Pod hasłem "Czas działać: wspólnymi siłami ku stabilności i wzrostowi" rozpoczęło się w czwartek w Petersburgu 19. Międzynarodowe Forum Ekonomiczne, najważniejsze takie spotkanie w Rosji, nieoficjalnie nazywane "rosyjskim Davos".
W tym roku do miasta nad Newą przyjechało około 7,5 tys. biznesmenów, bankierów, ekonomistów, politologów, publicystów i polityków ze 114 krajów. Doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow podkreślił, że 42 kraje są reprezentowane na szczeblu rządowym.
Kto przyjechał?
Podobnie jak w 2014 roku z powodu agresywnej polityki Rosji wobec Ukrainy na przyjazd do rodzinnego miasta prezydenta FR Władimira Putina zdecydowało się zaledwie kilku szefów państw i rządów: prezydent Kirgistanu Ałmazbek Atambajew oraz premierzy Grecji i Mongolii - Aleksis Cipras i Czimed Saichanbileg. Wśród uczestników są też pierwszy wicepremier Chin Zhang Gaoli i minister obrony Arabii Saudyjskiej książę Muhammad ibn Salman as-Saud, syn króla Salmana. Anonsowany jest również udział byłych szefów rządów Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch - Gerharda Schroedera, Tony'ego Blaira, Francois Fillona i Romano Prodiego.
Jakie firmy?
Według organizatorów do Petersburga przyjechali przedstawiciele 970 firm, w tym brytyjskiego koncernu BP, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, niemieckiego Metro, francuskich Total, Schlumberger i Societe Generale, austriackiego OMV, włoskich Enel i Pirelli, szwajcarskiego Glencore, fińskiego Fortum, duńskiego Carlsberg, chińskiego Alibaba i japońskiego Mitsui. Są także przedstawiciele amerykańskich AT Kearney, Boston Consulting Group, Ernst&Young, PepsiCo, Visa i Citigroup.
W piątek z trybuny forum wystąpi Putin. Na czwartek prezydent FR ma w planach spotkanie z przedsiębiorcami i przemysłowcami rosyjskimi, z którymi będzie rozmawiać o problemach małego i średniego biznesu w Rosji. Tradycyjnie podejmie też przedstawicieli zagranicznych banków i funduszy inwestycyjnych.
Co jeszcze?
Jednym z wydarzeń pierwszego dnia forum będzie również spotkanie spotkanie Putina z księciem Mohammadem, osobistością nr 3 w hierarchii Arabii Saudyjskiej. Jest on pierwszym wysoko postawionym reprezentantem Rijadu odwiedzającym Rosję po objęciu tronu przez króla Salmana. Jest zarazem pierwszym reprezentantem rządu saudyjskiego składającym wizytę w FR po czterech latach napięć w stosunkach dwustronnych, spowodowanych diametralnie odmiennymi stanowiskami Moskwy i Rijadu w sprawie konfliktu w Syrii.
Natomiast w piątek prezydent Rosji spotka się z szefem rządu Grecji. Uszakow zapowiedział, że Putin i Cipras będą rozmawiać m.in. o budowie gazociągu Turkish Stream (Turecki Potok), którym rosyjski gaz przez Morze Czarne, a następnie przez terytorium Turcji i Grecji ma płynąć do Europy Środkowej i Południowej. Na piątek zaplanowane jest także spotkanie prezydenta FR z szefami światowych agencji informacyjnych.
Dyskusje
Oprócz posiedzenia plenarnego, na którym wystąpi Putin, zaplanowano liczne okrągłe stoły i dyskusje poświęcone najnowszym tendencjom w handlu międzynarodowym, inwestycjom, nowym technologiom w energetyce, problemom modernizacji, zmianom klimatycznym i zielonej gospodarce. Forum potrwa do soboty.
Autor: msz/gry / Źródło: PAP