Kilka scenariuszy dla ukraińskiej gospodarki. "Blackouty są dużym problemem"

Źródło:
Reuters
Negocjacje pokojowe Ukraina - Rosja? Bianka Zalewska: za dużo się wydarzyło, żeby iść na jakiekolwiek kompromisy
Negocjacje pokojowe Ukraina - Rosja? Bianka Zalewska: za dużo się wydarzyło, żeby iść na jakiekolwiek kompromisyTVN24
wideo 2/5
Negocjacje pokojowe Ukraina - Rosja? Bianka Zalewska: za dużo się wydarzyło, żeby iść na jakiekolwiek kompromisyTVN24

Gospodarka Ukrainy w 2023 roku może się skurczyć o 5 procent, ale z drugiej strony może też zanotować niewielki wzrost - wynika z prognoz ekonomistów ankietowanych przez Agencję Reutera. Bardziej optymistyczne prognozy przedstawia ukraińskie ministerstwo gospodarki. Największą przeszkodą w rozwoju może być dostęp do stabilnego przesyłu energii. Najmocniej odczuwa to sektor metalurgiczny, kluczowy filar gospodarki.

Kiedy rok temu Rosja zaatakowała Ukrainę, półki w sklepach jednej z sieci supermarketów w Kijowie szybko opustoszały, ponieważ załamały się łańcuchy dostaw. Świeże towary stały się towarem deficytowym, a panika zakupowa rozprzestrzeniła się.

Kiedy wiosną ukraińskie wojska zmusiły armię rosyjską do wycofania się ze stolicy, sektor detaliczny, jak i cała gospodarka, odbiły się. Z danych ukraińskiego Europejskiego Stowarzyszenia Biznesu - które skupia ponad 1000 zagranicznych i ukraińskich firm - wynika, że do końca maja 47 proc. firm członkowskich w pełni przywróciło działalność, a kolejne 50 proc. pracowało z pewnymi ograniczeniami.

Jednak w październiku rozpoczęły się rosyjskie ataki rakietowe, które uderzyły w infrastrukturę energetyczną w całym kraju, co doprowadziło do przerw w dostawach prądu w czasie zimy. Szczególnie mocno odczuł to przemysł ciężki.

Gospodarka Ukrainy 2023 - prognozy

Reuters zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku gospodarka Ukrainy skurczyła się o jedną trzecią, co było największym spadkiem od czasu uzyskania niepodległości w 1991 roku. Przez inwazją Rosji roczna produkcja gospodarcza przekraczała 200 mld dolarów. W jakiej kondycji będzie gospodarka naszego wschodniego sąsiada w tym roku? Agencja przeprowadziła ankietę wśród siedmiu ekonomistów. Ich prognozy na 2023 rok wahają się od spadku produktu krajowego brutto (PKB) o 5 proc. do niewielkiego wzrostu.

Główną przeszkodą będzie dostęp do stabilnego przesyłu energii. Wiele firm znajduje sposoby na poradzenie sobie z wojną, ale te, które nie mogą działać wyłącznie na generatorach, będą miały problemy w tym roku - wskazali ekonomiści. ArcelorMittal Krzywy Róg, największa huta stali na Ukrainie, poinformowała, że obecnie jej produkcja stanowi około 25 proc. przedwojennego poziomu.

- Widzimy, że małe i średnie przedsiębiorstwa dość szybko dostosowują się do braków energii elektrycznej, kupując generatory, akumulatory i inne urządzenia, podczas gdy uszkodzenia infrastruktury pozostają umiarkowane - powiedziała Olena Bilan, główna ekonomistka domu inwestycyjnego Dragon Capital, której prognoza była najbardziej negatywna spośród wszystkich ankietowanych ekonomistów.

- Jeśli ta sytuacja się utrzyma, to spadek PKB w 2023 roku nie będzie tak znaczący, jak się spodziewamy. Ale nasza prognoza przewiduje też zakończenie gorącej fazy wojny pod koniec trzeciego kwartału 2023 roku - powiedziała Bilan. Nie wyjaśniła, na czym opierają się prognozy Dragon Capital, dotyczące działań wojennych.

Bank centralny Ukrainy przewiduje, że PKB wzrośnie w tym roku o 0,3 proc., natomiast ministerstwo gospodarki prognozuje wzrost o 3,2 proc.

Wydatki na wojsko mocno w górę

Już latem ubiegłego roku ukraińscy politycy zaczęli mówić z większą pewnością o krajowej gospodarce, w szczególności po zawarciu umowy na eksport zboża, w której pośredniczył ONZ. To pozwoliło to na uratowanie ukraińskiego rolnictwa, które przed wojną odpowiadało za około 12 proc. PKB i około 40 proc. całego eksportu.

Od połowy lutego eksport zboża z Ukrainy na sezon 2022-2023 - który trwa od lipca do czerwca - spadł o 29,3 proc. rok do roku do 29,7 mln ton.

Zdaniem Witalija Wawryszczuka z domu inwestycyjnego ICU impuls, gospodarkę pobudził również ogromny wzrost wydatków na wojsko, w tym na płace. W 2022 roku Ukraina wydała 1,5 biliona hrywien, czyli równowartość 40,6 mld dolarów na sektor obronny - co odpowiada około jednej trzeciej jej produkcji gospodarczej - wynika z danych Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

To około pięć razy więcej, niż planowany przedwojenny budżet obronny.

Do tego napłynęły dziesiątki miliardów dolarów pomocy zagranicznej, które przeznaczono zarówno na załatanie deficytu budżetowego, jak i uzbrojenie sił ukraińskich.

Uderzenie w przemysł ciężki

Agencja Reutera podkreśliła jednak, że pomimo tych pozytywów Ukraina jest daleko w tyle za tym, co było przed rozpoczęciem wojny. Rosyjska inwazja doprowadziła do zniszczenia szkół, szpitali, portów, dróg i mostów. Kijowska Szkoła Ekonomiczna w grudniu oszacowała zniszczenia infrastruktury, w wyniku wojny, na 138 miliardów dolarów.

Wzrósł wskaźnik ubóstwa, a deficyt budżetowy w tym roku ma wynieść 38 miliardów dolarów w wyniku spadku dochodów podatkowych. Rząd jest uzależniony od pomocy Zachodu w celu pokrycia deficytu - w większości ze strony Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej - podkreślił Reuters.

Zdaniem ministra finansów Ukrainy Sierhija Marczenki sektor energetyczny został zniszczony w 40-60 proc. Sektor metalurgiczny, kluczowy filar gospodarki, należy do najbardziej dotkniętych w wyniku inwazji. Ukraina przed wojną była na 14. miejscu na świecie pod względem produkcji stali. Dwaj czołowi producenci stali Azovstal i MMK Illicha zbankrutowali.

Ci, którzy przetrwali, zmagają się z przerwami w dostawach prądu. - Blackouty dla firm takich jak my są dużym problemem - powiedział Mauro Longobardo, dyrektor generalny ArcelorMittal Krzywy Róg. Firma od niedawna zaczęła importować energię elektryczną, co jednak generuje wysokie koszty. Longobardo nie podał szczegółów tego rozwiązania.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2025 roku wzrosła o 4,4 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 3,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w ubiegłym miesiącu wzrosła o 4,3 procent rok do roku.

Nowe dane ze sklepów. "I tak już od kilku lat..."

Nowe dane ze sklepów. "I tak już od kilku lat..."

Źródło:
PAP

We wtorek rząd zajmie się projektem zmian w Kodeksie pracy, który zakłada, że okresy przepracowane na umowie-zlecenie czy jednoosobowej działalności gospodarczej, będą wliczane do stażu pracy. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Ważne zmiany w Kodeksie pracy. Rząd zajmie się projektem

Ważne zmiany w Kodeksie pracy. Rząd zajmie się projektem

Źródło:
PAP

Ceny gazu w Europie mocno spadają w reakcji na zawieszenie broni w konflikcie Izrael-Iran. Kontrakty na gaz w Amsterdamie zniżkują o 12 procent, najmocniej od niemal dwóch lat.

Jest reakcja na zawieszenie broni. Największy spadek od niemal dwóch lat

Jest reakcja na zawieszenie broni. Największy spadek od niemal dwóch lat

Źródło:
PAP

Ponad 40 milionów złotych dotacji z programu "Czyste powietrze" musi zostać zwrócone - donosi we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna". Sprawa dotyczy niemal 1,5 tysiąca osób. Powodem są nieprawidłowości wykryte podczas kontroli. Chodzi między innymi o zawyżanie kosztów.

Muszą zwrócić pieniądze z rządowego programu

Muszą zwrócić pieniądze z rządowego programu

Źródło:
PAP

Sesja na Wall Street zakończyła się w poniedziałek wzrostami głównych indeksów, a ceny ropy notują mocne spadki. Inwestorzy odetchnęli z ulgą, że reakcja Iranu na ataki USA jest bardziej powściągliwa niż można było oczekiwać. Ponadto, prezydent Donald Trump ogłosił tymczasowe zawieszenie broni pomiędzy Izraelem a Iranem.

Inwestorzy odetchnęli z ulgą

Inwestorzy odetchnęli z ulgą

Źródło:
PAP

W nadchodzących miesiącach dynamika wzrostu cen masła ma dalej wyhamowywać - prognozują eksperci w raporcie UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Według analizy, wzrost rok do roku może spaść poniżej 10 procent.

Powiało optymizmem. Najniższy wzrost w tym roku

Powiało optymizmem. Najniższy wzrost w tym roku

Źródło:
PAP

Ceny ropy naftowej gwałtownie spadły w poniedziałek wieczorem po irańskim ataku rakietowym na amerykańską bazę w Katarze - podał portal CNBC. Nie ma ani ofiar śmiertelnych ostrzału, ani osób rannych, a rakiety "zostały przechwycone". Zdaniem inwestorów tego typu odpowiedź Teheranu może być pierwszym krokiem w kierunku deeskalacji konfliktu.

Nagły zwrot na rynku ropy po ataku Iranu

Nagły zwrot na rynku ropy po ataku Iranu

Źródło:
CNBC, Reuters, PAP

Przedstawiciele biur podróży zapewniają, że nie ma masowych rezygnacji z wypoczynku w popularnych destynacjach, takich jak Egipt czy Turcja, z powodu konfliktu na Bliskim Wschodzie. Przyznają jednak, że zapytań o kwestie bezpieczeństwa czy trasy lotu jest coraz więcej.

Wakacje z wojną w tle. "Większa liczba zapytań"

Wakacje z wojną w tle. "Większa liczba zapytań"

Źródło:
TVN24+

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski liczy, że 18. pakiet sankcji przeciw Rosji zostanie uzgodniony podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, czyli do końca czerwca. Kaja Kallas, szefowa unijnej dyplomacji, zapowiedziała finalizację rozmów w tej sprawie do końca tygodnia.

Dwa państwa były przeciw. Radosław Sikorski komentuje

Dwa państwa były przeciw. Radosław Sikorski komentuje

Źródło:
PAP

Europa obawia się zależności od amerykańskich usług w chmurze, które decyzją władz w USA mogłyby zostać ograniczone - pisze Politico. Eksperci proponują stworzenie własnej infrastruktury cyfrowej, co może jednak zaostrzyć relacje z Donaldem Trumpem.

Takiej sytuacji obawia się Europa. "Zakręcenie kurka"

Takiej sytuacji obawia się Europa. "Zakręcenie kurka"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracodawca będzie miał obowiązek przekazać z odpowiednim wyprzedzeniem kandydatowi na dane stanowisko informację o proponowanej pensji - przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy w sprawie jawności płac. Ustawa w poniedziałek została opublikowana w Dzienniku Ustaw, wejdzie w życie za sześć miesięcy.

Ważna zmiana w sprawie wynagrodzeń

Ważna zmiana w sprawie wynagrodzeń

Źródło:
PAP

Renta wdowia to nowe świadczenie, którego wypłata rusza od 1 lipca 2025 roku. Do tej pory złożono 1 milion 64 tysiące 414 wniosków o jego przyznanie. - Czekamy cały czas na kolejne - poinformowała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Nowe świadczenie od lipca. Lawina wniosków

Nowe świadczenie od lipca. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Rodzic, który zdąży wysłać wniosek do końca czerwca, otrzyma wyrównanie 800 plus za ten miesiąc i nie straci finansowo - przypomina w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Dotychczas opiekunowie wystąpili o świadczenie na niemal 7 milionów dzieci. Kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła 5 miliardów złotych.

Ważna data dla rodziców. Pieniądze mogą przepaść

Ważna data dla rodziców. Pieniądze mogą przepaść

Źródło:
PAP

- Mamy do czynienia z zalewem wniosków o "złote wizy" - powiedziała nowozelandzka minister do spraw imigracji Erica Stanford. Kraj ten w kwietniu poluzował przepisy i wprowadził nowy rodzaj wizy dla inwestorów, mając nadzieję, że przyciągnie to bogatsze osoby i pobudzi gospodarkę.

Kraj zmienił przepisy. Fala wniosków o "złote wizy"

Kraj zmienił przepisy. Fala wniosków o "złote wizy"

Źródło:
Reuters

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w maju wyniosło 8670,51 złotego - podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu rocznym wzrosło ono o 8,4 procent. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 3,9 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze dane z przemysłu. "Produkcja idzie bokiem"

Najnowsze dane z przemysłu. "Produkcja idzie bokiem"

Źródło:
PAP

Frederick Smith, założyciel Federal Express (FedEx), zmarł w sobotę w wieku 80 lat - poinformowała spółka. FedEx to jedna z największych firm kurierskich na świecie.

Nie żyje Frederick Smith, założyciel amerykańskiego giganta

Nie żyje Frederick Smith, założyciel amerykańskiego giganta

Źródło:
BBC

Wartość długów alimentacyjnych w Polsce wynosi obecnie to 16,4 miliarda złotych. To o 20 procent więcej niż trzy lata temu - poinformował w poniedziałek Krajowy Rejestr Długów. Prawie 96 procent zaległości wobec dzieci to niespłacone zobowiązania ojców - łącznie 15,7 miliarda złotych.

"Najbardziej niepokoi postawa najmłodszych rodziców"

"Najbardziej niepokoi postawa najmłodszych rodziców"

Źródło:
PAP

Sekretarz stanu USA Marco Rubio wezwał Chiny do uniemożliwienia Iranowi zamknięcia Cieśniny Ormuz, jednego z najważniejszych szlaków żeglugowych na świecie.

"To będzie dla nich samobójstwo gospodarcze". Rubio apeluje do Pekinu

"To będzie dla nich samobójstwo gospodarcze". Rubio apeluje do Pekinu

Źródło:
BBC

Nawet 15 tysięcy dolarów oferują amerykańskie miasta w ramach zachęty dla osób, które zdecydują się na przeprowadzkę. Głównym celem większości tych programów jest przyciągnięcie utalentowanych osób, które przyczynią się do rozwoju lokalnych społeczności.

Oferują 15 tysięcy dolarów za przeprowadzkę

Oferują 15 tysięcy dolarów za przeprowadzkę

Źródło:
PAP

Po ataku USA parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz, kluczowego szlaku łączącego Zatokę Perską z Morzem Arabskim - przekazał Reuters. Ostateczną decyzję w sprawie blokady podejmie Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego Iranu.

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Źródło:
PAP

Grecja od 1 lipca 2025 roku wprowadza nową opłatę turystyczną, która w niektórych przypadkach może wynieść nawet 20 euro (około 85 złotych). W ten sposób władze próbują walczyć z problemem nadmiernej turystyki.

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańskie bombowce B-2 zrzuciły bomby GBU-57 na irański obiekt jądrowy w Fordo. Zdaniem ekspertów to jedyna broń zdolna do skutecznego zniszczenia zakładów wzbogacania uranu, które znajdują się głęboko pod ziemią. Oto, jak działa tak zwany "bunker buster", czyli pogromca bunkrów.

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Źródło:
CNN, PAP

Nie odnotowano wzrostu promieniowania w pobliżu irańskich obiektów jądrowych zaatakowanych przez USA - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Szef agencji Rafael Grossi przekazał, że odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Gubernatorów MAEA.

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Źródło:
PAP

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej (UE) mogłoby przynieść znaczące korzyści gospodarcze nie tylko samej Ukrainie, ale także krajom Europy Środkowej, w szczególności w Polsce - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że we wtorek do wygrania będzie sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 czerwca 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto

Rośnie kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Polska nie zamierza obecnie przyjmować euro - podkreślił minister finansów Andrzej Domański Wyjaśnił, że obecny stan, gdy posiadamy własną walutę jest optymalny.

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Źródło:
PAP

Polskie kąpieliska mają najgorszą jakość wody spośród krajów Unii Europejskiej - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska za 2024 rok. W zestawieniu najwyżej znalazły się Cypr, Bułgaria oraz Grecja.

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Źródło:
PAP

Chiny i Rosja stanowią obecnie podobne zagrożenie cybernetyczne dla Europy - stwierdził prezydent Czech Petr Pavel w rozmowie z "Financial Times". Gazeta przypomniała, że rząd w Pradze padł ostatnio ofiarą ataku hakerskiego grupy powiązanej z chińskimi służbami bezpieczeństwa.

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 60 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości około miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 czerwca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska będzie monitorować ceny po przystąpieniu Bułgarii do strefy euro - zapowiedział unijny komisarz gospodarki Valdis Dombrovskis. Ministrowie finansów państw UE zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro.

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Aktualizacja:
Źródło:
PAP