Kilka scenariuszy dla ukraińskiej gospodarki. "Blackouty są dużym problemem"

Źródło:
Reuters
Negocjacje pokojowe Ukraina - Rosja? Bianka Zalewska: za dużo się wydarzyło, żeby iść na jakiekolwiek kompromisy
Negocjacje pokojowe Ukraina - Rosja? Bianka Zalewska: za dużo się wydarzyło, żeby iść na jakiekolwiek kompromisyTVN24
wideo 2/5
Negocjacje pokojowe Ukraina - Rosja? Bianka Zalewska: za dużo się wydarzyło, żeby iść na jakiekolwiek kompromisyTVN24

Gospodarka Ukrainy w 2023 roku może się skurczyć o 5 procent, ale z drugiej strony może też zanotować niewielki wzrost - wynika z prognoz ekonomistów ankietowanych przez Agencję Reutera. Bardziej optymistyczne prognozy przedstawia ukraińskie ministerstwo gospodarki. Największą przeszkodą w rozwoju może być dostęp do stabilnego przesyłu energii. Najmocniej odczuwa to sektor metalurgiczny, kluczowy filar gospodarki.

Kiedy rok temu Rosja zaatakowała Ukrainę, półki w sklepach jednej z sieci supermarketów w Kijowie szybko opustoszały, ponieważ załamały się łańcuchy dostaw. Świeże towary stały się towarem deficytowym, a panika zakupowa rozprzestrzeniła się.

Kiedy wiosną ukraińskie wojska zmusiły armię rosyjską do wycofania się ze stolicy, sektor detaliczny, jak i cała gospodarka, odbiły się. Z danych ukraińskiego Europejskiego Stowarzyszenia Biznesu - które skupia ponad 1000 zagranicznych i ukraińskich firm - wynika, że do końca maja 47 proc. firm członkowskich w pełni przywróciło działalność, a kolejne 50 proc. pracowało z pewnymi ograniczeniami.

Jednak w październiku rozpoczęły się rosyjskie ataki rakietowe, które uderzyły w infrastrukturę energetyczną w całym kraju, co doprowadziło do przerw w dostawach prądu w czasie zimy. Szczególnie mocno odczuł to przemysł ciężki.

Gospodarka Ukrainy 2023 - prognozy

Reuters zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku gospodarka Ukrainy skurczyła się o jedną trzecią, co było największym spadkiem od czasu uzyskania niepodległości w 1991 roku. Przez inwazją Rosji roczna produkcja gospodarcza przekraczała 200 mld dolarów. W jakiej kondycji będzie gospodarka naszego wschodniego sąsiada w tym roku? Agencja przeprowadziła ankietę wśród siedmiu ekonomistów. Ich prognozy na 2023 rok wahają się od spadku produktu krajowego brutto (PKB) o 5 proc. do niewielkiego wzrostu.

Główną przeszkodą będzie dostęp do stabilnego przesyłu energii. Wiele firm znajduje sposoby na poradzenie sobie z wojną, ale te, które nie mogą działać wyłącznie na generatorach, będą miały problemy w tym roku - wskazali ekonomiści. ArcelorMittal Krzywy Róg, największa huta stali na Ukrainie, poinformowała, że obecnie jej produkcja stanowi około 25 proc. przedwojennego poziomu.

- Widzimy, że małe i średnie przedsiębiorstwa dość szybko dostosowują się do braków energii elektrycznej, kupując generatory, akumulatory i inne urządzenia, podczas gdy uszkodzenia infrastruktury pozostają umiarkowane - powiedziała Olena Bilan, główna ekonomistka domu inwestycyjnego Dragon Capital, której prognoza była najbardziej negatywna spośród wszystkich ankietowanych ekonomistów.

- Jeśli ta sytuacja się utrzyma, to spadek PKB w 2023 roku nie będzie tak znaczący, jak się spodziewamy. Ale nasza prognoza przewiduje też zakończenie gorącej fazy wojny pod koniec trzeciego kwartału 2023 roku - powiedziała Bilan. Nie wyjaśniła, na czym opierają się prognozy Dragon Capital, dotyczące działań wojennych.

Bank centralny Ukrainy przewiduje, że PKB wzrośnie w tym roku o 0,3 proc., natomiast ministerstwo gospodarki prognozuje wzrost o 3,2 proc.

Wydatki na wojsko mocno w górę

Już latem ubiegłego roku ukraińscy politycy zaczęli mówić z większą pewnością o krajowej gospodarce, w szczególności po zawarciu umowy na eksport zboża, w której pośredniczył ONZ. To pozwoliło to na uratowanie ukraińskiego rolnictwa, które przed wojną odpowiadało za około 12 proc. PKB i około 40 proc. całego eksportu.

Od połowy lutego eksport zboża z Ukrainy na sezon 2022-2023 - który trwa od lipca do czerwca - spadł o 29,3 proc. rok do roku do 29,7 mln ton.

Zdaniem Witalija Wawryszczuka z domu inwestycyjnego ICU impuls, gospodarkę pobudził również ogromny wzrost wydatków na wojsko, w tym na płace. W 2022 roku Ukraina wydała 1,5 biliona hrywien, czyli równowartość 40,6 mld dolarów na sektor obronny - co odpowiada około jednej trzeciej jej produkcji gospodarczej - wynika z danych Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

To około pięć razy więcej, niż planowany przedwojenny budżet obronny.

Do tego napłynęły dziesiątki miliardów dolarów pomocy zagranicznej, które przeznaczono zarówno na załatanie deficytu budżetowego, jak i uzbrojenie sił ukraińskich.

Uderzenie w przemysł ciężki

Agencja Reutera podkreśliła jednak, że pomimo tych pozytywów Ukraina jest daleko w tyle za tym, co było przed rozpoczęciem wojny. Rosyjska inwazja doprowadziła do zniszczenia szkół, szpitali, portów, dróg i mostów. Kijowska Szkoła Ekonomiczna w grudniu oszacowała zniszczenia infrastruktury, w wyniku wojny, na 138 miliardów dolarów.

Wzrósł wskaźnik ubóstwa, a deficyt budżetowy w tym roku ma wynieść 38 miliardów dolarów w wyniku spadku dochodów podatkowych. Rząd jest uzależniony od pomocy Zachodu w celu pokrycia deficytu - w większości ze strony Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej - podkreślił Reuters.

Zdaniem ministra finansów Ukrainy Sierhija Marczenki sektor energetyczny został zniszczony w 40-60 proc. Sektor metalurgiczny, kluczowy filar gospodarki, należy do najbardziej dotkniętych w wyniku inwazji. Ukraina przed wojną była na 14. miejscu na świecie pod względem produkcji stali. Dwaj czołowi producenci stali Azovstal i MMK Illicha zbankrutowali.

Ci, którzy przetrwali, zmagają się z przerwami w dostawach prądu. - Blackouty dla firm takich jak my są dużym problemem - powiedział Mauro Longobardo, dyrektor generalny ArcelorMittal Krzywy Róg. Firma od niedawna zaczęła importować energię elektryczną, co jednak generuje wysokie koszty. Longobardo nie podał szczegółów tego rozwiązania.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump ogłosił nałożenie ceł na Chiny w wysokości 125 procent. Jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw.

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Źródło:
Reuters

Stellantis wstrzymał produkcję w Polsce chińskiego samochodu elektrycznego T03 - podał Reuters. Informację potwierdziła tvn24.pl Agnieszka Brania, rzeczniczka prasowa fabryk Stellantis w naszym kraju.

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa, stwierdził, że sieci handlowe osiągają "nadmiarowe zyski" ze sprzedaży jaj i masła. Na zorganizowanej w środę konferencji prasowej zapowiedział, że chce w tej sprawie spotkać się z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

Źródło:
PAP

Unia Europejska podjęła decyzję o nałożeniu ceł w wysokości do 25 procent na amerykańskie towary w odwecie za taryfy nałożone przez USA na stal i aluminium.

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Źródło:
PAP

- Nie chcemy otwartej konfrontacji z USA i z prezydentem Donaldem Trumpem w sprawie ceł - zadeklarował premier Han Duk Su, pełniący obowiązki prezydent Korei Południowej. W wywiadzie dla CNN podkreślił też, że Seul woli negocjacje i wypracowanie porozumienia z Waszyngtonem.

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

Źródło:
PAP

Banco Santander, hiszpański właściciel Santander Bank Polska, rozważa różne opcje, w tym sprzedaż swojej polskiej filii, wartej 8 miliardów dolarów - podał Reuters, powołując się na Bloomberga.

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Źródło:
Reuters

Chiny od 10 kwietnia podniosą do 84 procent cła na towary z USA - podał chiński resort finansów. To odwet za ostatnie podniesienie stawki taryf o 50 procent przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Źródło:
PAP, Reuters

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem w Bydgoszczy zawarły w środę umowę z Paramount Enterprises International na dostawę trotylu dla armii amerykańskiej na lata 2027-2029. To kontrakt o wartości 1,2 miliarda złotych.

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Źródło:
PAP

Amerykańscy sprzedawcy win boją się ceł prezydenta USA Donalda Trumpa, które zaczęły obowiązywać w środę - podał Reuters. Winiarze ostrzegają, że wzrost cen i spadek przychodów mogą przyczynić się do zwolnień i upadku wielu firm.

