Bezlitosna olsza, dokuczliwa topola

Prognoza pogody dla alergików 11.04
Prognoza pogody dla alergików 11.04
Prognoza pogody dla alergików 11.04

Słoneczna pogoda sprawi, że alergicy mogą w środę silniej odczuwać dolegliwości związane z pyleniem uczulających roślin. Szczególnie mocno będą oddziaływać olsza i topola.

Nie ustaje pylenie olszy. W całej Polsce nie będzie obszaru, gdzie można odpocząć od związanych z nim dolegliwości - wszędzie utrzyma się na wysokim albo bardzo wysoki poziomie.

We znaki da się także topola. Wysokie stężenie jej pyłków wystąpi w szerokim pasie ciągnącym się od zachodnich województw i Wybrzeża po Zamojszczyznę. Odrobinę mniej odczuwalne będzie na północnym wschodzie - tam pozostanie na średnim poziomie. Najmniej uciążliwe ma być w Sudetach i Karpatach.

Leszczyna i cis łagodniejsze

Mniej dokuczą alergikom pyłki leszczyny. Na bardzo niskim poziomie utrzymają się w Polsce zachodniej i na Dolnym Śląsku. W środkowym pasie od Pomorza przez centrum po Małopolskę pylenie leszczyny będzie niskie, a we wschodnich województwach średnie.

Od niskiego do średniego - zależnie od wilgotności powietrza - na przeważającym obszarze kraju będzie wahał się poziom pyłków cisu. Północno-wschodnie krańce odnotują niskie pylenie tej rośliny.

Autor: js/ŁUD / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości