Alergia u dzieci – objawy, rozpoznawanie, przyczyny, leki

Alergia u dzieci – jak rozpoznać pierwsze objawy?

W ostatnich dwóch dekadach zaobserwowano znaczny wzrost występowania chorób alergicznych, który w krajach wysokorozwiniętych ma już znamiona epidemii.

Alergia u dzieci – jak rozpoznać pierwsze objawy?

Alergia u dzieci pojawia się coraz częściej i staje się coraz powszechniejszym problemem. W ostatnich latach zaobserwowano znaczny wzrost zachorowań na choroby alergiczne u dzieci, w tym również u niemowląt. Objawy alergii u najmłodszych najczęściej występują pod wpływem alergenów wziewnych i pokarmowych. Znacznie rzadziej obserwuje się u dzieci reakcje alergiczne spowodowane ukąszeniem przez owady, alergenami kontaktowymi lub stosowanymi lekami[1].

Wielu rodziców traktuje pierwsze oznaki alergii u dziecka jako objaw infekcji, co w konsekwencji prowadzi często do niepotrzebnej kuracji antybiotykowej, która obciąża organizm malucha. Jak zatem rozpoznać u dziecka alergię?

Alergia u dzieci w Polsce

W ostatnich dwóch dekadach zaobserwowano znaczny wzrost występowania chorób alergicznych, który w krajach wysokorozwiniętych ma już znamiona epidemii. W ramach programu ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) przeprowadzono badania dotyczące występowania alergii u dzieci w dwóch kategoriach wiekowych – 6-7 lat oraz 13-14 lat. Ustalono, że na choroby alergiczne cierpi 13% dzieci w wieku od 6 do 7 lat i 11% dzieci w wieku od 13 do 14 lat.

Alergiczny nieżyt nosa stwierdzono u 24% dzieci w wieku 6-7 lat i 30% dzieci w wieku 13-14 lat, astmę u 11% i atopowe zapalenie skóry u 9% dzieci w obu grupach wiekowych[2]. Główne czynniki ryzyka zachorowań na alergie dzieli się na osobnicze (w tym między innymi predyspozycje genetyczne) oraz środowiskowe[3].

Na rozwój alergii wpływa również zanieczyszczenie środowiska, palenie papierosów (czynne lub bierne), stężenie alergenów w powietrzu oraz infekcje wirusowe. Zauważa się także istotne różnice w częstości występowania chorób alergicznych w różnych strefach klimatycznych i geograficznych[4].

Alergia u dziecka - ryzyko wystąpienia

Jakie są przyczyny powstawania alergii u dzieci? Choroby alergiczne najczęściej występują w zurbanizowanych środowiskach miejskich, co zwykle jest mocno powiązane z większym zanieczyszczeniem powietrza na tych obszarach. Dzieci mieszkające na wsi znacznie rzadziej zapadają na alergie. W obrębie poszczególnych miast można też zauważyć różnice w tendencji do występowania alergii u dzieci, która jest zwykle wyższa w centrum niż na peryferiach[5].

Ważnym czynnikiem, mającym wpływ na występowanie alergii, są predyspozycje genetyczne. Ich wpływ wykazano w astmie, alergicznym nieżycie nosa, a także innych chorobach alergicznych. Na alergię dużo bardziej narażone są dzieci palaczy – palenie jest bardzo często przyczyną występowania astmy i świszczącego oddechu u najmłodszych.

Na wzrost częstości chorób alergicznych u dzieci (zwłaszcza atopii i alergicznego nieżytu nosa) wpływ ma również poprawa warunków higienicznych w krajach rozwiniętych. Wiąże się to między innymi z różnicami w diecie, czy też rzadszym i mniejszym kontaktem ze zwierzętami niż w krajach uboższych. Są to również jedne z czynników wpływających na częstsze występowanie alergii w miastach niż na wsi[6][7].

Alergeny najczęściej uczulające dzieci

Dzieci najczęściej narażone są na działanie alergenów wziewnych i pokarmowych. Alergeny wziewne dzieli się na zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne. Pierwsze występują w środowisku zewnętrznym i są to pyłki roślin (drzew, chwastów i traw) oraz zarodniki grzybów pleśniowych. Do najczęściej uczulających alergenów zewnętrznych należą: pyłki brzozy, bylicy oraz traw.

Na kontakt z alergenami wewnątrzpochodnymi dziecko narażone jest przede wszystkim w domu. Są to przede wszystkim alergeny kurzu, roztocza, pleśni, lateks, a także alergeny zwierzęce – koty, psy, drobne gryzonie, karaluchy[8]. W okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa najczęstszym źródłem alergii są alergeny pokarmowe[9].

Podatność na alergie pokarmowe u bardzo małych dzieci tłumaczy się niedojrzałością układu immunologicznego i przewodu pokarmowego, różnicami w składzie i jakości flory jelitowej, a także mniejszym wydzielaniem kwasu żołądkowego niż u osób dorosłych[10]. Wśród głównych alergenów pokarmowych wymienia się mleko krowie, jaja kurze, orzechy, skorupiaki i ryby, przy czym u bardzo małych dzieci za alergię pokarmową zazwyczaj odpowiada białko mleka krowiego[11][12].

Alergia pokarmowa u dzieci - objawy

U dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia, najczęściej występuje alergia pokarmowa. Szacuje się, że na białko mleka krowiego uczulonych jest 2,7% niemowląt karmionych sztucznie i 1,8 karmionych naturalnie.

Do najczęstszych objawów alergii na mleko krowie należą:

dolegliwości ze strony układu pokarmowego – częste ulewanie, kolki, biegunki lub zaparcia, refluks, śluz lub krew w stolcu, bóle brzucha oraz brak przyrostu masy ciała,

dolegliwości skórne – pokrzywka, atopowe zapalenie skóry,

dolegliwości układu nerwowego – nadpobudliwość, omdlenia, drgawki, zaburzenia snu, bóle głowy[13].

Alergia wziewna i alergia kontaktowa u dzieci i niemowląt - objawy

Do głównych objawów świadczących o tym, że dziecko choruje na alergię wywołaną przez alergeny wziewne, należą: katar, zatkany nos, kichanie, kaszel oraz zaczerwienie, pieczenie i łzawienie oczu. Symptomy te mogą występować przez cały rok (w przypadku uczulenia na alergeny wewnętrzne) lub sezonowo (w przypadku uczulenia na alergeny zewnętrzne).

Alergia spowodowana roztoczami bardzo często jest również przyczyną świszczącego oddechu i astmy. Z kolei u dzieci uczulonych na alergeny zwierzęce (koty, psy, małe gryzonie, karaluchy) mogą występować objawy ze strony śluzówek oczu i nosa, zmiany skórne, nieżyt nosa, a nawet ataki astmy[14].

Alergia u dzieci - leczenie

Jak leczyć alergię u dzieci? Jednym z najskuteczniejszych sposobów przeciwdziałania występowaniu reakcji alergicznych u dziecka jest odizolowanie go od alergenu. W przypadku dzieci cierpiących na alergię pokarmową to prostsze zadanie, gdyż należy po prostu wyeliminować z diety malucha produkty, które wywołują u niego alergię.

W przypadku alergenów wziewnych sprawa jest jednak nieco trudniejsza, ponieważ w okresie pylenia dziecko narażone jest na alergeny zawsze, gdy przebywa na zewnątrz. Rodzice mogą jednak korzystać z kalendarza pyleń, by nie eksponować dziecka na szkodliwe dla niego pyłki i pomocniczo zastosować leki przeciwhistaminowe, które powinny być dostosowane do wieku dziecka.

Dowiedz się więcej na alergia-allegra.pl

Autor: dr Barbara Piękosz-Orzechowska

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Noc upłynie w części kraju pod znakiem słabych opadów deszczu. W niedzielę 28.04 w całym kraju będzie pogodnie. Temperatura wzrośnie nawet do 24 stopni Celsjusza, lokalnie powieje silniejszy wiatr.

Pogoda na jutro - niedziela 28.04. Nocą w części kraju pokropi deszcz

Pogoda na jutro - niedziela 28.04. Nocą w części kraju pokropi deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tornada przetoczyły się w piątek przez amerykańskie stany Nebraska i Iowa. Wiele domów zostało uszkodzonych, są doniesienia o osobach lekko rannych. Żywioł spowodował też przerwy w dostawie prądu. Przed zagrożeniem ostrzegały syreny alarmowe.

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Brytyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. 64-letni mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Źródło:
BBC, PAP

W ciągu ostatnich lat narażenie antarktycznej fauny i flory na szkodliwe działanie promieni słonecznych wzrosło - donosi międzynarodowy zespół naukowców, dodając, że zwierzęta i rośliny muszą sobie z tym zagrożeniem radzić. Wszystko przez dziurę ozonową, która potrafi niezwykle długo utrzymywać się nad najzimniejszym kontynentem.

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Źródło:
nature.com, BBC

Wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy (HPAI) wykryto u delfina butlonosego z Florydy. Jest to pierwszy taki udokumentowany przypadek - donoszą naukowcy z University of Florida.

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Źródło:
phys.org

Dwuletniej orce, uwięzionej od miesiąca w zatoce wyspy Vancouver, udało się samodzielnie pokonać piaszczystą płyciznę dzielącą zatokę od otwartych wód Pacyfiku - przekazały w piątek kanadyjskie media. Akcja ratunkowa ssaka morskiego trwała od początku kwietnia.

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

Źródło:
AP News, PAP, The Guardian

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przez roztopami. Wzrost temperatury spowoduje odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia IMGW na południu kraju

Ostrzeżenia IMGW na południu kraju

Źródło:
IMGW

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters