą przypominać tropiki. Bomba ciepła zbliża się do USA

Źródło:
PAP, Fox Weather, NWS,

Wulkan Lewotobi Laki-laki na indonezyjskiej wyspie Flores ponownie wybuchł, wyrzucając z siebie wysoką na kilometr chmurę dymu i popiołu - przekazały krajowe agencje. W wyniku erupcji zamknięto lokalne lotnisko, a także odwołano kilka lotów na inną indonezyjską wyspę Bali. W regionie ogłoszono alarm wulkaniczny najwyższego stopnia. Część mieszkańców została ewakuowana.

Odwołane loty, ewakuacja mieszkańców. Gigantyczna chmura dymu nad wyspą

Odwołane loty, ewakuacja mieszkańców. Gigantyczna chmura dymu nad wyspą

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Kucyk bez kopytka urodził się w stanie Wirginia. Udzielenie pomocy zwierzęciu nie należało do łatwych, źrebak należał bowiem do półdzikiego stada. Samiczka otrzymała protezę i chociaż nigdy nie będzie mogła wrócić na wolność, znalazła kochającą, przyszywaną rodzinę.

Kucyk urodził się bez kopytka. "Ta klaczka zasługuje na wszystko, co najlepsze"

Kucyk urodził się bez kopytka. "Ta klaczka zasługuje na wszystko, co najlepsze"

Źródło:
Augusta Free Press, chincoteague.com

Papież Leon XIV spędzi większość lipca w rezydencji w Castel Gandolfo. To sposób na ucieczkę przed wysokimi temperaturami, jakie panują latem w Rzymie. Gorąco było już w zeszły weekend, kiedy to termometry w Wiecznym Mieście pokazały ponad 36 stopni Celsjusza.

Papież Leon XIV opuści Watykan, by schronić się przed skwarem

Papież Leon XIV opuści Watykan, by schronić się przed skwarem

Źródło:
Reuters, PAP, wetteronline.de

Tatrzański Park Narodowy (TPN) zamknął we wtorek Dolinę Strążyską. Powodem były podtopienia szlaku, które wystąpiły po intensywnych opadach deszczu. Przejście popularną trasą jest niemożliwe w obu kierunkach. Inne szlaki również są częściowo podtopione.

Ulewy w Tatrach. Zamknięto Dolinę Strążyską

Ulewy w Tatrach. Zamknięto Dolinę Strążyską

Źródło:
PAP

Azjatyckie brunatnice z gatunku undaria pierzastodzielna pojawiły się na plażach w Portugalii - alarmują lokalni biolodzy. Obecność glonów wakame, które w kuchni japońskiej są przysmakiem, zaobserwowano szczególnie na północno-zachodnim wybrzeżu. Eksperci ostrzegają, że te egzotyczne organizmy są groźne dla miejscowych ekosystemów.

Japoński przysmak pojawił się na plażach Portugalii. To nie są dobre wieści

Japoński przysmak pojawił się na plażach Portugalii. To nie są dobre wieści

Źródło:
PAP, IUCN

Nieopodal niemieckiego Lipska trwają poszukiwania wielkiego dzikiego kota, który od kilku dni grasuje po okolicy. Eksperci przypuszczają, że może być to puma. Władze zaapelowały do mieszkańców o zachowanie ostrożności.

Wielki dziki kot widziany w pobliżu Lipska. "Na 80 procent puma"

Wielki dziki kot widziany w pobliżu Lipska. "Na 80 procent puma"

Źródło:
PAP

Niedźwiedź czarny wdarł się do jednego z domów w kalifornijskim mieście Monrovia w Stanach Zjednoczonych. Drapieżnik był niewzruszony obecnością kobiety i jej 17-letniego psa, po splądrowaniu kuchni ze spokojem opuścił budynek. Jak się okazuje, nie była to pierwsza taka jego wizyta w okolicy.

Niedźwiedź plądrował domy w Kalifornii. Nagranie

Niedźwiedź plądrował domy w Kalifornii. Nagranie

Źródło:
CNN, CBS News

W poniedziałek mocno padało na Podhalu. Obfite opady deszczu doprowadziły do lokalnych podtopień na terenie gminy Kościelisko. Strażacy mieli pełne ręce roboty, ich działania polegały głównie na udrażnianiu przepustów i zabezpieczaniu domów przed zalaniem.

Zalane budynki i piwnice w gminie Kościelisko

Zalane budynki i piwnice w gminie Kościelisko

Źródło:
TVN24

Astronomowie wykryli lód zawierający półciężką wodę wokół młodej gwiazdy, przypominającej wczesne etapy formowania się Słońca. Odkrycie dokonane przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba rzuca nowe światło na pochodzenie wody w Układzie Słonecznym i poza nim.

Przełomowe odkrycie rzuca nowe światło na pochodzenie wody w kosmosie

Przełomowe odkrycie rzuca nowe światło na pochodzenie wody w kosmosie

Źródło:
PAP

Kamera zainstalowana na poddaszu jednej ze śląskich szkół uchwyciła niezwykły moment narodziny nietoperza. Nocki duże, bo ten gatunek widać na wideo, przychodzą na świat tak, jak spędzają większość swojego życia - do góry nogami.

Tak rodzą się nietoperze. Niezwykłe nagranie

Tak rodzą się nietoperze. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi, które nawiedziły Wirginię Zachodnią, wzrósł do sześciu osób. Lokalne media donoszą, że żywioł porywał wszystko na swojej drodze. Po opadach zalane zostały domy i samochody.

Wody powodziowe porywały wszystko na swojej drodze

Wody powodziowe porywały wszystko na swojej drodze

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN, Reuters, AP News

Na wtorek 17 czerwca przypada Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Jak powiedział ekohydrolog doktor Sebastian Szklarek, Polsce nie grozi pustynnienie w najbliższych dziesięcioleciach, ale problem suszy jest poważny. - Zdarzają się one częściej, obejmują większe obszary kraju i są intensywniejsze - zauważył naukowiec.

Czy Polsce grozi pustynnienie? Ekspert o problemie suszy

Czy Polsce grozi pustynnienie? Ekspert o problemie suszy

Źródło:
PAP

W austriackich Alpach w weekend doszło do śmiertelnego wypadku. W wyniku uderzenia pioruna zginęło troje turystów. Jak przekazała w poniedziałek lokalna policja, w akcji ratunkowej brał udział śmigłowiec.

Uderzenie pioruna, turyści nie żyją

Uderzenie pioruna, turyści nie żyją

Źródło:
Reuters, ORF Tirol, PAP, The Local Austria

Tajemnicza mgła otulająca Plutona nie tylko tworzy spektakularne widoki, ale steruje całym jego klimatem. Odkrycia udało się dokonać dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba. Jak twierdzą badacze, to unikalne zjawisko, nieznane nigdzie indziej w Układzie Słonecznym. Może ono rzucać nowe światło także na początki życia na Ziemi.

Mgła otulająca Plutona zaskakuje naukowców. "Wyjątkowe zjawisko"

Mgła otulająca Plutona zaskakuje naukowców. "Wyjątkowe zjawisko"

Źródło:
UC Santa Cruz, livescience.com, space.com

Czerwiec i lipiec to miesiące, kiedy w Polsce przypada szczyt aktywności komarów. Ich ukąszenia nie tylko powodują bolesne i swędzące obrzęki, ale także mogą przenosić czynniki wywołujące groźne choroby. Jak możemy zminimalizować ryzyko nieprzyjemnego spotkania z tymi insektami?

Jak chronić się przed komarami?

Jak chronić się przed komarami?

Źródło:
The Brewton Standard, PAP, Lasy Państwowe, Northern Kentucky Tribune

Burza tropikalna Wutip nawiedziła wschodnie i centralne regiony Wietnamu. W wyniku powodzi i osunięć ziemi zginęło co najmniej siedem osób. Żywioł uszkodził domy i zalał pola uprawne.

Uszkodzone domy, dziesiątki tysięcy hektarów pod wodą

Uszkodzone domy, dziesiątki tysięcy hektarów pod wodą

Źródło:
AFP, PAP

Najstarszy mieszkaniec Zoo Miami został ojcem. W niedzielę skończył 135 lat i tym samym jest prawdopodobnie najstarszym rodzicem na świecie. "Będzie dla nas inspiracją, by nigdy nie tracić nadziei" - napisano w poście.

Został ojcem w wieku 135 lat

Został ojcem w wieku 135 lat

Źródło:
tvn meteo

Zaraz po upalnej niedzieli czeka nas wizyta frontu chłodnego. To, jak wpłynie ona na temperaturę, opisuje autorska długoterminowa prognoza temperatury na 16 dni, przygotowana przez Tomasza Wasilewskiego. Ekspert z tvnmeteo.pl sprawdza w niej także, jakie warunki mogą panować w Polsce do końca czerwca.

Pogoda na 16 dni. Taki może być początek wakacji

Pogoda na 16 dni. Taki może być początek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

W wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło w niedzielę zachodnie wybrzeże Peru, zginęła co najmniej jedna osoba, a pięć zostało rannych. Lokalne władze spodziewają się wstrząsów wtórnych.

Przerażeni ludzie wybiegali na ulice. Są ranni i jedna ofiara śmiertelna

Przerażeni ludzie wybiegali na ulice. Są ranni i jedna ofiara śmiertelna

Źródło:
PAP, Reuters, USGS, AFP

W niedzielę termometry w części Polski pokazały powyżej 30 stopni Celsjusza. Najwyższe wartości zanotowano na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. W którym mieście było najgoręcej?

Gorąca aura w niedzielę. Gdzie skwar był największy?

Gorąca aura w niedzielę. Gdzie skwar był największy?

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Burza tropikalna Dalila szaleje u wybrzeży Meksyku. W sobotę silny wiatr i ulewy spowodowały szkody w Acapulco - restauracje wpadły do oceanu, a ulice zostały zalane. Podczas burzy na Pacyfiku zatonęło kilka łodzi rybackich, na szczęście bez załogi na pokładzie.

Po burzy restauracje wpadły do oceanu

Po burzy restauracje wpadły do oceanu

Źródło:
informador.mx, Conagua