Seks jest bardzo ważną częścią naszego życia. Niestety wyniki najnowszych badań pokazują, że zaledwie 42 proc. Polaków jest zadowolonych ze swego życia seksualnego. Okazuje się także, że nasza praca ma duży wpływ na to, czy zdradzamy.
W środę podczas IX Ogólnopolskiej Debaty o Zdrowiu Seksualnym w Warszawie Zbigniew Izdebski, polski pedagog i seksuolog, upublicznił raport "Seksualność Polaków 2017". Specjalista powiedział, że w podejściu do seksu uwidaczniają się coraz większe różnice międzypokoleniowe, które mogą świadczyć o zmianie obyczajowej wśród młodszych Polaków. 30- i 40-latkowie stali się podobni do 20-latków i są bardziej zadowoleni z życia seksualnego, a także bardziej otwarci na wiele zachowań seksualnych niż ludzie po pięćdziesiątce.
Sondaż był przeprowadzany od grudnia 2016 r. do stycznia 2017 r. na reprezentatywnej grupie 2,5 tys. Polaków w wieku co najmniej 18 lat.
42 proc. zadowolonych
Z badań wynika, że seks odgrywa istotną lub bardzo istotną rolę u 40 proc. dorosłych Polaków, a 42 proc. ankietowanych jest zadowolonych ze swego życia seksualnego. Obecnie, tak jak w poprzednich badaniach, okazało się także, że bardziej zadowoleni są mężczyźni (55 proc.) niż kobiety (49 proc.).
- Jednak wśród osób w wieku 30-49 lat zadowolonych ze swego życia seksualnego jest 70 proc. badanych, a u osób 50 plus jedynie 36 proc. - podkreślił Izdebski.
Prof. Izdebski tłumaczył, że osoby po 50. roku życia często są samotne i nie mają partnera seksualnego, jednak niepokojące jest jego zdaniem to, że nawet dla wielu z tych, którzy są w stałych związkach, seks jest mało ważny.
W grupie 18-29 lat zadowolonych z tego powodu jest 53 proc. ankietowanych.
Coraz mniej Polaków uprawia seks
Raport wykazał, że w ostatnim roku 76 proc. Polaków w wieku 18-49 lat uprawiało seks (w tym względzie nie badano osób po pięćdziesiątce), czyli o 3 punkty procentowe mniej niż w 2011 r. i aż o 10 punktów mniej w porównaniu do 1997 r. Długość kontaktów seksualnych w tej grupie nie zmieniła się: od 2005 r. trwają one średnio 13-15 minut. Skróciła się gra wstępna - z 20 minut w 2005 r. do 15 minut w 2017 r.
- Jedynie 3 proc. Polaków zdecydowało się na współżycie na pierwszym spotkaniu z nowo poznaną osobą. 38 proc. zrobiło to po kilku spotkaniach, a 47 proc. dopiero po dłuższej znajomości - raportował Izdebski. W przypadku osób w wieku co najmniej 50 lat 2 proc. współżyło na pierwszym spotkaniu, 29 proc. po kilku spotkaniach, a 54 proc. po dłuższej znajomości.
24 proc. ogółu badanych przyznało, że współżyło, choć nie miało na to ochoty (15 proc. mężczyzn i 28 proc. kobiet). 23 proc. osób przyznało, że kiedy było singlem miewało relacje o charakterze seksualnym. Wśród nich było 34 proc. mężczyzn, 14 proc. kobiet oraz jedynie 10 proc. osób po pięćdziesiątce.
Konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii profesor Piotr Gałecki skomentował, że znaczny wpływ na zainteresowanie seksem mają stres i zmęczenie, na które narażonych jest wielu naszych rodaków, często w związku z wykonywaną pracą. Obniżony nastrój wiąże się z mniejszą ochotą na seks.
Nie chcemy zdradzać...
Polacy - bez względu na wiek i płeć - są jednak tradycjonalistami, jeśli chodzi o to, czy będąc w stałym związku można mieć romans i być jednocześnie w innym długotrwałym związku. Ogółem zgodziło się z tym 17 proc. badanych, w tym 15 proc. mężczyzn, 10 proc. kobiet oraz 12 proc. osób po 50. roku życia.
...ale jeśli to robimy, to się nie przyznajemy
Zdrada jest na ogół ukrywana przez naszych rodaków. 71 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie przyznało się do niej. Zrobiło to zaledwie 20 proc. osób, które się jej dopuściły. Gdy partner lub partnerka dowiedziała się o zdradzie, w 35 proc. przypadków (bez podziału na wiek) związek się rozpadł. 25 proc. badanych oświadczyło, że po zdradzie dalej jest w związku, ale relacje w nim się pogorszyły, 20 proc. ankietowanych twierdziło, że nic się nie zmieniło. Taki sam odsetek badanych deklarował, że ich związek po zdradzie się wzmocnił.
Gdy partner lub partnerka nie dowiedziała się o zdradzie, do rozpadu związku doszło jedynie w 12 proc. przypadków, a 57 proc. ankietowanych przyznało, że ich związek się nie zmienił.
- Do zdrady w stałym związku najczęściej dochodzi w związku z wykonywaną pracą - podkreślił Izdebski.
26 proc. badanych Polaków dopuściło się jej po spożyciu dużej dawki alkoholu, 24 proc. w czasie urlopu bez partnera lub partnerki, 17 proc. podczas podróży służbowej, 15 proc. w biurze lub zakładzie pracy, 13 proc. w klubie lub na dyskotece, 11 proc. w czasie wyjazdów integracyjnych, a 10 proc. podczas dłuższego wyjazdu związanego z pracą lub zarobkowania za granicą.
Coraz więcej nieformalnych związków
Kierownik Zakładu Psychologii Społecznej i Środowiskowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach profesor Eugenia Mandal zwróciła uwagę, że nadal 70 proc. Polaków jest w związkach małżeńskich, a jedynie 11 proc. w nieformalnych, mieszkających razem. Jest to jednak znacznie większy odsetek niż kiedyś.
- W 1974 r. takich nieformalnych związków było w naszym kraju zaledwie 1 proc. Obecnie 20 proc. dzieci przychodzi u nas na świat w związkach pozamałżeńskich - dodała.
Aktywność fizyczna także ma wpływ na nasze życie seksualne. Dr Agata Loewe z Instytutu Pozytywnej Seksualności, mającym na celu pomoc osobom chcącym poprawić swoje życie seksualne i pogłębić relacje z najbliższymi, wyjaśniała w "Studiu Active" jak sport wpływa na seks.
Autor: zupi/map / Źródło: PAP