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Źródło:
Reuters

Coraz więcej osób rezygnuje z amerykańskich produktów na rzecz tych krajowych w odpowiedzi na cła Trumpa i jego politykę wobec sojuszników - przekazał portal stacji BBC. Na popularności zyskują aplikacje i etykiety określające, skąd pochodzą sprzedawane produkty.

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Źródło:
BBC

Wojna celna Donalda Trumpa może przynieść pozytywne skutki dla części firm. Skorzystać na tej sytuacji mogą podmioty obsługujące logistykę, kurierzy i magazyny - wskazał "Puls Biznesu".

Cła Trumpa. Te polskie firmy mogą zyskać

Cła Trumpa. Te polskie firmy mogą zyskać

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej nie będzie dyskutować czy ciąć stopy procentowe, dyskusja będzie dotyczyć raczej tego, o ile je obniżyć i czy to początek cyklu, czy jednorazowe dostosowanie - komentuje członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w rozmowie z Programem I Polskiego Radia. Jego zdaniem do końca roku stopy mogą spaść o 100 punktów bazowych.

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

W środę na drogach w całej w Polsce odbywa się akcja "Prędkość". Policjanci sprawdzają prędkość zarówno z użyciem radarów, jak i radiowozów z wideorejestratorami. - Apelujemy do kierujących, by przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i rozwaga wymagają zachowania szczególnej ostrożności - powiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W minionym roku liczba pracujących emerytów w Polsce wzrosła o 18,6 tysiąca osób w porównaniu do roku 2023 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród dorabiających do świadczeń przeważają kobiety.

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Ceny ropy na nowojorskiej giełdzie są na najniższym poziomie od czterech lat, a na rynkach nie słabnie gwałtowna wyprzedaż surowca - informują maklerzy. Wskazują, że cła prezydenta USA Donalda Trumpa zagrażają popytowi na surowce na świecie.

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Źródło:
PAP

Polacy coraz chętniej odwiedzają Azory. W 2024 roku przybyła na ten portugalski archipelag rekordowa liczba turystów znad Wisły. Azory zyskują na popularności w kontynentalnej części Europy.

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

Źródło:
PAP

Podwyższone stawki ceł Donalda Trumpa weszły w życie. Zostały nałożone na towary z krajów, z którymi USA mają deficyt handlowy. Wśród nich jest między innymi 20-procentowe cło na produkty z Unii Europejskiej oraz 84-procentowe na Chiny.

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 8 kwietnia 2025 roku.

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich liczb. Kumulacja rośnie do 190 milionów złotych. W Polsce padła jedna wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 655 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 8 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Źródło:
PAP

Majątek 11 miliarderów od początku roku skurczył się łącznie aż o prawie 450 miliardów dolarów - wynika z danych Bloomberga. Agencja regularnie publikuje szacunki dotyczące fortun najbogatszych ludzi świata.

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Źródło:
tvn24.pl

Departament Wydajności Państwa (DOGE), kierowany przez Elona Muska, wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia komunikacji w co najmniej jednej agencji federalnej, szukając przejawów wrogości wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - przekazał Reuters. 

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Źródło:
PAP

USA nałożą dodatkowe cła na Chiny, podwyższając łączne taryfy do 104 procent - przekazał Reuters, cytując urzędnika Białego Domu. Dodatkowe cła mają wejść w życie w środę, 9 kwietnia.

Trump spełni swoją groźbę

Trump spełni swoją groźbę

Źródło:
Reuters

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową - podał "Washington Post". Wszystko za sprawą gwałtownych zmian na rynkach kapitałowych.

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Źródło:
PAP

W wyniku ataku hakerskiego na Grupę Smyk naruszono dane niektórych klientów, kontrahentów, pracowników i partnerów biznesowych - przekazała firma. Większość skradzionych informacji to dokumentacja dotycząca produkcji odzieży.

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Źródło:
PAP

Musimy szukać rozwiązań i działań, które uchronią lub przynajmniej złagodzą skutki wysokich ceł - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził z kolei, że amerykańskie cła z pewnością "istotnie" wpłyną na gospodarkę światową.

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Źródło:
TVN24, PAP

Państwowy urząd socjalny w Finlandii wysłał pisma do ponad 40 tysięcy osób o niskich dochodach, zalecając im poszukiwanie tańszego mieszkania. Jeśli się nie przeprowadzą w ciągu trzech miesięcy, urząd przestanie pokrywać im koszty czynszu w pełnej wysokości - informuje we wtorek telewizja MTV.

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Źródło:
PAP

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie nałożenia nowych ceł spowodowała kilkunastoprocentowy spadek kursu Apple na amerykańskiej giełdzie. Według Bloomberga efekt był jeszcze jeden - klienci rzucili się do sklepów, aby kupić iPhone'y, zanim ich ceny wzrosną.

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Źródło:
Bloomberg