Problem rozstępów dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Czerwone - łatwo uratować, białe - to już niestety blizny, z którymi niewiele da się zrobić. O sposobach na pozbycie się rozstępów opowiada znany lekarz medycyny estetycznej - Krzysztof Gojdź.
Rozstępy, czyli nieestetyczne blizny na ciele, najpierw koloru czerwonego, potem białego, pojawiają się na różnych etapach życia. Jeśli mowa o kobietach, to najpierw narażone są na nie w okresie dorastania, kiedy gwałtownie rosną, a następnie w czasie ciąży. Mężczyzn problem dotyczy, kiedy nadmiernie tyją lub bardzo szybko, za pomocą np. sterydów, nabierają masy mięśniowej. Lekarz medycyny estetycznej, Krzysztof Gojdź apeluje, żeby problemu pozbywać się jak najszybciej i najskuteczniejszymi metodami.
Nastolatki do dermatologa
Problem rozstępów coraz częściej dotyczy nastolatek, już w wieku 12-13 lat.
- Te dziewczyny bardzo szybko rosną. Skóra nie wytrzymuje tego szybkiego wzrostu, pęka i tworzą się właśnie rozstępy - opowiada ekspert.
Czerwone kreski pojawiają się najczęściej na udach, pośladkach i biodrach. Gojdź zachęca matki, aby zadbały o swoje nastoletnie córki i szybko reagowały w przypadku pojawienia się u nich zmian na skórze.
- Pierwszy rok od pojawienia się rozstępów jest najważniejszy, bo możemy je wtedy zredukować praktycznie do zera - podkreślił ekspert.
W ciąży smarujemy brzuch
Jeśli mowa o ciężarnych, to najważniejsza jest profilaktyka.
- Jeżeli jesteśmy w ciąży, to pamiętajmy, że brzuch nam rośnie, a skóra się napina. Smarujmy ten brzuszek, zwykłą nawet oliwką kilka razy na dzień, bo jak ją naoliwimy, to mniej ona pęka - tłumaczy Gojdź.
Najlepiej smarować brzuch, uda i pośladki od samego początku trwania ciąży, bo są to strefy, w których na pewno nabierzemy ciałka. Doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju oliwki i olejki naturalne, w tym olej arganowy. Śmiało sięgajcie po kremy dla mam w ciąży, bo mają bezpieczny dla płodu skład i odpowiednio nawilżające składniki. Unikajcie za to kemów z parabenami i SLS-ami ropopochodnymi olejami mineralnymi, które w żaden sposób nie służą naszej skórze, a nawet mogą ją wysuszyć.
Nie tyjemy, nie pakujemy
Rozstępy powstają, kiedy skóra nadmiernie się napina i pęka. Problem dotyka więc osób, które w krótkim czasie nadmiernie tyją. Wystarczy już 5-10 kg nadwagi, żeby pojawiły się niechciane czerwone kreski. Warto więc zadbać o prawidłową, zbilansowaną dietę i umiarkowaną aktywność fizyczną. Unikajmy tłustych i słodkich produktów, postawmy na warzywa i owoce, zgodnie z nową piramidą żywienia.
Do doktora Gojdzia często trafiają młodzi mężczyźni, u których rozstępy pojawiają się nie z nadmiaru jedzenia, a sterydów. Chcą szybko nabrać masy mięśniowej, idą na skróty, faszerując się chemią, a skóra nie wytrzymuje tak gwałtownego rozrostu i pęka. Łatwo się więc w ten sposób oszpecić.
Jak leczyć rozstępy?
Najlepiej na rozstępy działa terapia laserem, który pobudza komórki wytwarzające kolagen do jego produkcji. W ten sposób rozstęp zastępowany jest zdrową tkanką skórną. Skuteczność takiej kuracji przy młodych, czerwonych rozstępach, sięga nawet 90 proc.
Natomiast kremy, które możemy kupić w drogerii czy nawet aptece, działają bardzo powierzchownie, bo tylko w naskórku.
- Jeśli już mamy rozstępy, to nie wierzmy za bardzo w kremy - podkreśla lekarz.
Autor: mar/jap / Źródło: DDTVN