Jak zmniejszyć alergiczne dolegliwości? 12 sposobów, które warto wypróbować

Jak radzić sobie z alergią
Jak radzić sobie z alergią
TVN Meteo
Jak możemy poradzić sobie z alergią?TVN Meteo

Ciepłe miesiące to czas, który alergicy znoszą najgorzej. Są jednak sposoby, dzięki którym można załagodzić objawy alergii.

SPRAWDŹ, CO I GDZIE PYLI

Doktor Clifford Bassett, założyciel i dyrektor medyczny nowojorskiej kliniki leczącej astmę i alergie, twierdzi, że kluczem jest podjęcie działań zapobiegawczych i rozpoczęcie leczenia, zanim alergia się ujawni.

Ale leczenie, nawet zapobiegawcze, nie polega tylko na łykaniu tabletek czy też korzystaniu z inhalatorów. Wiele osób zapomina, że skłonność do alergii lub stopień jej nasilenia zależy od wielu czynników, na które mamy wpływ.

Lekarz podzielił się garścią porad, do których warto się zastosować, jeżeli wiosna i lato kojarzą nam się raczej z chusteczkami, czerwonymi oczami i zatkanym nosem zamiast z urokiem kwitnących drzew, krzewów i kwiatów.

1. Zwiększ ilość przyjmowanej witaminy D

Wyniki badań opublikowane na łamach "Indian Journal of Allergy, Asthma and Immunology" wykazały, że witamina D ma pozytywny wpływ na łagodzenie przebiegu alergii. Dr James Sublett, przewodniczący American College of Asthma Allergy and Immunology, oficjalnie rekomenduje zwiększenie jej dziennego spożycia. Dowiedziono także skuteczności witaminy D jako składnika serum stosowanego w leczeniu nieżytu nosa występującego podczas nasilania się alergii.

2. Przygarnij psa

To nie żart. Posiadanie psa może stanowić narzędzie zapobiegające rozwojowi alergii. Jest jednak pewien haczyk. Kontakt ze zwierzęciem musi mieć dziecko. Dorosły z już wykształconą alergią na psią sierść z obecności czworonoga w domu nie skorzysta.

3. Pobiegaj

Jak podaje Bassett, badania wykazały, że po 30-minutowym biegu alergicy doświadczyli osłabienia się swoich dolegliwości - kichania, wysięku z nosa, przekrwienia błon śluzowych - na poziomie przekraczającym 70 proc.

Istnienie związku pomiędzy bieganiem a złagodzeniem objawów alergii tłumaczy się tym, że aktywność tego typu pobudza pracę układu sercowo-naczyniowego, a to zmniejsza stan zapalny powodowany obecnością drażniących wnętrze nosa białek. Jeżeli nie masz pewności, że przeżyjesz przebieżkę po parku pełnym pylących drzew, wybierz bieżnię na siłowni, gdzie ryzyko wdychania alergenu będzie z oczywistych powodów znacznie mniejsze.

4. Regularnie sprzątaj dom

Jak zauważa Bassett, wiele osób ma alergie wewnętrzne, ale brakuje im wiedzy na ten temat. Jeżeli podejrzewasz, że możesz na nie cierpieć, to jedną z prostych form poprawienia sobie samopoczucia jest regularne bardzo dokładne sprzątanie domu. Trzeba odkurzać, prać firany, obicia, poszewki. Dzięki temu nie tylko zminimalizujesz ilość alergenu, lecz także uchronisz się przed jego wzniecaniem podczas przemieszczania się po domu.

5. Pozbądź się dywanu

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie jest najwięcej alergenu, to odpowiedź brzmi: w dywanie. Odkurzanie go, nawet codzienne, z pewnością zminimalizuje ilość nagromadzonego kurzu i tym samym alergenu, ale bądźmy szczerzy: nie usunie go całkowicie. Dlatego lepiej pozbyć się z domu siedliska, jakim jest.

5. Stosuj filtry HEPA

Pod skrótem "HEPA" (ang. High Efficiency Particulate Air Filter) kryje się określenie wysokosprawnego filtra powietrza. Fliltry tego typu są wykonane ze szkła spiekanego i zapewniają filtrację powietrza przez pory wielkości 0,3µm, przez co zatrzymują większość (co najmniej 99,97 proc.) zanieczyszczeń mechanicznych oraz, co najważniejsze, komórki grzybów, pierwotniaków i bakterii oraz większość wirusów.

Ich posiadanie to niemalże zalecenie każdego lekarza, w ręce którego trafia alergik. Mając w regularnie odkurzanym domu klimatyzator z nałożonymi filtrami tego typu, i trzymając okna zamknięte (szczególnie w okresie pylenia roślin), stworzymy miejsce pozbawione alergenów.

6. Wiedz, kiedy będzie najgorzej

Wiedząc, na co dokładnie jesteśmy uczuleni, mamy szanse na przewidzenie, kiedy znajdziemy się w środowisku najmniej nam sprzyjającym, bo ilość alergenu w powietrzu będzie największa. To daje nam szansę na zaplanowanie tego, jak się uchronić przed konsekwencjami, którymi są męczący katar, zatkany nos, przekrwione z podrażnienia oczy czy problemy z oddychaniem.

7. Lecz, zanim wystąpią objawy

Dzięki wiedzy, kiedy alergenu będzie najwięcej, masz szanse na podjęcie działań prewencyjnych.

- Leczenie zapobiegawcze rozpoczęte zanim sezon pylenia rośliny X czy Y się zacznie, będzie bardziej skuteczne, aniżeli to podjęte po fakcie, gdy rośliny będą pyliły na całego - zauważa Bassett. - Niektóre leki z trudem działają, gdy jesteś już zakatarzony. Warto o tym pamiętać i zacząć je przyjmować zanim to nastąpi - precyzuje.

8. Wprowadź zasadę "żadnych zwierząt na (...)"

Łóżka, kanapy, fotele... jeżeli są wykonane z materiału, a Twój pupil je uwielbia, są najprawdopodobniej jednymi z najbardziej groźnych skupisk bakterii, kurzu i alergenów właśnie. Najprostszą metodą jest nauczenie zwierząt, że nie wolno im na nie wchodzić. Możesz wprowadzić zasadę, że do pewnych pomieszczeń, np. sypialni, psy czy koty nie mają prawa wstępu.

9. Zmień obicia

Bassett podkreśla, że dla alergików lepszym pomysłem będzie posiadanie w domu kanapy obitej skórą lub materiałem ją imitującym aniżeli miękkim pluszem. Z kilku powodów. Po pierwsze: łatwiej się ją czyści z kurzu i sierści, a po drugie - nie gromadzi ona wspomnianych w tym samym co materiał stopniu.

- Mając alergie na kurz albo zwierzęcą sierść, zdecyduj się na meble z polerowanego drewna oraz na skórzane czy winylowe obicia - podpowiadał Bassett. - Nie są porowate, przez co nie łapią tylu cząsteczek i są łatwiejsze do czyszczenia - wyjaśnił.

10. Używaj pokrowców

Ponieważ materace to jedno z ulubionych miejsc do gnieżdżenia się roztoczy, a także zbierania się kurzu i alergenów, nabądź odpowiednich rozmiarów pokrowiec, którym je osłonisz.

11. Pierz w wysokich temperaturach

Pościel i poszewki kupuj z takich materiałów, które "przeżyją" pranie w temperaturze rzędu minimum 55 st. C. Dopiero w takiej kąpieli uśmiercisz wszystkie nagromadzone weń roztocza.

Aby uzyskać najlepsze efekty, czyli wolne od wspomnianych "lokatorów" łóżko, pierz pościel i poszewki raz na tydzień, maksymalnie raz na dwa tygodnie, ustawiając temperaturę prania na nie mniej niż 55-60 st. C.

12. Wyprowadź z domu nawilżacze

Pleśń i grzyby, a także bakterie i roztocza uwielbiają ciepło, ciemność i wilgoć. Przez to kochają nawilżacze powietrza i gnieżdżą się w nich na potęgę. Dlatego aby mieć pewność, że nie wspomagasz ich rozwoju we własnym domu, wystaw nawilżacz powietrza za drzwi. Nie będzie zresztą potrzebny, jeżeli w domu utrzymasz właściwą temperaturę, bo nie przesuszysz nadto powietrza.

Autor: stella/ma / Źródło: theweather.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Już jutro rozpoczyna się długi weekend czerwcowy. Czy pogoda dopisze? Sprawdź prognozę przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Daniela Kowalczyka.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Zapomnimy o gorącu, ale nie o burzach

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Zapomnimy o gorącu, ale nie o burzach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Erupcja wulkaniczna na półwyspie Reykjanes może zniszczyć wszystkie drogi do Grindaviku. Jak przekazali geolodzy, to największa i najgroźniejsza erupcja w tym cyklu wulkanicznym. Wcześniej konieczna była ewakuacja mieszkańców Grindaviku oraz turystów odwiedzających pobliskie kąpielisko termalne Błękitna Laguna.

Tej nocy lawa może odciąć miasto od świata

Tej nocy lawa może odciąć miasto od świata

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, RUV, PAP

IMGW wydał prognozę alarmów meteorologicznych. Kolejne dni przyniosą powrót gwałtownych zjawisk, a miejscami spodziewane jest ogłoszenie pomarańczowych ostrzeżeń przed burzami. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Długi weekend z pomarańczowymi alarmami

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Długi weekend z pomarańczowymi alarmami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 30.05. Przed nami pochmurne godziny - niebo nad Polską będzie zasnute w dużym i umiarkowanym stopniu, miejscami będzie padać deszcz i zagrzmi. W dzień termometry pokażą maksymalnie 26 stopni Celsjusza, ale w ciepłym powietrzu po południu mogą tworzyć się kolejne burze.

Pogoda na Boże Ciało. Nocą burze i opady wygasną, jednak powrócą w dzień

Pogoda na Boże Ciało. Nocą burze i opady wygasną, jednak powrócą w dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wyraźny, jasny punkt był widoczny w nocy z wtorku na środę na polskim niebie. Jak się okazuje, był on powiązany z początkiem bardzo ważnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Źródło:
O kosmosie i astronautyce, tvnmeteo.pl

W Indiach i Bangladeszu rośnie liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Remal, który w niedzielę uderzył w oba te kraje. Zniszczone są dziesiątki tysięcy domów. Straty w sektorze rybołówstwa w Bangladeszu sięgają blisko 15 miliardów dolarów - podały lokalne media.

Wzrosła liczba zabitych po przejściu cyklonu. "Jeden z najdłuższych w historii kraju"

Wzrosła liczba zabitych po przejściu cyklonu. "Jeden z najdłuższych w historii kraju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy korzystają ze sztucznej inteligencji w poszukiwaniu rodzaju żeńskiego dla sagowca Encephalartos woodii (E. woodii) w lasach Republiki Południowej Afryki. Choć to gatunek istniejący jeszcze przed dinozaurami, na całym świecie odkryto tylko jeden męski okaz, a obecnie znane egzemplarze są jego klonami.

Sztuczna inteligencja szuka partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny świata"

Sztuczna inteligencja szuka partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny świata"

Źródło:
PAP, BBC, University of Southampton

Na jednym z poznańskich osiedli zauważono rzadki gatunek ptaka - orłosępa brodatego. Ptak ten zazwyczaj nie występuje w Polsce. Dzięki specjalnemu nadajnikowi wiemy, że ten osobnik wykluł się dwa lata temu we Francji, skąd też przyleciał. Gatunek ten jest wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, ptakipolski.pl

Z raportu opublikowanego we wtorek przez Komisję Europejską wynika, że tylko 55 procent kąpielisk w Polsce jest bardzo dobrej jakości. To najgorszy wynik w Unii Europejskiej.

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Źródło:
PAP

We wtorek na zachodzie kraju przechodziły burze. Towarzyszyły im nie tylko silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu i gradobicia. W okolicach miejscowości Smolec na Dolnym Śląsku pojawił się zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z szybko rozprzestrzeniającym się pożarem lasu w okolicach miasta Kearny w południowej Arizonie. Zniszczone zostały dwa budynki, część mieszkańców ewakuowano.

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Źródło:
Reuters, abc15.com, tvnmeteo.pl

Zorze polarne mogą powrócić w czerwcu na nasze niebo. Aktywny region słoneczny AR3664, odpowiedzialny za silną burzę magnetyczną z początku maja, już wkrótce znów zwróci się w stronę Ziemi. Co istotne, w obserwacjach pomoże nam także Księżyc.

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Źródło:
Live Science, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Na orbitę okołoziemską został wyniesiony satelita EarthCARE - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Głównym celem misji jest badanie wpływu chmur i aerozoli na ochładzanie oraz ogrzewanie ziemskiej atmosfery, co ma pozwolić na lepsze zrozumienie zmian klimatu na Ziemi.

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

Źródło:
PAP

Nawałnica przeszła we wtorek przez Wielkopolskę. Na skutek ulewnych opadów deszczu zalane zostały niektóre drogi. Strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy.

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

We wtorek różnica temperatury pomiędzy Piłą a Toruniem, które są od siebie oddalone o około 140 kilometrów, wyniosła prawie 14 stopni. Zapytaliśmy o to Tomasza Wasilewskiego, prezentera tvnmeteo.pl.

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

15 osób zginęło na skutek osunięcia się zbocza kamieniołomu w Indiach. Osuwisko zostało spowodowane przez ulewy związane z cyklonem Remal, który nadciągną nad południową Azję.

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Źródło:
PAP, Reuters, Times of India tvnmeteo.pl

Niedźwiedź wtargnął do domku w Arizonie, w którym przebywał 15-letni chłopiec, i zaatakował go, uderzając i drapiąc. Tylko dzięki reakcji starszego brata nie doszło do tragedii. Po ataku zwierzę miało "usiąść na werandzie na kanapie i się rozglądać".

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Źródło:
NBC News, AZGFD

Fiński Instytut Meteorologiczny wydał pierwsze w tym roku ostrzeżenia przed upałami. W ostatnie dni maja temperatura może lokalnie przekroczyć 30 stopni, a nawet pobić dotychczasowe rekordy. Meteorolodzy podkreślili, że upałom niestety nie towarzyszą wyczekiwane opady deszczu.

W weekend Finów czekają tropikalne noce

W weekend Finów czekają tropikalne noce

Źródło:
YLE, FMI, ess.fi

Osuwisko, które przyczyniło się do śmierci nawet dwóch tysięcy osób, zagraża kolejnym tysiącom mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. W kraju ogłoszono stan klęski żywiołowej, zaś akcję poszukiwawczo-ratunkową mają wesprzeć australijscy ratownicy.

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Źródło:
PAP, postcourier.com.pg, tvnmeteo.pl

Tajfun Ewiniar szaleje na Pacyfiku. W południowych prowincjach Filipin, w które uderzył jako burza tropikalna, żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej siedmiu osób i wywołał niszczycielskie powodzie. Zjawisko nabiera intensywności, a w ciągu kilku dni może dotrzeć do Japonii.

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Źródło:
PAP, The Straits Times

Pakistan doświadcza ekstremalnej fali upałów. Temperatura na południu kraju wzrosła powyżej 52 stopni Celsjusza, co jest wartością bliską rekordu ciepła w skali całego kraju - podał tamtejszy departament meteorologiczny. Setki osób trafiają do szpitali z objawami udaru cieplnego.

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Dżibuti we wschodniej Afryce w ubiegłym tygodniu do środowiska uwolniono zmodyfikowane genetycznie komary, które mają pomóc w walce z malarią. To już kolejna taka próba na świecie i zapowiadane są kolejne. Od 2019 roku na całym świecie do środowiska trafił ponad miliard komarów GMO - wynika z danych amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC).

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Źródło:
PAP

"Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie. Kwiaty tego gatunku charakteryzują się niezbyt przyjemnym dla ludzkiego nosa zapachem zgniłego mięsa. Pełni on jednak bardzo ważną rolę w rozmnażaniu się rośliny.

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Źródło:
PAP, rhs.org.uk

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

Jeszcze w maju na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. A jakie wartości przyniesie nam pierwszy miesiąc meteorologicznego lata? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

, między innymi za sprawą zastąpienia anomalii pogodowej El Nino przez La Ninę. Amerykańska Narodowa Służba do spraw Oceanu i Atmosfery podała, że od czerwca do listopada możemy spodziewać się nawet 13 huraganów, z czego siedem może być silnych. Meteorolodzy ogłosili także listę imion dla tych zjawisk.

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

Źródło:
Reuters, NOAA, tvnmeteo.pl

Meksyk zmaga się z wielotygodniową falą upałów, przynoszącą rekordy temperatury. Zalegająca nad krajem masa gorącego powietrza przyczyniła się do śmierci prawie 50 osób. Kraj zmaga się także z uciążliwą suszą. W wielu miastach regularnie odcinane są dostawy wody, co doprowadziło do protestów ludności.

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Źródło:
PAP, Reuters, CONAGUA