Cztery ofiary śmiertelne i tysiące interwencji. Skutki nawałnic w Polsce

Skutki nawałnic w całej Polsce
Skutki nawałnic w całej Polsce
tvn24
Skutki nawałnic w całej Polscetvn24

W piątek przez kraj przechodzą groźne burze. W wyniku nawałnic zginęły cztery osoby. Wichury i ulewy spowodowały podtopienia i utrudnienia w komunikacji miejskiej oraz na kolei. Strażacy interweniowali ponad sześć tysięcy razy.

W piątek od samego rana w Polsce pojawiają się burze. Instytut Meteorologii i gospodarki Wodnej ostrzega przed groźnymi zjawiskami. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju. Skutki nawałnic odczuli mieszkańcy wielu regionów kraju. W całej Polsce strażacy interweniowali ponad sześć tysięcy razy, a na skutek burz zginęły cztery osoby.

Wielkopolska

Przed południem nawałnice przetoczyły się przez Wielkopolskę. W Poznaniu zalane były m.in. ulice Dolna Wilda, Żelazka, Strzelecka, Głogowska przy Dworcu Zachodnim, Kobylepole oraz Baraniaka. Karetka jadąca na sygnale próbowała ominąć zalany odcinek jezdni zjeżdżając na pobocze. Po chwili utknęła w błocie. Koła kręciły się w miejscu i kierowca w żaden sposób nie mógł ruszyć dalej. Z pomocą ruszyli przechodnie, którzy pchając ją od tyłu, wypchnęli karetkę z powrotem na ulicę Dolna Wilda w Poznaniu.

W kilku miejscach w Poznaniu, przez zalane torowiska, stawały tramwaje. Obecnie ruch tramwajowy w całym mieście odbywa się bez utrudnień. Jak informuje rzecznik prasowy Lecha Poznań, woda wdarła się też do wydziału paszportowego Urzędu Wojewódzkiego. "Podobno standard przy ulewach" - napisał na Twitterze.

Ulica Serbska w Poznaniu zamieniła się w rzekę. Jeden z samochodów utknął tam w wodzie. Potrzebna była pomoc drogowa.

Łódzkie

Silny wiatr przewrócił drzewo na jadący samochód osobowy w Zgierzu. W pojeździe jechały trzy osoby, na miejscu zginął 60-letni kierowca, dwoje pasażerów trafiło do szpitala.

Mężczyzna, który jechał jedną ze zgierskich, bocznych ulic nie miał szans na przeżycie. Duża topola runęła na samochód, w którym jechał z dwojgiem pasażerów. - Kierowca zginął na miejscu. Osoba, która z nim jechała ma połamane kończyny i obrażenia klatki piersiowej. Trzecia z podróżujących osób uniknęła poważniejszych obrażeń, ale jest w szoku - informuje asp. Sławomir Góral ze zgierskiej policji. Do tragedii przyczyniły się wichury, które po godz. 12 przeszły przez województwo łódzkie.

Tylko w województwie łódzkim strażacy musieli interweniować ponad 200 razy - najczęściej do powalonych lub połamanych drzew.

Drzewo runęło na samochód w Zgierzu
Drzewo runęło na samochód w ZgierzuTVN 24

Kujawsko-pomorskie

W Niechłoninie wiatr oderwał fragment elewacji od ściany szczytowej budynku gospodarczego. Gruz runął na znajdującego się w pobliżu budynku mężczyznę. Po odgruzowaniu lekarz stwierdził jego zgon.

Sporo pracy mają też służby w Bydgoszczy. Opady deszczu były na tyle intensywne, że woda zalała drogi i piwnice domów. Najgorsza sytuacja jest na osiedlu Osowa Góra.

Skutki nawałnic w Bydgoszczy
Skutki nawałnic w Bydgoszczytvn24

Mazowieckie

Przed godz. 13 nad Warszawę dotarł front burzowy, który przemieszcza się na wschód. Straż pożarna potwierdza, że sytuacja jest bardzo trudna. - W ciągu 40 minut dostaliśmy ponad 150 zgłoszeń, a ich liczba nieustannie rośnie. Interweniujemy w sprawie złamanych gałęzi czy powalonych drzew - mówił Dominik Leśniakiewicz z biura prasowego straży pożarnej. - Na ul. Jagiellońskiej między Ratuszową a placem Hallera drzewo przewróciło się na tory tramwajowe. Były utrudnienia w ruchu, tramwaje nie jeździły w obu kierunkach - informuje Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl. Na ulicy Ratuszowej zablokowane były też chodniki. - Wszystko przez przewrócone drzewa. W parku praskim i na terenie zoo szkód jest bardzo dużo - dodaje Zieliński. Podobna sytuacja wydarzyła się na ul. Marszałkowskiej. - Przy ogrodzie Saskim drzewo przewróciło się na trakcję. Zablokowany jest ruch tramwajowy w oby kierunkach - dodaje Lech Marcinczak z tvnwarszawa.pl. Nasi reporterzy informują też o innych niebezpiecznych wydarzeniach. - Przy ul. Natolińskiej drzewo przewróciło się na budynek przedszkola - mówi Lech Marcinczak.

- Przy wylocie z tunelu w kierunku Wilanowa drzewo przewróciło się na jezdnię. Zablokowany jest jeden z trzech pasów (skrajnie prawy). Tworzą się korki, kierowcy powinni się przygotować na duże utrudnienia - ostrzega Tomasz Zieliński. Drzewo runęło też na dwa samochody przy ul. Nowy Zjazd. - Zdarzenie wymagało interwencji straży pożarnej, którzy musieli uwolnić samochód. Teraz sytuacja jest już opanowana - relacjonował Zieliński około godz. 14.

Trzecia osoba zginęła w miejscowości Załuski (woj. mazowieckie). To pracownik budowlany, na którego przewróciła się jedna z budowanych ścian.

Zakopane i okolice

Burze, które pojawiły się w piątek w Polsce spowodowały straty w wielu miejscach. W Zakopanem wybuchł pożar po tym, jak wiatr przewrócił słup energetyczny. Tamtejsi strażacy musieli interweniować ponad 40 razy - wyjeżdżali głównie do powalonych drzew i zerwanych linii energetycznych. Wichura zerwała fragment dachu z jednej ze szkół w Zakopanem.

W miejscowości Nowe Bystre (okolice Zakopanego) konar drzewa przygniótł matkę z trójką małych dzieci. W najgorszym stanie jest dwuletnia dziewczynka.

- Jej życie jest zagrożone. Konieczne było przetransportowanie jej śmigłowcem ze szpitala w Zakopanem do placówki o wyższym stopniu referencyjności - powiedział na antenie TVN24 mł. asp. Krzysztof Waksmundzki z policji w Zakopanem. Jej dwóch braci (3 i 5 lat) oraz matka są w stanie dobrym. Wszyscy są obecnie w szpitalu w Zakopanem.

Opolszczyzna

Wiatr uszkodził też fragment muru budowanego w pobliżu przedszkola w Opolu. Kilka kilometrów dalej, w Krapkowicach (woj. opolskie) i Kędzierzynie Koźlu drzewa przygniotły samochody. Na szczęście nikogo nie było w środku. Strażacy z Opola i okolic musieli interweniować ponad 140 razy w związku z aurą.

Warmia i Mazury

W Elblągu nurt wezbranej rzeki Babica porwał przechodzącą przez kładkę kobietę - mimo, że udało się ją wyciągnąć z wody - zmarła. Wichury przechodzą jeszcze przez wschodnie regiony kraju. W Olsztynie organizatorzy turnieju siatkówki plażowej Grand Slam Olsztyn 2016 przerwali mecze.

Do godz. 16. warmińsko-mazurscy strażacy interweniowali 160 razy, w okolicach Elbląga wyłączonych jest 7 stacji transformatorowych.

Na Podlasiu po burzach odnotowano prawie 400 interferencji strażaków, a prawie 90 tys. odbiorców nie miało prądu, największe straty są w powiecie wysokomazowieckim.

Utrudnienia na kolei

Służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych SA od rana odnotowano kilkanaście lokalizacji, w których drzewa utrudniły przejazd pociągów. O godzinie 17.30 utrudnienia dotyczyły 5 lokalizacji. Na północy kraju drzewa blokują przejazd z Iławy do Olsztyna oraz na południu z Soli do Zwardonia i z Sędziszowa Małopolskiego do Ropczyc. Drzewo zatrzymało pociąg na trasie Miąsowa - Jędrzejów w woj. świętokrzyskim, a powalone gałęzie blokują trasę Warszawa - Radom na odcinku Lesiów - Bartodzieje.

Aby zapewnić podróż, wprowadzona była zastępcza komunikacja autobusowa. Pasażerowie w pociągach otrzymywali na bieżąco informacje o ewentualnych utrudnieniach. Ze względu na niestabilną sytuację pogodową PLK powołały Regionalne Sztaby w Gdańsku, Sosnowcu i Lublinie.

Autor: AD/jap / Źródło: TVN24, TVN Warszawa, TVN24 Poznań, Kontakt24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami związanymi z intensywnymi opadami śniegu. W kilku powiatach na południu Polski obowiązują żółte alarmy.

W tych regionach aura będzie niebezpieczna. Ostrzeżenia IMGW

W tych regionach aura będzie niebezpieczna. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Poniedziałek 23.12 będzie przeważnie pochmurny z chwilami rozpogodzeń - tylko lokalnie na południowym wschodzie może popadać deszcz ze śniegiem i śnieg. W ciągu dnia termometry pokażą maksymalnie 5 stopni Celsjusza, a we wszystkich regionach odczujemy chłód.

Pogoda na dziś - poniedziałek 23.12. Zza chmur wyjdzie słońce, ale lokalnie sypnie śniegiem

Pogoda na dziś - poniedziałek 23.12. Zza chmur wyjdzie słońce, ale lokalnie sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org