Nawet 1,5 tysiąca euro kary. "Sprzedaż wody stojącej na słońcu to wykroczenie"

Ze świata

Mandat za chłodzenie w samochodzieTVN Turbo
wideo 2/3

Sprzedaż wody w plastikowych butelkach stojących na słońcu jest wykroczeniem, za które kara wynosi do 1,5 tysiąca euro - orzekł włoski Sąd Najwyższy. Podkreślił, że takie postępowanie stanowi zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

W orzeczeniu, przytoczonym przez dziennik "Corriere della Sera", Sąd Najwyższy podkreślił, że zabroniona jest sprzedaż także tych butelek, które krótko stały w nasłonecznionym miejscu. W ten sposób sędziowie z żelazną ręką postanowili wystąpić przeciwko tym, którzy w handlu łamią zasady dotyczące przechowywania łatwo psujących się artykułów.

Zagrożenie dla zdrowia

Sąd rozpatrywał sprawę właściciela sklepu z Sycylii. Sprzedawał on wodę w plastikowych butelkach. Zanim jednak towar trafił na półki, przechowywany był przed wejściem do sklepu.

Ukarany za to handlowiec zaskarżył wymierzoną mu karę finansową, a sprawa dotarła do Sądu Najwyższego.

W odwołaniu, właściciel sklepu argumentował, że czas przechowywania wody przed sklepem był bardzo krótki. To nie przekonało sędziów, którzy wskazali, że sprzedaż źle składowanej wody niesie za sobą zagrożenie dla zdrowia także wtedy, bo procesy zmian zachodzą w niej szybko. Podkreślili, że podgrzany plastik wywołuje emisję szkodliwych substancji takich, jak antymon i bisfenol. Jak dodano w orzeczeniu, zdrowie jest dobrem chronionym, a takie wykroczenie podlega karze również w przypadku braku potwierdzenia faktycznego uszczerbku dla niego. Zasada ta, wyjaśniono, odnosi się do wszystkich rodzajów napojów. Odwołanie sklepikarza zostało odrzucone, a kara utrzymana. Przypomina się, że karabinierzy ze specjalnej jednostki do spraw ochrony zdrowia konfiskują ogromne ilości wody w butelkach stojących na słońcu.

Autor: mb//sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock