W tym roku mija 12 lat, odkąd Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) nieprzerwanie zamieszkują ludzie. Amerykanie śnili o tym od dekad. Serwis scientificamerican.com postanowił pokazać, jak niegdyś je sobie wyobrażali. Najstarszy znany projekt pochodzi z 1869 roku.
Mało kto wie, że jako pierwszy pomysł na powstanie stacji kosmicznej wysunął nie żaden patrzący w niebo astronom, a amerykański pisarz i historyk Edward Everett Hale.
Widoczna poniżej ilustracja to artystyczne wyobrażenie jego "Ceglanego Księżyca", orbitującego wokół Ziemi, żeby pomagać w nawigacji statków.
Austriacki inżynier Hermann Potocnik, znany tez jako Hermann Noordung, był autorem pierwszych technicznych rysunków stacji kosmicznej. Powstały one w 1929 roku.
Trzyczęściowa stacja składa się z przestrzeni mieszkalnej, pokoju z maszynami oraz obserwatorium, które są ze sobą połączone długimi kablami.
Ta stacja kosmiczna pojawiła się w jednej z broszur NASA w 1959 roku. Mogłaby pomieścić 50 członków załogi, a została pomyślana jako laboratorium, w którym możnaby było poznać skutki lotów kosmicznych na astronautów.
Ten projekt, wymyślony przez Amerykańskie Siły Powietrzne, pochodzi z 1960 roku. Stworzono go, aby ocenić możliwość prowadzenia operacji wojskowych w kosmosie. Miał ponadto zostać przyłączony do sondy kosmicznej Gemini, żeby transportować załogę na orbitę i z powrotem.
Zrezygnowano z niego w 1969 roku, kiedy koszty utrzymania wzrosły do trzech miliardów dolarów.
W 1960 roku, w ramach programu Apollo, powstała ta trzyczęściowa konstrukcja. Miała pomagać w transferze załogi z Ziemi na orbitę i na odwrót.
W kultowym filmie Stanleya Kubricka "2011: Odyseja kosmiczna", nakręconym w 1968 roku, pojawił się projekt stacji kosmicznej wzorowany na modelu wykonanym przez Wernhera von Brauna, pierwszego dyrektora należącego do NASA Marshall Space Flight Center.
W 1969 roku w programie Apollo powstał ten oto pomysł na stację kosmiczną. Miała się ona obracać wokół własnej osi, żeby stwarzać sztuczną grawitację.
W 1984 roku w należącym do NASA Johnson Space Center zaprojektowano maszynę, której niby-dach miał być pokryty panelami słonecznymi.
Oto wizerunek stacji kosmicznej, którego data powstania nie jest znana. Jedyne, co o nim wiadomo, to to, że przedstawia wehikuł ogromnych gabarytów.
A tak wygląda ISS dziś.
Autor: map//ŁUD / Źródło: NASA, scientificamerican.com