Najnowsze

Dziś wichury, jutro zawieje śnieżne. Ostrzeżenia przed groźną pogodą

Najnowsze

Prognoza pogody na wtorek
Prognoza pogody na wtorek
wideo 2/7

Silny wiatr we wtorek da się we znaki. Pogoda może być bardzo groźna, ponieważ lokalnie porywy będą osiągały 95 kilometrów na godzinę. Kolejne dni również okażą się niebezpieczne. W środę porywy wiatru mogą powodować zawieje śnieżne.

Aura w Nowy Rok może być niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed silnym wiatrem.

We wtorek od wczesnego poranka wieje silniej. O godzinie 8 porywy rzędu 76 kilometrów na godzinę odnotowano w Ustce. W Łebie wiatr rozpędzał się do 72 km/h. W Lęborku i Kołobrzegu porywy osiągały 61 km/h. Z prędkością 58 km/h wiało w Elblągu i Nowym Sączu. Porywy osiągające prędkość 54 km/h pojawiły się w Szczecinie. Nieco mniej wietrznie było w Świnoujściu, Resku i Chojnicach, gdzie wiatr rozpędzał się do 50 km/h.

Gdzie obowiązują alerty?

Alerty drugiego stopnia w trzystopniowej rosnącej skali wydano w powiecie sławieńskim w województwie zachodniopomorskim, a także w powiecie słupskim w województwie pomorskim. Do godziny 21 przewiduje się tam wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 95 km/h. Powieje z kierunków zachodnich.

Z kolei alerty pierwszego stopnia wydano:

- we wszystkich powiatach woj. pomorskiego z wyjątkiem słupskiego, a także powiatów graniczących z woj. warmińsko-mazurskim. Przewiduje się tam wystąpienie silnego zachodniego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 75-80 km/h. Wiać będzie do godziny 21 we wtorek.

- w całym woj. zachodniopomorskim z wyjątkiem powiatu sławieńskiego. Tam przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 75-90 km/h, porywy nadciągną z zachodu. Niebezpiecznie będzie do godziny 20 we wtorek.

- w całym woj. lubuskim, gdzie prognozowane jest wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 70 km/h. Wiatr powieje z zachodu i północnego zachodu. Alarm będzie obowiązywał od godz. 10 do godz. 20 we wtorek.

- w całym woj. wielkopolskim, gdzie przewiduje się wystąpienie silnego zachodniego i północno-zachodniego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 70 km/h. Ostrzeżenie będzie ważne od godz. 10 do godz. 20 we wtorek.

- całym woj. łódzkim przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 70 km/h. Wiatr nadciągnie z zachodu i północnego zachodu. Alarm będzie obowiązywał od godz. 10 do 20 we wtorek.

- w całym woj. kujawsko-pomorskim, gdzie zachodni wiatr powieje ze średnią prędkością od 25 km/h do 40 km/h, a okresami w porywach osiągnie 75 km/h. Ostrzeżenie będzie obowiązywać od godz. 10 do godz. 18 we wtorek.

Ostrzeżenia meteorologiczne (IMGW)IMGW

Uwaga na wiatr i opady śniegu w środę

Jak prognozuje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, także w środę pogoda nie dopisze. Wszędzie mogą wystąpić opady śniegu w wysokości do pięciu centymetrów, a w górach przybędzie go nawet od 10 do 20 cm w ciągu zaledwie 12 godzin. Wiatr, wciąż silny, bo na przeważającym obszarze kraju w porywach rozpędzający się do 60-80 km/h, może powodować zawieje śnieżne. Uwaga: na Wybrzeżu może wiać z prędkością 90-100 km/h, a w górach porywy mogą dochodzić nawet do 130 km/h.

Co oznacza ostrzeżenie drugiego stopnia?

IMGW zaznacza, że gdy wydaje się ostrzeżenia drugiego stopnia, "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych."

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Definicja IMGW podaje, że gdy obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia, "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Jak zabezpieczyć się przed wichurąRCB

Autor: kw,ao,sc/map / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości