Dieta w ciąży. Co jeść, czego unikać

W ciąży postaw na warzywa i owoce

Odpowiednia dieta to dla ciężarnej kluczowa sprawa. Dzięki właściwemu odżywianiu jej dziecko będzie zdrowo rosnąć i uniknie wielu wad rozwojowych. Natomiast sama mama zyska dobre samopoczucie i uniknie nieprzyjemnych ciążowych dolegliwości w tym obrzęków czy zaparć. Poniżej przestawiamy krótki przewodnik po ciążowej diecie.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Dieta ciężarnej nie odbiega znacząco od diety zdrowo odżywiającej się kobiety. Wystarczy, że pewne produkty do diety włączymy, a pewne z niej wykluczymy, żeby nasze dziecko było zdrowe, a my w dobrej formie. To łatwiejsze niż się wydaje, a zatem do dzieła!

Czego potrzebuje dziecko

W czasie ciąży modyfikujemy dietę w oparciu o to, jakich mikro i makroskładników potrzebuje do prawidłowego rozwoju nasze dziecko. A potrzebuje większej ilości białka, wapnia, żelaza, witaminy C i kwasu foliowego. Dodatkowo dieta powinna zawierać odpowiednią ilość fosforu, cynku i witamin z grupy B. A oto przykłady produktów zawierających te pierwiastki.

Białko

Znajdziecie je w mięsie i rybach. Postawcie na mięso białe, czyli drób. Jeśli jednak macie niski poziom żelaza, zróbcie ukłon w stronę mięsa czerwonego, najlepiej wołowiny.

Ryby to osobny i dość złożony temat. Najlepiej wybierać te tłuste, bo mają cenne kwasy omega-3, wpływające na prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Powinny być to gatunki pochodzące z otwartych mórz np. dorsz, makrela czy sielawa. Lekarze odradzają ciężarnym spożywanie dużych i drapieżnych ryb np. rekina, marlina czy miecznika, które odżywiając się innymi rybami i skorupiakami, zbierają morskie zanieczyszczenia. Uważajcie też na tuńczyka, bo ma dużą zawartość rtęci, która może uszkodzić rozwijający się układ nerwowy dziecka.

Wapń

Szklanka mleka krowiego, ryżowego czy owsianego powinna pojawić się w codziennej diecie. Jeśli lubisz sery, to unikaj tych wyrabianych z mleka niepasteryzowanego. Może ono bowiem zawierać bakterię Listeria, wywołującą listeriozę - chorobę, która może doprowadzić do poronienia lub wad rozwojowych u noworodków.

Szklanka mleka dziennie to podstawa

Żelazo

W czasie ciąży powinnaś spożywać 3 mg na dobę.

- Jego niedobory odbudujesz, jedząc migdały, siemię lniane i zarodki pszenne - mówi dietetyk TVN Meteo Active Aneta Łańcuchowska. Spore ilości żelaza znajdziesz też w warzywach strączkowych, brokułach, twarogu i mięsie.

Witamina C

Jest niezbędnym składnikiem procesu powstawania tkanki łącznej, spajającej tkanki organizmu i usprawniającej transport składników między nimi.

Największe jej ilości posiadają czarne porzeczki, cytrusy (cytryny, pomarańcze, grejpfruty) czerwona papryka i natka pietruszki.Znajdziesz ją też w brukselce, kapuście, kalafiorze, rzepie, zielonym groszku, kalarepie i szparagach.

Kwas foliowy

Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układów krwiotwórczego i nerwowego oraz do rozwoju wszystkich komórek ustrojowych. Zalecaną dawkę 0,4 mg na dobę powinnaś zażywać już na trzy miesiące przed zajściem w ciążę, jeżeli chcesz uniknąć wystąpienia u płodu wad cewy nerwowej (bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa, przepuklina oponowo-rdzeniowa). Wady te mogą powstać podczas pierwszych czterech tygodni życia płodowego, kiedy kobieta często jeszcze nie wie, że jest w ciąży.

Natomiast w czasie trwania ciąży zapotrzebowanie na kwas foliowy wzrasta czterokrotnie. Lekarz prowadzący na pewno zapisze ci preparat z odpowiednią dawką tego kwasu. Naturalnie znajdziesz go w w warzywach, ryżu, soi, kiełkach pszenicy, żółtkach jaj, szpinaku, szparagach, rzepie, soczewicy, ryżu, soku z pomarańczy, fasoli, cykorii.

Fosfor

To składnik budulcowy organizmu, znajduje się w kościach i zębach a także tkankach miękkich i płynach ustrojowych. Najwięcej fosforu znajdziecie w nasionach słonecznika, kaszy gryczanej, migdałach i płatkach owsianych.

Cynk

To kluczowy mikroskładnik dla funkcjonowania naszego organizmu. Jest niezbędny do prawidłowego działania około 200 różnych enzymów, w tym również tych odpowiedzialnych za budowę białka oraz DNA i RNA. Odpowiada także za prawidłowy podział komórek i z tego powodu jest szczególnie ważny dla rozwoju płodu. Zapobiega m.in. wadom wspomnianej cewy nerwowej.

Znajdziecie go w pestkach dyni, białej fasoli, migdałach, gorzkiej czekoladzie i zielonym groszku.

Jeść za dwoje czy nie?

To pytanie najczęściej zadają sobie ciężarne, a odpowiedź jest prosta: nie. W pierwszym trymestrze ciąży (1 a 13 tydzień) dobowe zapotrzebowanie na energię nie wzrasta. Dopiero w II i III trymestrze musisz dołożyć do swojego menu dodatkowo 300 kcal, tyle ma np. tost razowy z masłem orzechowym np. migdałowym. A zatem dziennie powinnaś dostarczać swojemu organizmowi ok. 2400 dobrych kalorii.

Czego unikać

Unikaj pustych kalorii. Odstaw więc fast foody, gazowane napoje i słodycze. Zapomnij o alkoholu. Zminimalizuj ilość wypijanej kawy do jednej słabej na dzień.

Zwróć szczególną uwagę na obróbkę termiczną pokarmów. W ciąży nie powinno się jeść jajek na miękko, żeby nie zarazić się salmonellą. Jak ognia należy też unikać surowego czy niedosmażonego mięsa, żeby nie zarazić się toksoplazmozą.

Zapominamy też o nowalijkach. Bo jest w nich dużo środków ochrony roślin, pestycydów czy azotanów. - Lepiej w tym sezonie postawić na warzywa, takie jak marchewka, pietruszka, seler, buraki lub mrożone brokuły czy kalafior - radzi dietetyk Aneta Łańcuchowska.

Czekoladę zamień na owoce

Bezpieczne warzywa i owoce

Dodatkowo kobiety w ciąży powinny zwracać szczególną uwagę na mycie warzyw czy owoców. Aby wyeliminować z nich pestycydy i drobnoustroje najpierw wkładamy dany owoc czy warzywo do wody z octem, a następnie do wody z proszkiem do pieczenia lub sodą oczyszczoną.

Uczymy się na błędach innych

O tym jak odpowiednio odżywiać się w ciąży dowiadujemy się z magazynu "Pożegnanie z wagą" na antenie TVN Meteo Active. Jedna z jego bohaterek Magda Wiecierzyńska jest w 14. tygodniu ciąży. Podobnie jak większość mam chce zdrowo się odżywiać i do rozwiązania za dużo nie przytyć. Do tej pory przybyły jej tylko dwa kilogramy. Nie ma typowych dla kobiet w ciąży zachcianek, a raczej odczuwa awersję do niektórych potraw. Dietetyk Aneta Łańcuchowska podpowiada, co Magda powinna wkładać na talerz, a które produkty wyeliminować z diety.

Co jeść, żeby nie przytyć w ciąży?
Co jeść, żeby nie przytyć w ciąży?

Ortoreksja w ciąży?

Aktywność w czasie ciąży - proszę bardzo, zdrowe odżywianie - jak najbardziej, jednak do ginekologów coraz częściej zgłaszają się panie, które przesadnie dbają o siebie podczas tych dziewięciu miesięcy. W strachu przed przytyciem przechodzą na restrykcyjne diety lub nadmiernie ćwiczą.

- Zwykle jest to objawem zaburzeń osobowości u kobiet niedojrzałych, niegotowych na ciążę - opowiada dr n.med. Barbara Suchońska, specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii, kierownik Ambulatorium I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Bez obaw - zdrowo się odżywiając i umiarkowanie ćwicząc nie powinnaś mieć problemów z nadprogramowymi kilogramami. Lekarze są zgodni, żeby po ciąży nie zostać z balastem 10, 20 czy 30 kg w trakcie jej trwania powinnaś przybrać na wadze od 11,5 kg (jeśli do szczupłych kobiet nie należysz) do 16 kg (jeśli jesteś osobą bardzo szczupłą).

O prawidłowym odżywianiu w ciąży, restrykcyjnych dietach i nadprogramowych kilogramach opowiada Ewa Podkaminer, lekarz internista z CM Damiana.

Jak powinny odżywiać się kobiety w ciąży?
Jak powinny odżywiać się kobiety w ciąży?TVN Meteo Active

Autor: Magdalena Raban/map / Źródło: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W piątek wieczorem nad częścią Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu i silny wiatr.

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodzą w piątek nad częścią Polski. Szczególnie niebezpiecznie jest na Mazurach. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia przedstawiające burzowy wał, który uformował się nad jeziorem Pluszne Wielkie.

Burzowy wał nad jeziorem. "Na Mazurach jest bardzo niebezpiecznie"

Burzowy wał nad jeziorem. "Na Mazurach jest bardzo niebezpiecznie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 03.05. W nocy burze pojawią się w wielu regionach kraju. W dzień również zagrzmi. Termometry pokażą maksymalnie 25 stopni.

Pogoda na jutro - sobota 03.05. Nocą będzie grzmieć, w dzień do 25 stopni

Pogoda na jutro - sobota 03.05. Nocą będzie grzmieć, w dzień do 25 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i wiatr osiągający w porywach prędkość do 90 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Uwaga na burze. W mocy pomarańczowe i żółte alarmy

Uwaga na burze. W mocy pomarańczowe i żółte alarmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W piątek na terenie rezerwatu "Źródliska Jasiołki" niedaleko Woli Wyżnej, w pobliżu granicy ze Słowacją, wybuchł pożar. Strażacy gasili go blisko pięć godzin.

Pożar torfowiska przy granicy ze Słowacją. Gaszenie trwało kilka godzin

Pożar torfowiska przy granicy ze Słowacją. Gaszenie trwało kilka godzin

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Pogoda na majówkę 2025. Weekend przyniesie części kraju burze z ulewnym deszczem i opadami gradu. W nowym tygodniu czeka nas ochłodzenie, miejscami temperatura nie przekroczy 11 stopni.

Czy odpoczniemy od niebezpiecznych zjawisk?

Czy odpoczniemy od niebezpiecznych zjawisk?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Seria trzęsień ziemi nawiedziła w piątek Cieśninę Drake'a, która oddziela Ziemię Ognistą od zachodniej Antarktydy. Najsilniejszy wstrząs miał magnitudę 7,4 - poinformowała Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS).

Silne trzęsienie ziemi, możliwe tsunami. "Wzywamy do ewakuacji"

Silne trzęsienie ziemi, możliwe tsunami. "Wzywamy do ewakuacji"

Źródło:
PAP, Reuters, USGS

W piątek w wielu regionach Polski spodziewane są burze, którym towarzyszyć mają ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Niewykluczone, że lokalnie spadnie grad. Jak będzie wyglądać wędrówka gwałtownych zjawisk przez nasz kraj? Sprawdziła to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Tak będą wędrować burze. Sprawdź mapy

Tak będą wędrować burze. Sprawdź mapy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W świetle danych meteorologicznych z ostatnich dekad majówki w Polsce to często całe spektrum zjawisk pogodowych, jakie pojawiają się w ciągu całego tego miesiąca, jak i w ciągu całej wiosny. Maj to miesiąc, w którym odnotować możemy zarówno rekordy zimna, jak i ciepła. Zarówno w XX wieku, jak i w ostatnich dekadach na początku maja napływały do naszego kraju masy powietrza z Arktyki, niosące opady śniegu oraz mróz. Płynęły również masy powietrza zwrotnikowego znad północnej Afryki, niosące wzrost temperatury do 30 stopni Celsjusza.

Od upału po śnieg. Te majówki zapamiętamy szczególnie

Od upału po śnieg. Te majówki zapamiętamy szczególnie

Źródło:
TVN24+

Gwałtowna burza przeszła przez zachodnią część amerykańskiego miasta Cleveland położonego w stanie Ohio. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr wyrwał drzewo z korzeniami, które runęło na pobliski dom.

Potężne drzewo runęło na dom. "Uważajcie na wiosenne burze"

Potężne drzewo runęło na dom. "Uważajcie na wiosenne burze"

Źródło:
CNN, cleveland19.com, fox8.com

Do części Polski dotarła niewielka porcja pyłu saharyjskiego, co może skutkować lekkim zmętnieniem koloru nieba. Skąd się wzięło to zjawisko i jak długo z nami zostanie? Sprawdź.

Pył znad Sahary nad Polską. "Może nadać niebu lekko śmietankowy kolor"

Pył znad Sahary nad Polską. "Może nadać niebu lekko śmietankowy kolor"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czasami rozróżnienie, które drzewa pylą najbardziej, sprawia problemy nawet ekspertom. Naukowcy z kilku amerykańskich uczelni opracowali metodę, która może w tym pomóc. Do jej stworzenia wykorzystano sztuczną inteligencję.

Jak rozróżnić pyłki roślin? Z pomocą może przyjść AI

Jak rozróżnić pyłki roślin? Z pomocą może przyjść AI

Źródło:
University of Texas - Arlington

Organ zajmujący się ochroną praw człowieka bada doniesienia, według których ​​ponad 100 dzieci w indyjskim mieście Mokama zachorowało po zjedzeniu szkolnego obiadu. W posiłku znaleziono martwego węża.

Martwy wąż w jedzeniu. Zachorowało ponad sto dzieci

Martwy wąż w jedzeniu. Zachorowało ponad sto dzieci

Źródło:
BBC

Arapaima to jedna z największych na świecie słodkowodnych ryb. Jak alarmują brazylijscy naukowcy, gatunek szybko rozprzestrzenia się w tamtejszych rzekach, wpływając negatywnie na lokalne ekosystemy. Pokaźnych rozmiarów ryba jeszcze kilkadziesiąt lat temu była uznawana za wymarłą.

Kiedyś prawie wyginęła, teraz jest dużym problemem

Kiedyś prawie wyginęła, teraz jest dużym problemem

Źródło:
PAP, UOL, DOL, tvnmeteo.pl

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ma wejść w atmosferę Ziemi w drugim tygodniu maja. Obiekt, który miał zebrać informacje na temat atmosfery Wenus, na skutek problemu technicznego spędził ponad pół wieku na orbicie okołoziemskiej. Badacze wciąż nie wiedzą, w którym miejscu mogą spaść fragmenty sondy - a niewykluczone, że i cały obiekt.

Radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię. Możliwe, że w całości

Radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię. Możliwe, że w całości

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", space.com, EarthSky

Na zachód od Jerozolimy szaleją pożary. Ponad sto zastępów strażaków i samoloty gaśnicze wciąż walczą z ogniem trawiącym lasy - poinformowała w czwartek izraelska straż pożarna. Otwarto zamknięte wcześniej drogi i kolej łączącą Jerozolimę z Tel Awiwem.

Kilkanaście osób zostało rannych, dwóch strażaków hospitalizowano

Kilkanaście osób zostało rannych, dwóch strażaków hospitalizowano

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Times of Israel, BBC

Alergia na orzechy dotyka nawet jednego na 200 dorosłych - donosi stacja BBC. Może wywołać różne reakcje, od łagodnych, jak swędzenie i pokrzywka, po ciężkie, takie jak wstrząs anafilaktyczny. 28-letniemu Chrisowi udało się pokonać alergię na orzeszki ziemne, choć pewnego dnia prawie przez nią umarł. - Teraz jem je codziennie na śniadanie - powiedział w rozmowie z BBC.

Alergia na orzeszki ziemne prawie go zabiła. "Teraz jem je codziennie"

Alergia na orzeszki ziemne prawie go zabiła. "Teraz jem je codziennie"

Źródło:
BBC

Burze nadciągnęły nad Nową Zelandię. W stolicy kraju Wellington wydane zostało czerwone ostrzeżenie przed porywistym wiatrem - podmuchy są tam najsilniejsze od ponad dekady. Na południowej wyspie, w mieście Christchurch, ulewy spowodowały powodzie błyskawiczne. W regionie ogłoszono stan wyjątkowy.

Czerwony alert w stolicy. Wichury sparaliżowały lotnisko

Czerwony alert w stolicy. Wichury sparaliżowały lotnisko

Źródło:
Reuters, The NZ Herald

Łosie spacerowały po ulicy na warszawskim Bemowie. Jak opowiadała Reporterka24, która uwieczniła ich wyprawę, zwierzęta nie wydawały się wystraszone. Przedstawiciele tego gatunku czasami pojawiają się w lasach otaczających Warszawę.

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Źródło:
Kontakt24, Lasy Miejskie Warszawa

Majówka jak co roku przyciąga w Tatry tłumy odwiedzających. Tragedia, do jakiej doszło na Rysach w weekend, pokazuje jednak, że góry pozostają niebezpieczne nawet wtedy, gdy u ich podnóży panuje łagodna, wiosenna aura. Dla osób, które nie mają doświadczenia we wspinaczce, nierozsądna wyprawa może skończyć się tragicznie. O zasadach bezpieczeństwa, które każdy z nas powinien znać przed wyjściem w góry, rozmawialiśmy z przewodnikiem tatrzańskim i edukatorem Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomaszem Zającem.

"Nie myślimy w kategoriach wiosny, tylko zimy". Jak zdobywać szczyty w maju i przeżyć

"Nie myślimy w kategoriach wiosny, tylko zimy". Jak zdobywać szczyty w maju i przeżyć

Źródło:
TVN24+

Czym żywią się wilki żyjące w rejonie Ujścia Warty? - Pomimo obecności kilku tysięcy wolno wypasanych krów i kilkuset koni odżywiają się przede wszystkim dzikimi gatunkami ssaków - donoszą naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Według badaczy wpływ na to ma sposób wypasu inwentarza oraz niepozbawianie krów rogów.

Wolą dzikie kopytne od bydła i koni  

Wolą dzikie kopytne od bydła i koni  

Źródło:
PAP

Uśpione wulkany też mogą wykazywać pewną aktywność. Jak wynika z najnowszych badań, głęboko pod stożkiem Uturuncu w Boliwii dochodzi do przemieszczania się gazu i płynów, co powoduje wznoszenie terenu. Naukowcy tłumaczą, że obserwacja "wulkanu zombie" pomoże nam w zrozumieniu procesów zachodzących w skorupie ziemskiej.

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Źródło:
Cornell University, USGS

Burza piaskowa nawiedziła południowy i środkowy Irak, znacząco ograniczając widzialność. W mieście Basra prawie 400 osób trafiło do szpitali na skutek inhalacji pyłu. Jak ostrzegają meteorolodzy, takie warunki mogą utrzymać się co najmniej do przyszłego tygodnia.

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Źródło:
Reuters, Shafaq News

Co najmniej dwie osoby nie żyją na skutek burz, które we wtorek przeszły nad centralnymi i wschodnimi Stanami Zjednoczonymi. Do śmiertelnych wypadków doszło w Pittsburghu. Przez pogodę w mieście przez pewien czas były problemy z działaniem systemów alarmowych, wystąpiły także długie przerwy w dostawie prądu.

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN, CBS News

Cieniutki sierp Księżyca pojawił się na polskim niebie. Towarzyszyło mu zjawisko światła popielatego, do którego wystąpienia potrzebne są określone warunki. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

Poznaliśmy datę pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). IGNIS oficjalnie wystartuje 29 maja - poinformowała firma Axiom Space. W jej ramach polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Źródło:
PAP, POLSA

Wychodzące koty powinny być zabezpieczane przed kleszczami. Chociaż statystycznie zwierzęta te rzadziej zapadają na choroby odkleszczowe niż psy, mogą przenosić te pajęczaki w pobliże ludzi. Weterynarze podkreślają również, że koty mają tendencję do maskowania swoich przypadłości, więc nie zawsze musimy wiedzieć, że są chore.

Koty mogą służyć jako "taksówki" dla kleszczy. Da się temu zapobiec

Koty mogą służyć jako "taksówki" dla kleszczy. Da się temu zapobiec

Źródło:
PAP

Suche warunki panujące w wielu polskich lasach mogą sprzyjać zaprószeniu ognia. Leśnicy apelują, by pamiętać o tym podczas majówkowych wypraw w teren. Nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa turystów czekają wysokie kary.

Apel o rozsądne grillowanie. Dotkliwe kary za złamanie przepisów

Apel o rozsądne grillowanie. Dotkliwe kary za złamanie przepisów

Źródło:
PAP, IMGW

Peruwiańskie władze potwierdziły śmierć dwójki dzieci w wyniku powodzi w pobliżu miasta Huaraz na wschodzie kraju. Kataklizm wywołało osunięcie się zbocza góry Vallunaraju, rzeka Casca wystąpiła z brzegów.

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
Reuters, WRadio

Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości Bredene w Belgii przecierali oczy ze zdumienia, gdy na miejscowej plaży woda wyrzuciła na brzeg bobra. Te zwierzęta naturalnie żyją w środowisku słodkowodnym dlatego widok porzuconego ssaka wzbudził nie tylko ciekawość, ale także obawy o jego zdrowie.

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Źródło:
ENEX, Flandersnews

Strażacy walczą z pożarem, który szaleje w pobliżu miasta Taegu w Korei Południowej. Z powodu zagrożenia zamknięto kilka lokalnych szkół. Ogień strawił obszar o powierzchni około 260 hektarów.

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Źródło:
Reuters, The Korea Herald