TVN Meteo | Ciekawostki

"Rozwody" u albatrosów. Najwierniejsze ptaki świata rozchodzą się przez zmiany klimatu

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
kw/dd
Źródło:
BBC
Co się stanie z poszczególnymi miastami świata, jeśli nie zatrzymamy emisji?
Co się stanie z poszczególnymi miastami świata, jeśli nie zatrzymamy emisji?Climate Central
wideo 2/6
Zmiany klimatu

Według najnowszych badań, zmiany klimatu mają wpływ na długość związków u albatrosów. Ptaki te są jednymi z najwierniejszych na świecie wobec swoich partnerów. Tymczasem okazuje się, że rosnąca temperatura wody może powodować, że "rozwodzą się" częściej.

Naukowcy doszli do takich wniosków po 15-letnich obserwacjach albatrosów z Falklandów. W artykule do czasopisma naukowego "Royal Society", opublikowanym w środę, opisali zachowania 15,5 tysiąca par hodowlanych ptaków.

Historie małżeńskie albatrosów

Jak dodali, "rozwód" u albatrosów należy rozumieć po prostu jako zdradę - jeden z osobników "odchodzi" i łączy się w parę z innym ptakiem. W przypadku albatrosów - najczęściej jeśli znajdują dobrą partię, trzymają się razem przez całe życie. W normalnych warunkach zaledwie procent tych ptaków rozdziela się po wyborze partnera życiowego.

- Monogamia i długoterminowe związki są u nich bardzo popularne - mówił Francesco Ventura z Uniwersytetu w Lizbonie, jeden z autorów badania.

Tymczasem okazało się, że podczas trwania badań, rozstało się aż osiem procent par. Normalnie ptaki rozdzielają się, gdy nie udaje im się rozmnożyć. Wtedy w następnym sezonie lęgowym znajdują nowych partnerów. Analiza wykazała jednak, że do "rozwodów" dochodziło nawet jeśli albatrosy doczekały się potomstwa.

Albatrosy coraz częściej się rozstająShutterstock

Dwie teorie

Naukowcy twierdzą, że może mieć to związek z rosnącą temperaturą wody. Ventura stwierdził, że istnieją dwie możliwe teorie, by wyjaśnić takie zachowanie. Po pierwsze, ocieplenie wody zmusza je do dłuższych polowań i dalszych lotów. Jeśli nie udaje im się zdążyć na sezon lęgowy, ich partnerzy instynktownie mogą chcieć związać się z innym ptakiem.

Druga hipoteza mówi, że w przypadku trudniejszych warunków, takich jak właśnie ocieplenie wody, u albatrosów wzrasta poziom hormonów stresu. Jak dodaje Ventura, cieplejsza woda wiąże się z bardziej problematycznym pozyskiwaniem żywności, a to z kolei może prowadzić do kłótni i "obwiniania za słabe wyniki". W ostateczności kończy się to odejściem jednego z partnerów.

W badaniu stwierdzono, że "rozwody" albatrosów mogą być jedną z przeoczonych konsekwencji zmian klimatu.

Poważne tarapaty

Wyniki badań pokazują, że wiele populacji albatrosów może być w tarapatach. Już niektóre analizy z 2017 roku sugerowały, że liczba par hodowlanych jest o wiele niższa niż w przypadku danych z lat 80-tych XX wieku. Ventura stwierdził, że na Falklandach nie ma na razie obaw o wymarcie albatrosów, jednak wszędzie tam, gdzie ich liczba nie jest dość duża, istnieje takie niebezpieczeństwo. - Temperatura rośnie i będzie szła w górę, więc mogą pojawiać się jeszcze większe zakłócenia - dodał.

Autor:kw/dd

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości