Sklepowe półki uginają się od produktów oznaczonych jako fit/light. Duży wybór takich artykułów jest odpowiedzią firm spożywczych na coraz większą potrzebę zdrowego trybu życia i gloryfikację smukłego ciała. Czy faktycznie spożywanie ich pozytywnie wpływa na naszą sylwetkę? Razem z dietetykiem medycznym sprawdzamy czy warto po nie sięgać.
By otrzymać wymarzone efekty i zgubić parę kilo, dobrze jest obniżyć kaloryczność spożywanych posiłków. Jednak znaczna część ludzi stosuje "własną dietę" polegającą na konsumowaniu produktów fit/light/slim. Dietetycy ostrzegają: posiłki powinny być bogate w wartościowe składniki odżywcze.
Produkty fit
- Najczęściej są to produkty o obniżonej zawartości lub całkowicie pozbawione dodatku cukru lub tłuszczu. Produkty te mają nam ułatwić dbanie o sylwetkę, zapewnić szybszą redukcję masy ciała oraz dać poczucie dbania o swoje zdrowie - wyjaśnia dietetyk medyczny mgr Magdalena Uchman.
Niestety większość tego typu produktów wprowadza konsumentów w błąd. Należy pamiętać, że odjęcie jakiegoś składnika z produktu warunkuje konieczność dodania innego składnika, który zajmie jego miejsce - dodaje.
Bogate w... konserwanty
By produkty fit były jadalne, producenci muszą zastąpić cukier lub tłuszcz innymi dodatkowymi substancjami.
- Cukier ma działanie konserwujące. Duży dodatek cukru zapobiega namnażaniu się bakterii. Jeśli zabierzemy go z produktów, które tradycyjnie zawierają dodatek cukru np. dżemy, trzeba zastosować środki o takim samym działaniu - konserwanty. Mamy więc do wyboru zjeść mniejszą ilości produktu z dodatkiem zwykłego cukru lub większą z dodatkiem substancji dodatkowych - wyjaśnia Magda.
Słodziki, które zastępują cukier m.in. aspartam, sorbitol, mannitol, mimo, że są pochodzenia naturalnego, w nadmiarze powodują znaczne problemy z zasypianiem i trawieniem. Niektórzy naukowcy są przekonani, że nadwyżka tych substancji zwiększa nasz apetyt. W efekcie jemy więcej i częściej.
Cukier zamiast tłuszczu, tłuszcz zamiast cukru
Bardzo często w produktach, które szczycą się brakiem cukru, znajduje się tłuszcz. Warto czytać etykiety, by nie dać się nabrać na alternatywne składniki.
Więcej mitów na temat diet i odchudzania opowiadała dietetyk Aneta Łańcuchowska.
Autor: PW/rp / Źródło: TVN Meteo Acitve