Mars zabarwił się na fioletowo

Zorza polarna na Marsie
Zorza polarna na Marsie
NASA
Zorza polarna na MarsieNASA

Fioletowy obłok nad Marsem dostrzegli naukowcy na wrześniowych zdjęciach satelitarnych. Zjawisko przypomina ziemską zorzę polarną, która na naszej planecie najczęściej pojawia się w okolicach biegunów.

Fioletowy obłok został dostrzeżony przez sondę Curiosity Rover, która jest autonomicznym, zautomatyzowanym laboratorium naukowo-badawczym. Instrument został wysłany w ramach programu Mars Science Laboratory. Naukowcy chcieli zbadać, czy na Czerwonej Planecie istniało życie.

Sonda, która dotarła na powierzchnię planety, wyposażona jest w Detektor Wykrywania Promieniowania (RAD). Ten niewielki instrument, wielkości tostera, wykrywa promieniowanie gamma, bezpośrednie promieniowanie z kosmosu, a także wtórne - wytwarzane przez oddziaływanie promieniowania kosmicznego z atmosferą Marsa oraz skałami powierzchniowymi i glebami. Badania prowadzone za pomocą sondy mają pomóc w szukaniu odpowiedzi na pytania dotyczące przeszłości planety, a szczególnie sposobu, w jaki utraciła część atmosfery.

Według naukowców, do utworzenia się fioletowego obłoku przyczyniła się silna burza słoneczna, która wystąpiła 11 września.

Zorze polarne widziane ostatnio na Marsie były o około 25 razy jaśniejsze niż, te które obserwowano dotychczas.

Sonda badawcza Curiosity Rover na Marsie (NASA)NASA

Zorza polarna została uchwycona również przez sondę kosmiczną MAVEN (ang. Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN), która miała za zadanie prowadzić badania atmosfery, klimatu i pogody na Czerwonej Planecie.

Sonada MAVEN bada Marsa z poziomu orbity (NASA's Goddard Space Flight Center)NASA's Goddard Space Flight Center

Dwie misje, podwójne korzyści

Dzięki prowadzeniu dwóch misji badacze mogą pozyskać wiele interesujących danych z dwóch poziomów. Sonda kosmiczna MAVEN pracuje bowiem z poziomu orbity, natomiast Curiosity - na powierzchni Marsa.

- Misje naukowe zorganizowane przez NASA są teraz w odpowiednim miejscu w przestrzeni kosmicznej, aby wykryć aktywność słoneczną i zbadać skutki takich właśnie zjawisk na Marsie. Do tej pory nie było takiej możliwości - tłumaczy Elsayed Talaat, naukowiec z programu MAVEN. - Teraz jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć genezę burz słonecznych oraz to, w jaki sposób wpływają na środowisko Czerwonej Planety, począwszy od jej atmosfery aż do powierzchni - dodaje inny badacz, Don Hassler.

Ultrafioletowy obraz zorzy polarnej na MarsieNASA

Co z tym Marsem?

Mars ma inne pole magnetyczne niż Ziemia, dlatego też zorze polarne mogą tworzyć się na całej planecie.

Podczas wyjątkowo intensywnej burzy 11 września cząstki Słońca odbiły się w całej atmosferze Marsa, która emituje światło UV. Ta sprawiło, że światło było dużo jaśniejsze. Jak poinformowali naukowcy, wysoki wskaźnik promieniowania po burzy trwał dłużej niż dwa dni.

Komputerowo wygenerowane zdjęcie części Marsa (NASA)NASA
"Starożytna ściana" na Marsie (fot. NASA)

Aby chronić astronautów

Dzięki kolejnym obserwacjom astronomowie wspomagają przygotowania do planowanych misji załogowych. Jako, że Mars nie ma tak silnego pola magnetycznego jak Ziemia, gdyby w czasie pobytu astronautów na Czerwonej Planecie doszło do burzy słonecznej, nie mieliby oni żadnej ochrony. - Aby chronić w przyszłości naszych astronautów na Marsie, musimy nadzorować pogodę w kosmosie i dostarczać tego rodzaju informacji - wyjaśnił Hassler.

Zobacz zorzę polarną z pokładu ISS:

Zorza polarna widziana ze ISS
Zorza polarna widziana ze ISSNASA

Autor: wd/rzw / Źródło: NASA, Science Alert, IFL Science, Wikipedia

Źródło zdjęcia głównego: NASA/University of Colorado

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami. Temperatura przy gruncie w piątkowy poranek może spadać poniżej zera. Ostrzeżenia obowiązują w 12 województwach.

Zimny poranek. Ostrzeżenia w wielu miejscach

Zimny poranek. Ostrzeżenia w wielu miejscach

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Piątek 10.05 w części kraju przyniesie słabe opady deszczu. Termometry wskażą od 12 do 20 stopni Celsjusza. Lokalnie powieje silniejszy wiatr. Warunki biometeo okażą się zróżnicowane.

Pogoda na dziś - piątek 10.05. Deszczowy dzień w części kraju

Pogoda na dziś - piątek 10.05. Deszczowy dzień w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to fenomen klimatyczny, który przypada rokrocznie na maj. Z prognoz wynika, że w najbliższych dniach możemy spodziewać się niebezpiecznych dla ogrodników i botaników przymrozków. Jak nisko spadnie temperatura przy gruncie? Sprawdź na mapach, na co się przygotować.

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Gdzie dokuczą przymrozki?

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Gdzie dokuczą przymrozki?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą więcej chmur i słabe opady deszczu. W weekend pogoda zacznie się poprawiać - powróci słońce. Po nim temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie do 23 stopni Celsjusza, ale za sprawą rozpogodzeń i powietrza z północy wieczorami i o poranku może być rześko.

Pogoda na 5 dni. Przed nami zmiana

Pogoda na 5 dni. Przed nami zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do końca czerwca ma wygasnąć zjawisko pogodowe El Nino - poinformowali w czwartek amerykańscy meteorolodzy. Według ich przewidywań, w drugiej połowie 2024 roku może pojawić się zjawisko La Nina.

El Nino dobiega końca. Co czeka nas dalej

El Nino dobiega końca. Co czeka nas dalej

Źródło:
PAP, Reuters

Brazylijski stan Rio Grande Do Sul zmaga się ze skutkami powodzi. W czwartek władze poinformowały, że żywioł zabił 107 osób, a ponad 130 uznaje się za zaginione. Udało się uratować konia, który przez dwa dni tkwił na dachu zalanego domu.

Uratowano konia, który spędził dwa dni na dachu zalanego domu

Uratowano konia, który spędził dwa dni na dachu zalanego domu

Źródło:
Reuters

Na pewien ogród zoologiczny w chińskiej prowincji Jiangsu spadła fala krytyki po tym, jak na jednej z wystaw zaprezentowano psy przefarbowane tak, aby wyglądały jak pandy. Spotkało się to z oburzeniem odwiedzających. Nietypowej atrakcji bronią przedstawiciele zoo.

Nietypowa atrakcja w chińskim zoo. Psy przefarbowano tak, by wyglądały jak pandy

Nietypowa atrakcja w chińskim zoo. Psy przefarbowano tak, by wyglądały jak pandy

Źródło:
Sky News, Global Times, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze, tornada i gradobicia nawiedziły południowo-wschodnią część Stanów Zjednoczonych. Na skutek żywiołu zginęły dwie osoby w stanie Tennessee i jedna w Karolinie Północnej - podała w czwartek agencja Associated Press.

Spadł grad wielkości półdolarówki. Nie żyją trzy osoby

Spadł grad wielkości półdolarówki. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
Associated Press, Reuters, PAP

Kaszaloty potrafią łączyć i modulować różne dźwięki, tworząc w ten sposób złożone odgłosy, budzące skojarzenia z ludzkim językiem. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma "Nature Communications".

Sposób porozumiewania się tych zwierząt jest bardziej skomplikowany, niż sądzono

Sposób porozumiewania się tych zwierząt jest bardziej skomplikowany, niż sądzono

Źródło:
nature.com, PAP

Tornado przetoczyło się przez miasto Kalamazoo położone w amerykańskim stanie Michigan. Kamera dzwonka do drzwi zarejestrowała moment, w którym żywioł przewraca drzewa.

Tornado w Michigan. Rozległ się szum, drzewa przewracały się jedno po drugim

Tornado w Michigan. Rozległ się szum, drzewa przewracały się jedno po drugim

Źródło:
Reuters

La Corona stopniała szybciej, niż spodziewali się naukowcy. Zostały z niej tylko dwa hektary. Tym samym Wenezuela utraciła już wszystkie swoje lodowce.

Wenezuela straciła ostatni lodowiec

Wenezuela straciła ostatni lodowiec

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

W brazylijskim stanie Rio Grande do Sul trwa gigantyczna powódź. Zginęło co najmniej 100 osób, a ponad 100 jest zaginionych. Pod wodą znalazło się wiele miast. Zdjęcia i nagrania ze śmigłowca pokazują zalane lotnisko w mieście Porto Alegre, stolicy stanu.

Lotnisko zamieniło się w jezioro

Lotnisko zamieniło się w jezioro

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W regionie metropolitarnym Chile spadł śnieg. To dosyć rzadko spotykane zjawisko w tym miejscu. Opady doprowadziły do przerw w dostawach prądu u kilkuset tysięcy odbiorców.

W tej stolicy takie opady to rzadkość

W tej stolicy takie opady to rzadkość

Źródło:
Reuters, ecuavisa.com

We wtorek w amerykańskim stanie Michigan przeszły burze z ulewami i silnym wiatrem, odnotowano kilka tornad. Żywioł uszkodził dach placówki firmy kurierskiej, około 50 osób było uwięzionych w budynku. Zniszczone zostały obiekty w parku domów mobilnych, kilkanaście osób zostało rannych. Władze i meteorolodzy ostrzegali przed groźnymi warunkami pogodowymi.

Tornada w Michigan. Kilkadziesiąt osób było uwięzionych w  budynku firmy kurierskiej

Tornada w Michigan. Kilkadziesiąt osób było uwięzionych w budynku firmy kurierskiej

Źródło:
PAP, CNN

Za nami najcieplejszy kwiecień globalnie w historii pomiarów - poinformował unijny program Copernicus Climate Change Service (C3S). Był to 11. miesiąc z kolei, kiedy pobity został rekord temperatury na całym świecie. Niepokojące dane dotyczą także mórz i oceanów.

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Copernicus C3S

Pierwszy załogowy lot misji Starliner od Boeinga nie obędzie się w piątek - przekazała NASA w oświadczeniu. Powodem zmiany daty jest wymiana zaworu ciśnieniowego. Według amerykańskiej agencji kosmicznej statek mógłby zostać wystrzelony najwcześniej 17 maja.

Starliner nie ma dobrej passy. Jest nowa data próby startu

Starliner nie ma dobrej passy. Jest nowa data próby startu

Źródło:
Reuters, NASA, tvnmeteo.pl

Drzewo przewróciło się we wtorek na jedną z najbardziej ruchliwych ulic w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne, uszkodzonych zostało także kilkanaście samochodów.

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Źródło:
Reuters

Wspinający się w weekend po górze Yandang w Chinach przeżyli długie chwile grozy. Na trasie doszło do korku z powodu zbyt dużej liczby turystów. Część z nich utknęła na klifie, mając za plecami przepaść.

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Oklahomy mają za sobą niespokojną noc. Przez stan przetoczyły się burze, wraz z nimi pojawiło się tornado. Zginęła jedna osoba, a wiele jest rannych. Żywioł niszczył domy i łamał drzewa. Gwałtowna pogoda nie oszczędziła też sąsiednich stanów. W Kansas wyładowaniom towarzyszyły opady gradu, który miejscami osiągał wielkość jabłek.

Niebo ciemne jak atrament, grad wielkości jabłek. Jedna osoba nie żyje

Niebo ciemne jak atrament, grad wielkości jabłek. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
CNN, ABC News, tvnmeteo.pl

Jodła pospolita, która ma prawie 56 metrów wysokości i rośnie w Pienińskim Parku Narodowym, jest najwyższym rodzimym drzewem w naszym kraju. Ustalili to badacze z Katedry Bioróżnorodności Leśnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Źródło:
PAP

Niedziela przyniosła części kraju burze. Wiał też silny wiatr, który spowodował, że nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem pojawiła się potężna chmura piasku. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Mauritiusie odnotowuje się coraz więcej przypadków leptospirozy u ludzi - choroby zakaźnej, przenoszonej przez szczury. Od początku roku stwierdzono dwadzieścia zakażeń. Gryzonie uznawane są na wyspie za prawdziwą plagę.

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Źródło:
PAP, defimedia.info

Moment, w którym tornado zniszczyło budynek przemysłowy w Nebrasce, został zarejestrowany przez kamerę samochodową. W momencie uderzenia żywiołu wewnątrz znajdowało się 70 osób, spośród których część została uwięziona pod gruzami.

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Źródło:
Reuters, 1011 Now, tvnmeteo.pl

Gniazda trzmieli podgrzewają się na skutek zmian klimatycznych. Naukowcy z Belgii i Kanady przeanalizowali preferencje termiczne gatunków z całego świata i odkryli, że wiele z nich cierpi z powodu wzrostu temperatury. Zbyt gorące warunki w gnieździe mają poważny wpływ na rozwój larw i zdrowie dorosłych owadów.

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Źródło:
The Guardian, Frontiers