Mimo trwającej od kilku dni odwilży w górach wciąż da się korzystać z zimy. Najlepsze warunki narciarskie panują w Beskidach i na Podhalu. Gorzej wypadają przy nich pozostałe regiony, ale wciąż w wielu miejscach pracują armatki śnieżne, dbające o komfort jazdy. Turyści muszą uważać na oblodzone szlaki i silny wiatr w szczytowych partiach gór, oraz śledzić komunikaty GOPR i TOPR o zagrożeniu lawinowym.
W ośrodkach narciarskich na Dolnym Śląsku, mimo odwilży, warunki narciarskie są dobre. Z wyprawy w góry powinni zrezygnować natomiast turyści piesi, bo warunki turystyczne są trudne. W Karkonoszach obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego.
Szklarska Poręba z zamkniętą trasą FIS
W Szklarskiej Porębie grubość pokrywy śnieżnej wynosi od 30 do 60 cm. Czynna jest m.in. część kolei linowej na Szrenicę oraz wyciągi na Hali Szrenickiej, a pojeździć można na nartostradach Lolobrygida, Puchatek i Śnieżynka. Zamknięta dla narciarzy jest jedynie nartostrada FIS. Na pozostałych trasach warunki są dość dobre, choć miejscami mogą się pojawiać oblodzenia.
Karpacz: czynna tylko część wyciągów
W Karpaczu leży ok. 60 cm warstwa przewianego śniegu, zachmurzenie jest duże, a temperatura waha się w okolicach 0 st. C. Na terenie miasta czynna jest jedynie część wyciągów, choć warunki są tam nadal dość dobre. W kompleksie "Śnieżka" otwarte są niemal wszystkie nartostrady, a grubość pokrywy śnieżnej dochodzi do 40 cm.
Świerardów Zdrój z zamkniętymi wyciągami
Znacznie pogorszyły się natomiast warunki narciarskie w Świeradowie Zdroju, gdzie temperatura wynosi plus 5 st. C. W mieście zamknięte są wszystkie wyciągi, a pojeździć można jedynie na trasach wokół kolei gondolowej, gdzie nadal leży ok. 90 cm śniegu. Widoczność jest tam dobra, a temperatura wynosi od minus 1 do plus 3 st. C.
W rejonie Polany Jakuszyckiej pobiegać można na wszystkich głównych trasach. Jest bezwietrznie, temperatura wynosi ok. minus 1 st. C, wieje silny wiatr i spodziewane są niewielkie opady śniegu.
Karkonosze: szlaki turystyczne mocno oblodzone
Jak poinformował dyżurny ratownik z karkonoskiej grupy GOPR, warunki turystyczne w górach są trudne. Szlaki są częściowo przetarte, ale miejscami mocno oblodzone. W najbliższych dniach przewidywane jest duże zachmurzenie oraz okresowe opady deszczu. Temperatura wyniesie od plus 2 do plus 7 st. C i będzie wiał dość silny, a momentami porywisty wiatr.
Na Śnieżce grubość pokrywy śnieżnej wynosi ok. 80 cm. Wieje bardzo silny, zachodni wiatr, temperatura wynosi minus 6 st. C, a widoczność jest ograniczona do ok. 50 m. W Karkonoszach obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego.
W Beskidach wciąż ponad metr śniegu
Dobre warunki narciarskie utrzymują się w Beskidach, choć termometry wskazują dodatnie temperatury. Otwarte są niemal wszystkie trasy. W czwartek na beskidzkich stokach pokrywa śniegu sięgała 120 cm, a miejscami dochodziła nawet do 160 cm.
Na trasach w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim leży od 30 do 90 cm śniegu. Otwarte są niemal wszystkie trasy narciarskie o długości ponad 21 km. Zamknięta jest jedynie trasa nr 1 z Hali Skrzyczeńskiej do Czyrnej. Funkcjonują wszystkie wyciągi.
W Centralnym Ośrodku Sportu w Szczyrku otwarte są wszystkie trasy ze Skrzycznego do dolnej stacji kolei linowej: FIS, a także Kaskada i Ondraszek do poziomu Jaworzyny. Leży tam 50 cm śniegu. Działają dwa wyciągi orczykowe i krzesełka do Jaworzyny.
W Szczyrku zjeżdżać można także na Kaimówce (30 cm śniegu) i Beskidku (70-80 cm śniegu).
Dobre warunki są na Przełęczy Salmopolskiej między Szczyrkiem a Wisłą. Czynne są wyciągi Bartuś i Biały Krzyż. Pokrywa śniegu wynosi 80-90 cm.
Wisła z b. dobrymi warunkami
Bardzo dobre warunki są w rejonie Wisły. W ośrodku Soszów otwarte są wszystkie trasy. Funkcjonuje kolej linowa. Śniegu leży tam 50 do 80 cm. Również na Stożku otwarte są wszystkie trasy. Czynne są wyciągi krzesełkowy i talerzykowy przy trasie dla początkujących. Grubość pokrywy wynosi od 40 do 70 cm. W Cieńkowie otwarte są trasy od 1 do 4 (40-80 cm). Zamknięta jest trasa 5.
W wiślańskiej Nowej Osadzie działają wszystkie wyciągi. Na trasach leży od 70 do 110 cm śniegu. Otwarte są obie trasy w Wiśle Klepki (65-90 cm). Zjeżdżać można także w Rowienkach (20-40) i Parteczniku (30-70).
Na Czantorii w Ustroniu otwarta jest trasa czerwona. Pokrywa śniegu wynosi od 15 do 120 cm. Działa kolej linowa i wyciąg Solisko. Zjeżdżać można także na Palenicy (55 cm). Na Palenicy warunki są bardzo dobre. Białego puchu jest tam około 90 cm.
W ośrodku Pilsko w Beskidzie Żywieckim otwarte są wszystkie trasy z wyjątkiem 7 z Hali Miziowej do Hali Szczawiny.
W stacji ZwardońSki w Zwardoniu działają wszystkie wyciągi, w tym "śnieżny raj" dla najmłodszych. Leży tam około 60 cm śniegu.
Na Żarze w Międzybrodziu Żywieckim zjeżdżać można po trasie głównej i na polanie Żar (50-95 cm). Funkcjonuje kolej linowo-terenowa i orczyk.
Dobre warunki są na Pracicy w Rzykach koło Andrychowa (60-160 cm). Na Mosornym Groniu w Zawoi otwarta jest trasa FIS. Czynny jest wyciąg krzesełkowy, Baca, Wojtek i Kolisty Groń. W tym rejonie leży od 30 do 95 cm śniegu.
Podhalańskie stoki sztucznie dośnieżane
Na Podhalu i w południowo-wschodniej Małopolsce od kilku dni panuje odwilż, jednak nadal na sztucznie dośnieżonych stokach można dobrze pojeździć na nartach. Pokrywa na trasach waha się od 20 do ponad 100 cm.
Na Podhalu tylko w nocy temperatura spada do około zera, natomiast w ciągu dnia słupek rtęci wędruje nawet do plus pięciu stopni i śnieg na trasach robi się mokry i dość ciężki. O jakość jazdy dbają jednak ratraki, więc warunki na stokach w regionie są dobre. Koleje i wyciągi są czynne do późnych godzin wieczornych, a ruch jest umiarkowany.
Wytyczanych jest coraz więcej tras biegowych. W środę w Kościelisku z udziałem m.in. kilkunastu olimpijczyków uroczyście otwarto dwie pętle o łącznej długości około 10 km. W Zakopanem przygotowano ścieżki na Równi Krupowej, w rejonie nowotarskiego lotniska rozpoczyna się prowadząca w stronę Szaflar około 30 km trasa. Można także pobiegać m.in. w okolicach Białego Dunajca oraz w rejonie Koninek na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego.
W Tatrach i na Babiej Górze obowiązuje drugi w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego, a niektóre szlaki mogą być mocno oblodzone.
Bieszczady spokojne, bez wiatru
Na trasach zjazdowych w Bieszczadach i Beskidzie Niskim są dobre warunki dla narciarzy. Leży od 40 do 70 cm śniegu. Jest bezwietrznie lub wieje słaby wiatr. W czwartek rano termometry pokazywały od zera do dwóch stopni Celsjusza powyżej zera.
Wyciągi pracują m.in. w Weremieniu k. Leska oraz na stokach Laworty i Gromadzynia w Ustrzykach Dolnych. Dobre warunki są także na trasie zjazdowej w Chyrowej k. Dukli w Beskidzie Niskim oraz w Puławach k. Rymanowa.
- Są ferie zimowe i zainteresowanie jest spore, ale na stokach nie ma tłoku - powiedział dyrektor ośrodka narciarskiego w Lesku Mariusz Skubisz.
Uprawiający turystykę narciarską powinni pamiętać, że w górnych partiach Bieszczad od kilku dni obowiązuje pierwszy, w pięciostopniowej, rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego.
Powyżej górnej granicy lasów wieje też wiatr przekraczający 50 km/h. Na połoninach śnieg jest zmrożony, w bieszczadzkich dolinach mokry.
Na Podlasiu pogoda nie sprzyja jeździe
Ośrodki narciarskie są czynne w woj. podlaskim, ale panują tam niesprzyjające warunki do jazdy. W czwartek rano padał deszcz i utrzymuje się dodatnia temperatura.
Na Suwalszczyźnie od kilku dni jest odwilż, ale śnieg zachował się na stokach. Pomimo ferii zimowych nie ma za dużo chętnych do szusowania.
W Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji Szelment koło Suwałk czynnych jest dziesięć tras narciarskich: cztery tzw. łatwe, cztery trudne i dwie bardzo trudne - o długości 500 metrów. Leży od 30 cm do 60 cm śniegu. W sobotę zaplanowano snowboardowe zawody w skokach na poduchę powietrzną, a w niedzielę slalom gigant o puchar marszałka woj. podlaskiego.
Szusować można także w Dąbrówce k. Suwałk. Na stoku leży tam ok. pół metra śniegu.
Cztery trasy czynne są także w ośrodku Rybno k. Łomży. Jest tam ok. pół metra śniegu.
Autor: mm/mj / Źródło: PAP