Koronawirus może przeżyć na powierzchni banknotów, szkła i stali nierdzewnej do 28 dni - wynika z badania australijskiej agencji CSIRO. Naukowcy twierdzą, że wirus jest aktywny dłużej na gładkich powierzchniach i w niższych temperaturach. Zdania specjalistów w tej kwestii są jednak podzielone.
Australijskie badanie przeprowadzone przez naukowców z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), którego wyniki opublikowano w piśmie "Virology Journal", wykazało dłuższą żywotność wirusa SARS-CoV-2, niż dotychczas sądzono, i znacznie dłuższą od wirusów grypy typu A, które mogą przeżyć przez 17 dni.
Eksperyment przeprowadzony przez naukowców polegał na umieszczeniu cząsteczek wirusa w wysuszonym, sztucznym śluzie w kontrolowanych warunkach na różnych powierzchniach i w temperaturach 20, 30 i 40 stopni.
Jak długo wirus utrzymuje się na powierzchniach?
Najdłużej - przez 28 dni - koronawirus pozostawał zdolny do zakażania na banknotach, szkle, z jakiego wykonane są ekrany telefonów komórkowych, plastiku, a także na stali nierdzewnej. Badania wykazały, że jego żywotności sprzyjają gładkie powierzchnie i niższa temperatura. Dla porównania wirus grypy może przetrwać w tych samych warunkach przez 17 dni.
Naukowcy zaznaczyli, że eksperyment przeprowadzany był w ciemności, aby wyeliminować działanie promieniowania UV, które uszkadza wirusa. Jak zaznaczył jeden z autorów badania Shane Ridell, oznacza to, że w warunkach bardziej zbliżonych do naturalnych narażony na działanie światła słonecznego wirus przeżyłby krócej.
- To badanie naprawdę podkreśla znaczenie mycia rąk i dezynfekcji powierzchni, na których może znajdować się wirus - zaznaczył badacz.
Wątpliwości
Profesor Ron Eccles, były dyrektor Common Cold Centre na Uniwersytecie w Cardiff, skrytykował badanie i w rozmowie z BBC News powiedział, że sugestia, że wirus może przetrwać przez 28 dni, może "wywołać niepotrzebny strach w społeczeństwie".
- Wirusy rozprzestrzeniają się z wydzielinami produkowanymi podczas kaszlu, kichania oraz na brudnych palcach, a badanie to nie wykorzystywało świeżych wydzielin jako nośnika do rozprzestrzeniania się wirusa - mówił. - Świeża wydzielina jest wrogim środowiskiem dla wirusów, ponieważ zawiera dużo białych krwinek, które wytwarzają enzymy do niszczenia wirusów, a także mogą zawierać przeciwciała i inne substancje chemiczne neutralizujące wirusy - mówił. - Moim zdaniem zakaźne wirusy przetrwają w wydzielinie tylko kilka godzin, nie dni - dodał.
- Ustalenie, jak długo wirus pozostaje żywy na powierzchniach pozwoli nam dokładniej przewidywać i ograniczać jego rozprzestrzenianie się oraz lepiej chronić naszych ludzi - powiedział dyrektor generalny CSIRO, doktor Larry Marshall. Zdaniem badaczy ich odkrycia potwierdzają wcześniejsze badania sugerujące, że wirus może przetrwać na świeżej i mrożonej żywności.
Autor: anw/dd / Źródło: BBC, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock