Satelita Alos Japońskiej Agencji Kosmicznej wykonał niezwykłe zdjęcie południowej części wyspy Borneo w Azji Południowo-Wschodniej.
Borneo jest podzielone między do Brunei, Malezję oraz Indonezję. Przedstawiony na zdjęciu obszar przynależy do indonezyjskiej części - Kalimantan. Na górze, w środkowej części zdjęcia znajduje się miasto Amuntai. Białe linie to konstrukcje, które stworzył człowiek. Są to między innymi domy, które wybudowane zostały wzdłuż rzek i dróg. Kolorem ciemnoniebieskim zostały oznaczone bagna.
Informacje o roślinności
Fałszywe barwy na zdjęciu dostarczają szczegółowe informacje na temat roślinnego pokrycia terenu. Dzięki tym barwom eksperci są w stanie rozróżnić rodzaj rośliny, oraz stan. Zdjęcia takie są niezwykle potrzebne do monitoringu rolnictwa.
Większość zdjęcia jest zrobiona w czerwonych barwach. Obszary w okolicach bagien są żółte i pomarańczowe. Kolory wskazują, że na tych obszarach uprawiane są inne rośliny (prawdopodobnie ryż) niż w "czerwonych" miejscach na tym zdjęciu. Jasna czerwień na fotografii wskazuje tereny, które pokryte są grubszą warstwą roślinności. W górzystej części Borneo znajduje się jeden z najbardziej zróżnicowanych lasów deszczowych na świecie, a zasoby tego ekosystemu mają ogromną wartość społeczną i gospodarczą na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym.
Satelity monitorują Ziemię
Górzysty teren Borneo porastają lasy deszczowe należące do największych i najbardziej zróżnicowanych na świecie.
Zasoby te zmniejszają się w ostatnich latach przez rozwój plantacji, górnictwa, a także zwiększenie częstotliwości pożarów. Satelity obserwacyjne pomagają monitorować i oceniać sytuację.
Autor: mab/rp / Źródło: space.com
Źródło zdjęcia głównego: JAXA/ESA